Strona główna » Przewodnik » Egipt - Kultura i religia

Egipt - Kultura i religia

Współczesny Egipt to kraj o bogatej kulturze ukształtowanej przez różne tradycje religijne. Starożytne królestwo Egiptu, powstałe przed ponad pięcioma tysiącami lat w delcie Nilu, posiadało własną, oryginalną religię, której namiestnikami bylifaraonowie, władcy uważani za wcielenia bogów. Starożytny Egipt fascynuje do dziś tajemniczą kulturą, która wciąż kryje w sobie wiele sekretów.

Niezwykła cywilizacja Egiptu, kojarzy się przede wszystkim z monumentalnymi piramidami - grobowcami, w których chowano mumie władców Egiptu. Sekrety egipskiej kultury zamknięte są do dziś w gigantycznych świątyniach, w których składano hołd potężnym bogom. Czczono wschodzące słońce, czyli boga Re, obawiano się przyjścia boga śmierci Ozyrysa, a wyznawcy pięknej, bogini Sechmet o głowie lwicy znani byli jako czarownicy i uzdrowiciele.Opowieści o pradawnych dziejach Egiptu, nieśmiertelności i wędrówce dusz transkrybowane hieroglificznym pismem na ścianach opustoszałych sanktuariów można oglądać w Egipcie do dziś...

Spojrzenia zaklętych w gigantycznych rzeźbach bogów, barwne freski zdobiące antyczne nekropolie... wszystko to sprawia, że mity i kultura starożytnych nadal jest obecna w Egipcie. Czasy tej antycznej cywilizacji, szczycącej się zadziwiająco wysoko rozwiniętą nauką i sztuką, trwały przez trzydzieści stuleci.

Pustynny kraj piramid dostał się następnie pod wpływy greckie i rzymskie. Obecny Egipt jest państwem islamskim. Mimo, iż islam przenika niemal wszystkie aspekty życia Egipcjan, turysta nie musi obawiać się wyjątkowych rygorów obyczajowych. Dobrze widziany jest jednak skromny strój i poszanowanie miejsc świętych. Szczególnie ważnym okresem w roku jest postny ramadan.

Około 10% populacji Egiptu to chrześcijanie znani jako Koptowie. Chrześcijanie koptyjscy, prześladowani przez cesarza Dioklecjana i uznani za prawowiernych przez Konstantyna Wielkiego, po soborze w 451 ustanowili własny, niezależny od Rzymu, patriarchat w egipskiej Aleksandrii. Należące do Koptów klasztory nad Morzem Czerwonym i na półwyspie Synaj są celem wielu pielgrzymek po dziś dzień.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś ju...

Czego nie wolno przewozić przez granicę?

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

Ruszyło stacjonarne biuro podróży!

Wycieczka.pl rozszerzyła swoją działalność i od dzisiaj...

Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalno...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.