Egipt - Zabytki

W Egipcie rozwinęła się jedna z najoryginalniejszych cywilizacji starożytnych, a trzy największe religie świata wpłynęły na kształtowanie się współczesnej kultury Egiptu. Nic więc w tym dziwnego, że ilość zabytków, miejsc świętych oraz innych atrakcji turystycznych w Egipcie jest ogromna. Egipt – wakacje marzeń. Egipt – to słowo na dźwięk którego, prawie każdy zaczyna snuć romantyczne wizje związane z piramidami, zagubionymi na pustyni grobowcami i niezwykłymi świątyniami.

Zwiedzanie Egiptu zazwyczaj zaczyna się od Kairu: tętniącej życiem stolicy Egiptu, w której starożytność sąsiaduje ze współczesnością.  To największe miasto w Afryce usytuowane jest nad Nilem i rozciąga się aż po Wielkie Piramidy egipskie. Muzułmańska metropolia zachwyca i zniewala: bazarami, meczetami, koptyjskimi kościołami i Egipskim Muzeum. To ostanie szczyci się skarbami z grobowca Tutanhamona i pokaźną kolekcją mumii, sarkofagów oraz bajecznych reliefów. Wielu turystów odwiedzających Egipt i Kair udaje się również na słynny targ Chan al-Chalili, na którym zakupić można wszystko - od jedwabiu po egzotyczne perfumy. Z Kairu udać można się wprost do Gizy, by zobaczyć majestatyczny posąg Sfinksa i poczuć magię starożytnych piramid Egiptu. Tak zwane Wielkie Piramidy w Egipcie, zaliczane do siedmiu cudów świata, do dziś zdumiewają swoją wielkością (Piramida Cheopsa mierzyła oryginalnie 140 m wysokości) i niezwykłą architekturą. Ciągle pojawiają się kolejne hipotezy o znaczeniu egipskich piramid, ich związkach z astrologią i zaginionymi cywilizacjami. Ogromne sanktuarium w Gizie pełne katakumb, podziemnych tuneli i ukrytych komór z których słyną piramidy to miejsce, którego nie można pominąć w wędrówkach i wycieczkach objazdowych po Egipcie.Jednymi z najczęściej odwiedzanych miast w Egipcie są Karnak i Luksor. To właśnie kompleks świątynny w Karnaku jest drugim po Gizie cudem starożytnego Egiptu. W zamysłach antycznych architektów sanktuarium miało być monumentalnym domem bogów. Po ponad 1300 latach budowy powstała świątynia nie mająca sobie równych pod względem wielkości i złożoności ani w Egipcie, ani w całej Afryce. Poświęcony bogom Amonowi, Mut  i Montu kompleks składa się z trzech  tajemnych kręgów, do których w przeszłości wstęp mieli tylko najwyżsi kapłani.

Sanktuarium, odkryte w XIX wieku, jest  labiryntem kaplic, tajemnych przejść i korytarzy przegrodzonych stallami i rozkruszonymi pilastrami. Na terenie świątyni znajduje się również gigantyczny las kolumn (6000 m2) nadający temu miejscu niezwykły majestat i przejmującą atmosferę sacrum. To Ipset-Isut, czyli najświętsze miejsce kultu, to również przebudowywane przez wieki sale modłów, pełne obelisków, płaskorzeźb i monumentalnych posągów zebranych wokół świętego jeziora. Świątynia w Luksorze ufundowana przez faraona Amenhotepa to okazały kompleks, do którego dochodzimy wspaniałą aleją sfinksów.W Egipcie znajduje się jednak wiele nie mniej ciekawych miejsc: monastyry wczesnochrześcijańskie na Synaju, ciągnące się w nieskończoność pradawne nekropolie w Tebach, klasztory wokół zaginionej oazy na pustyni zachodniej, ażurowy, błękitny meczet u wybrzeży Aleksandrii, monumentalne rzeźby w Dolinie Królów czy wykuta w skale, przeglądająca się w tafli jeziora, megalityczna świątynia w Abu Simbel...

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

Czar wysp greckich

Do wakacji jeszcze kilka miesięcy, ale spragnieni słońca...

Tymi uliczkami chodzili pierwsi chrześcijanie

Syria kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z niespokojnym...

Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

Najbardziej nietypowe hotele świata

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.