Strona główna » Przewodnik » Francja - Zdrowie i szczepienia

Francja - Zdrowie i szczepienia

Francja nie jest zaliczana do krajów o podwyższonym stopniu ryzyka epidemiologiczno–zakażeniowego. Przed wyjazdem do tego kraju nie ma specjalnej potrzeby szczepień ochronnych, jedynie z wyjątkiem szczepień przeciw błonicy, tężcowi i polio. Polakom wyjeżdżającym na wypoczynek do Francji zaleca się zaopatrzenie w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można uzyskać w każdym z oddziałów polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadanie tej karty uprawnia do otrzymania podstawowych świadczeń zdrowotnych na terenie Francji, których koszty po powrocie do Polski zwracane są przez NFZ. Warto zatem wykupić przed wizytą we Francji dodatkowe, prywatne ubezpieczenie lub pakiety, które gwarantować będą pokrycie wydatków na pomoc medyczną w szerszym zakresie, jak i wizytę w prywatnych szpitalach i klinikach. Warto przy tym dodać, że koszty leczenia w tym państwie nie należą do najniższych. Wizyta u lekarzy kosztować nas może w granicach 30 – 70 euro, jedna doba pobytu w szpitalu 600 – 1500 euro. Dodatkowymi ubezpieczeniami, nad zakupem których warto się zastanowić, są: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz assistance.

We Francji usługi zdrowotne w ramach systemu świadczone są przez tzw: kasy chorych (Caisse Primaire d'Assurance Maladie). Aby starać się o refundację kosztów poniesionych za leczenie we Francji należy w Polsce NFZ-towi przedstawić następujące dokumenty: oryginały Feuille de Soins (dokument od udzielającego świadczeń lekarza, stomatologa oraz w aptece – w ostatnim przypadku należy z opakowań lekarstw odkleić vignettes, nalepki z ceną, i przylepić w wyznaczonych miejscach na Feuille de Soins), recepty, rachunki ze szpitala oraz kopię Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Receptę objetą refundacją uzyskać można od lekarza lub stomatologa, który posiada podpisaną umowę z francuskim systemem służby zdrowia (conventionne).

Jeśli chodzi o odzyskanie kosztów transportu sanitarnego na terenie Francji, jest to możliwe w 65%, natomiast trasport powrotny do Polski musi być pokrywany ze środków własnych przez pacjenta. Pozostałe zwroty za inne usługi medyczne lub leki przedstawiają się w sposób następujący: badania i analizy laboratoryjne – 60%, porady ambulatoryjne w szpitalu – 75%, leczenie w szpitalu – 80%, czasem nawet 100%, leki niezbędne (z białą nalepką vignette) – 100%, inne leki z białą vignette – 65%, z niebieską vignette – 35%, oraz pomarańczową – 15%.

Apteki (Pharmacies) we Francji oznaczone są za pomocą zielonych, neonowych krzyży.

Francja jest krajem bezpiecznym, a wakacje tam nie powinny przysporzyć nam problemów.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Wakacje we dwoje, czyli romantycznie i tanio

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

Czego nie wolno przewozić przez granicę?

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

Najlepsza egzotyka w korzystnej cenie!

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

Wyspy Zielonego Przylądka - kraina lenistwa

Republika Zielonego Przylądka to długie, piaszczyste plaże,...

Którą Wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie niemalże od zawsze uznawane są za idealne...

Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.