Strona główna » Przewodnik » Chiny - Pogoda i klimat

Chiny - Pogoda i klimat

Zróżnicowanie klimatyczne Chin jest bardzo duże, ponieważ terytorium państwa leży w trzech strefach klimatycznych. Południowe wybrzeża Chin i wyspa Hajnan znajdują się w strefie zwrotnikowej. Pogoda właściwa strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego panuje w południowych i południowo-wschodnich Chinach. Klimat monsunowy dzieli się na porę deszczową i suchą. W tej części Chin odnotowywane są najwyższe opady wynoszące 700-1000 mm (wybrzeże Morza Żółtego), 1500-2000 mm (południowy wschód), 3000 mm (wyspa Hajnan). Średnia temperatura w styczniu wynosi -5°C w Pekinie, ale na wybrzeżu Morza Południowochińskiego jest znacznie wyższa i osiąga 12-16°C. Na wyspach średnia temperatura przekracza 20°C. Natomiast w lipcu temperatura w Chinach wschodnich wynosi 25-30°C.

W części zachodniej, środkowej i wschodniej zaznaczają się wyraźnie wpływy klimatu podzwrotnikowego. W środkowej części i wschodniej jest to klimat podzwrotnikowy suchy. Na zachodzie Chin cechy kontynentalizmu są słabsze. Amplitudy roczne są tam znacznie większe, dni upalne, noce chłodne (często z temperaturą poniżej zera stopni Celsjusza).
Średnia temperatura stycznia waha się od -8°C do -26°C. Natomiast temperatury lipca kształtują się pomiędzy 20-25°C. W Kotlinie Kaszgarskiej temperatura przekracza 30°C.
W klimacie podzwrotnikowym opady są  niższe niż 250 mm rocznie.

Północne i północno-wschodnie Chiny to strefa klimatyczna umiarkowana. W strefie wpływów klimatu umiarkowanego, ze średnią roczną temperaturą ok. 15 stopni, znajdują się: Wyżyna Mongolska, Kotlina Dżungarska, Nizina Mandżurska, Nizina Amursko-Uussuryjska. Także w części Niziny Chińskiej turysta odczuje temperatury właściwe dla klimatu umiarkowanego. Średnia temperatura stycznia wynosi -30°C na północy strefy umiarkowanej, ale na południu strefy jest niższa – spada tylko do -10°C. W lipcu średnia temperatura w strefie klimatu umiarkowanego wynosi 20°C w północnej części i 25°C w rejonach południowych tej strefy. Roczna suma opadów 250-1000 mm.

Na północnych krańcach Wielkiego Chinganu znajduje się wieloletnia zmarzlizna.
Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi  -30 stopni Celsjusza. Latem niskie temperatury występują głównie w górach. W Tienszanie i Altaju Mongolskim temperatura wynosi średnio -12°C. Podobnie kształtuje się w Tybecie. Na nizinnych terenach północnych średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi 20°C. Na południowym wschodzie termometry wskazują w lipcu 24-28°C. Klimat na Wyżynie Tybetańskiej jest chłodny i suchy, średnia temperatura lipca wynosi mniej niż 10°C.

Zagrożenie powodziowe w Chinach jest także ściśle związane z warunkami klimatycznymi. Roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się następująco: na wschodzie i południowym-wschodzie 1000-3000 mm rocznie, na wybrzeżu północno-wschodnim opady są już niższe, w granicach 500-1000 mm na rok. Na pustyni Takla Makan opady roczne wynoszą 20 mm. Miesiące letnie (lipiec, sierpień) to okres największych opadów. Zarówno latem, jak i jesienią na południowo-wschodnich wybrzeżach Chin występują tajfuny, którym towarzyszą ulewne deszcze. Natomiast na zachodzie Chin, gdzie panuje klimat suchy, zdarzają się burze pyłowe.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Wakacje we dwoje, czyli romantycznie i tanio

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalno...

Riwiera Turecka - który kurort wybrać?

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

Czego nie wolno przewozić przez granicę?

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.