Strona główna » Przewodnik » Etiopia - Zabytki

Etiopia - Zabytki

Historia Etiopii liczy przeszło 3000 lat, w IV w. dotarło tu chrześcijaństwo trafiając w wyjątkowo, jak na Afrykę,  podatny grunt. Do dziś większość ludności to chrześcijanie, a kraj często nazywany jest wyspą chrześcijaństwa na muzułmańskim morzu. W większości etiopskich miast to właśnie obiekty sakralne wyróżniają się oryginalnością, wielkością czy sposobem wykonania.

Obecna stolica kraju jest bardzo ruchliwym i hałaśliwym miejscem, należy także do najmniej bezpiecznych miejsc w kraju, szczególnie ze względu na liczne kradzieże. Mimo to nie można ominąć tego miasta przy zwiedzaniu Etiopii. Niewątpliwie najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Muzeum Narodowe, głównie ze względu na jeden eksponat. To właśnie tam znajduje się słynna Lucy – czyli najstarszy odnaleziony przedstawiciel rodzaju ludzkiego. Według naukowców żyła ona ponad 3,2 miliona lat temu w Dolinie Awash. Lucy, która zawdzięcza imię jednej z piosenek Beatlesów, żyła około 20 lat i miała niewiele ponad metr wzrostu, odnaleziono jedynie połowę jej szkieletu, który właśnie znajduje się w stołecznym muzeum. Etiopczycy są bardzo dumni ze swojej praprababki i nazywają ją Dinqnesh, co oznacza – piękna. Inne warte zobaczenia w stolicy miejsca to: utworzone w jednym z dawnych pałaców królewskich Muzeum Etnograficzne, Kościół St. George wraz z muzeum, panorama miasta widziana z góry Entoto oraz Merkato nazywane największym targowiskiem Afryki. To właśnie tu można nabyć liczne afrykańskie przedmioty wspaniale nadające się na prezenty i pamiątki z podróży.

Gonder to stare miasto leżące na północy Etiopii, pełniące przez ponad 250 lat funkcję stolicy kraju. To położone na wysokości 2000 m n. p. m. miejsce należy do jednych z najciekawszych i najpiękniejszych w Etiopii, głównie za sprawą kompleksu pałaców afrykańskich wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podróżnikom, którzy dotrą do pałaców Gonderu może wydawać się, iż nagle znaleźli się w innym miejscu kuli ziemskiej, budowle wyglądają na żywcem przeniesione z Hiszpanii lub któregoś z krajów arabskich. Powstające od  XVII w. budynki zajmują obecnie około 70 km kwadratowych. Oprócz głównego zamku znajdują się tam pozostałości po bibliotekach, salach balowych, cesarskich łaźniach, czy klatkach dla lwów. Niestety po dawnych bogactwach w które wyposażony był kompleks pałacowy nie ma obecnie ani śladu. Warte zobaczenia są także:  kościół Debre Birhan Sellasje (Kościół Trójcy), słynący przede wszystkim ze wspaniałych malowideł i kilkudziesięciu cherubinów wymalowanych na suficie oraz łaźnie cesarza Fasiledesa, w których co roku w styczniu obchodzone jest święto Timkat, czyli rytualny, odnawialny chrzest. W tym okresie bardzo trudno o znalezienie miejsca noclegowego, czy swobodne poruszanie się po Gonderze ze względu na tłumy wiernych przyjeżdżających, aby wziąć udział w święcie.


Praktyczna wskazówka!

W Gonderze można zakupić wyrabiane ręcznie gliniane figurki historycznych i legendarnych postaci wyrabiane przez lud Felaszy – rdzenne plemię etiopskie, którego przedstawiciele są już naprawdę nieliczni.

Samo miasteczko nie jest zbyt ciekawe dla turystów, jednakże w jego pobliżu znajdują się dwie atrakcje, które warto zobaczyć – klasztory na jeziorze Tana oraz wodospady Tys Yssat. Na ogromnym znajdującym się 1800 m n. p. m. jeziorze  Tana można znaleźć 37 wysp a na 19 z nich wznoszą się monumentalne, kilkusetletnie monastyry, w dużej części stanowiące miejsce pochówku etiopskich cesarzy. Z jeziora Tana wypływa Nil Błękitny, będący dla Etiopczyków głównym źródłem wody oraz najbardziej powszechnym środkiem transportu. Na Nilu Błękitnym znajdują się uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie ponad 40 metrowe  wodospady Tys Yssat, czyli „woda, która dymi"

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Oferty

09-01-2018 / 6 dni
od: 750 zł
 
29-10-2017 / 9 dni
od: 750 zł
 
28-12-2017 / 6 dni
od: 750 zł
 
24-04-2018 / 6 dni
od: 750 zł
 
14-09-2017 / 8 dni
od: 750 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Najbardziej nietypowe hotele świata

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stan...

Riwiera Turecka - który kurort wybrać?

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

Poznaj zalety wycieczek first minute!

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalno...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.