Strona główna » Przewodnik » Bulgaria - Bansko

Bulgaria - Bansko

Nareszcie dożyliśmy czasów kiedy bez żadnych problemów można swobodnie przemieszczać się między państwami europejskimi. Planując jakikolwiek wyjazd, nic nas nie ograniczy i śmiało możemy podróżować w miejsca, o których zawsze marzyliśmy. Zatem zamiast spędzać kolejne ferie zimowe w polskich górach możemy wybrać się na narty do Bułgarii. Na pierwszy rzut oka ta koncepcja wydaje się być trochę nietrafiona, ale wkrótce okaże się jest to jeden z najbardziej szalonych i udanych pomysłów na spędzenie zimy. Dla osób, które nigdy nie były na nartach w Bułgarii, proponujemy najlepszy narciarski kurort- Bansko.

Bansko położone jest na wysokości 936 m n.p.m. w dolinie rzeki Głazne w Kotlinie Razłożkiej. Miejscowość rozciąga się u podnóży północno-wschodniego pasma Pirinu, gdzie najwyższymi szczytami są Wichren (2914 m n.p.m.) i Todorin Wrych (2646 m n.p.m.).

Bansko uznane jest za jeden z najlepiej przygotowanych kompleksów narciarskich w tej części Europy. Ośrodek obejmuje trasy narciarskie położone na wysokości 1100–2550 m n.p.m. Do naszej dyspozycji mamy trasy zaczynające się od stoków góry Todorka (zwanej też Todorin Wrych; 2746 m n.p.m.), przez szczyt Czalin Wyłog (1467 m n.p.m.), po polanę Bynderiszka i nowoczesny kurort Sziligarnika. W tym miejscu sezon narciarski rozpoczyna się od grudnia i trwa nawet do końca kwietnia. Najniższa stacja kolejki linowej rozciąga się do długości 7 km i przyjmuje aż 2400 osób na godzinę. Resort może pochwalić się pięćdziesięcioma kilometrami tras zjazdowych i dodatkowymi trasami, które są sztucznie zaśnieżane. Do wyboru mamy wyciągi orczykowe, bądź krzesełkowe. Z myślą o początkujących narciarzach przygotowano szkółki narciarskie, na górnej stacji znajduje się dróżka narciarska dla najmłodszych - Wyłszebno Kilimcze (Latający Dywan).

Oprócz atrakcji narciarskich miejscowość jest żywym przykładem dziedzictwa kulturowego naszych przodków. To właśnie w okolicach Banska archeolodzy odnaleźli przedmioty z epoki neolitu i groby trackie. W miejscowości możemy również zwiedzić pozostałości po rzymskich i bizantyjskich twierdzach, a także wspaniałe wczesnośredniowieczne kaplice chrześcijańskie.

Zwiedzając miasto najlepiej skierować się w okolice dwóch głównych placów miasta - - płosztad Nikoła Wapcarow i płosztad Wyzrażdane, gdzie znajdują się największe zabytki turystyczne Banska. Starówkę tworzą brukowane uliczki i domy pochodzące z czasów odrodzenia. Wiele z domów ukrywa za swoimi murami tajemnice przeszłości z czasów, kiedy to między siedzibami hajduków chowano w tajemnych przejściach bogactwo zrabowane Turkom.

Do największych zabytków Banska należą:

Sweta Trojca – Cerkiew z 1835 r., została wybudowana wspólnymi rękami artystów i mieszczan, którzy byli fundatorami całego przedsięwzięcia. Cerkiew niesie za sobą bogatą historię i symbolizuje walkę miejscowych z Turkami. W 1866 r. dobudowano 30 metrową dzwonnicę z zegarem, który odmierza czas mieszkańcom do dzisiejszego dnia. Wewnątrz Cerkwi znajdują się malownicze freski, płaskorzeźby, wspaniałe ikony i wykończenia w postaci malowanych ornamentów.

Sirlesztowa kyszta (Jane Sandanski 12) – dom ufortyfikowany z podziemiami i ukrytymi tunelami prowadzącymi do różnych części miasta.

Welanowa kyszta – jest to odrodzeniowy dom mieszczański, z typowym dla tamtego okresu wystrojem wnętrz. Mury zewnętrzne, a także ściany przyozdobione są freskami, sufit ozdobiony jest rzeźbami.

Sweta Bogorodica – Cerkiew wybudowana w XII w. Budynek świątyni jest do połowy zakopany w ziemi, tak że wchodząc przez niskie drzwi ma się uczucie, że przekracza się progi magicznego domu z opowieści o Alicji w krainie czarów.

Co najciekawsze w mieście znajduje się ponad 180 zabytków! Gdy tylko czas na to pozwoli i uda się nam zobaczyć przynajmniej połowę z nich, wtedy spokojnie będziemy mogli wyruszyć na wycieczkę po regionie. Bansko położone jest w dogodnej lokalizacji i może stanowić świetną baza wypadową do okolicznych miejscowości. Do najciekawszych z nich należy pobliskie miasteczko Melnik, gdzie można degustować jedno z najlepszych win wytworzonych z winogron odmiany Melnik. Pasjonaci sztuki i kultury będą wprost zachwyceni średniowiecznym klasztorem Rila, położonym w malowniczej dolinie, nieopodal rzeki i w sercu gór Rila.

Jak widać, Bułgaria ma wiele do zaoferowania!

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

First minute czy last minute?

Słoneczny urlop to z pewnością jedna z ulubionych chwil w...

Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną form...

Czego nie wolno przewozić przez granicę?

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.