Strona główna » Przewodnik » Etiopia - Kultura i religia

Etiopia - Kultura i religia

Etiopia to jeden z najciekawszych historycznie i kulturowo krajów afrykańskich, często nazywany wyspą czarnego chrześcijaństwa na muzułmańskim morzu. Zamieszkiwany jest on przez ludy semickie, kuszyckie i chamito-nilotyckie, znaczna większość mieszkańców to chrześcijanie, pozostałą około 30 procentową część stanowią wyznawcy islamu oraz wierzeń pierwotnych.

To właśnie w Etiopii przechowywana jest podobno legendarna Arka Przymierza, znajdują się tam ponadto słynne skalne kościoły Lalibeli. Podobno również na tamtejszych terenach znajdował się biblijny Eden. Mimo dominacji chrześcijaństwa w Etiopii znajduje się również jedno z największym miast islamu – Harer.

Ważnym elementem życia Etiopczyków są święta i obrzędy religijne, których odbywa się w trakcie roku bardzo wiele. Oto najpopularniejsze z nich:

- Fasika (Etiopska Wielkanoc) – obchody Wielkiej Nocy są bardzo huczne, prawie trzy dni trwa wielki, kolorowy festiwal. Święto poprzedzone jest dwumiesięcznym postem, podczas którego wiernym nie wolno spożywać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko mięsa, ale także jajek i mleka.

- Meskel (Odnalezienie Krzyża) – święto to obchodzone jest we wrześniu  dla upamiętnienia odnalezienia relikwii Krzyża Pańskiego przez św. Helenę. Obrzęd ten nazywany jest świętem ognia i radości, podczas którego płoną pobłogosławione przez kapłanów ogniska, a ludzie tańczą i cieszą się również z zakończenia pory deszczowej.

- Timket (Święto Trzech Króli) – ceremonia ta jest chyba najsłynniejszym etiopskim świętem podczas którego kapłani niosą do najbliższej wody kopię Arki Przymierza. To upamiętniające chrzest Chrystusa święto stanowi dla większości Etiopczyków odnowienie ich przynależności do kościoła chrześcijańskiego.

Ważnym elementem kultury etiopskiej jest muzyka i taniec, które towarzyszą większości wydarzeń i świąt. Etiopczycy są narodem pokojowym, gościnnym i wesołym, chętnym do zabawy  i świętowania ale także przywykłym do ciężkiej pracy, spartańskich warunków i walki o byt. Należy pamiętać, iż w Etiopii mężczyźni i kobiety mają ściśle określone role społeczne, ci pierwsi są żywicielami rodziny, którą reprezentują na zewnątrz, kobiety natomiast dbają o ognisko domowe i dzieci. Będąc w tym kraju należy zatem uszanować taki podział ról i nie komentować go głośno nawet, jeżeli się z nim nie zgadzamy.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Cypr Północny, nowy raj dla turystów?

Cypr  Północny  to  kraj  dziewiczy...

Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś ju...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu?

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

Wyspy Kanaryjskie - Ziemia w miniaturce

Wyspy Kanaryjskie (Islas Canarias) to archipelag...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.