Strona główna » Przewodnik » Hiszpania - Zabytki

Hiszpania - Zabytki

Hiszpania to nie tylko piaszczyste plaże, ciepłe morze i niepowtarzalna atmosfera, ale również cała gama wartych uwagi zabytków. 

Burgos – miasto w północnej Hiszpanii znane z wielu pięknych kościołów i klasztorów, pochodzących głównie z okresu średniowiecza. Znajduje się tu również zabytkowy pałac i ratusz. Miasto jest jednak znane przede wszystkim dzięki katedrze Santa Maria. Obiekt budowany od XIII do XVI w. stanowi doskonały przykład gotyckiej architektury i sztuki.

Altamira – położona w Górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii stanowi doskonały przykład kultury prehistorycznej. Znajdujące się w niej wielobarwne rysunki na ścianach przedstawiają różne zwierzęta (często w ruchu) i odciski ludzkich dłoni. Najstarsze malowidła mają ok. 15 000 lat.

Avila – w leżącej w środkowej Hiszpanii miejscowości podziwiać można katedrę łączącą różne style architektoniczne, a także mury obronne okalające miasto. W ich skład wchodzi kilkadziesiąt półokrągłych baszt i dziewięć monumentalnych bram.

Segovia – leżące w środkowej Hiszpanii miasto słynie z wielu zabytków najwyższej klasy. Oprócz wspaniałych kościołów i klasztorów można tam podziwiać piękne pałace i place. Do największych atrakcji miasta należy Katedra pod wezwaniem Marii Dziewicy, która jest ostatnią gotycką budowlą wzniesioną w Hiszpanii.

Duże wrażenie robi także alcazar, czyli zamek arabski pochodzący z XI w.
Najstarszą budowlę w mieście stanowi jednak rzymski akwedukt. Z 15 kilometrowej konstrukcji, powstałej na początku naszej ery, pozostało 800 m, które doskonale wtopiły się w architekturę dzisiejszej Segovii.

Santiago de Compostella – miasto w północno – zachodniej Hiszpanii, które od wieków znane jest jako jedno z najsłynniejszych miejsc pątniczych na świecie. Santiago to wspaniały europejski zespół urbanistyczny, a w Starym Mieście skoncentrowane są zabytki romańskie, gotyckie i barokowe.

Salamanka – położone w zachodniej Hiszpanii miasto powstało jeszcze przed naszą erą. W Salamance podziwiać można liczne kościoły i katedry, a także jeden z najstarszych i najpiękniejszych uniwersytetów w Europie.
Najciekawszym obiektem jest jednak Plaza Mayor – główny plac miasta. Z każdej strony zdobią go wspaniałe budowle, reprezentujące przeróżne style architektoniczne.

Królewski klasztor Santa Maria de Guadelupe – to jedno z największych w Hiszpanii sanktuariów maryjnych. Położone w zachodniej Hiszpanii opactwo symbolizuje koniec hiszpańskiej rekonkwisty, a jednocześnie stanowi schronienie dla słynnej rzeźby Matki Bożej, którą według legendy wyrzeźbił św. Łukasz Ewangelista.

Merida – miejscowość leży w zachodniej Hiszpanii i nazywana jest „hiszpańskim Rzymem”. Miasto, założone jeszcze przed narodzeniem Chrystusa, stanowi dziś jeden z najciekawszych obiektów archeologicznych na Półwyspie Iberyjskim. Podziwiać można tam m. in. rzymski amfiteatr, a także pozostałości akweduktu i łuku triumfalnego.
Później Merida przebudowywana była przez Maurów i chrześcijan, dzięki czemu nabrała wyjątkowego klimatu i charakteru.

Gaj palmowy w Elche – to największe skupisko palm w Europie położone jest w południowo – wschodniej Hiszpanii. Spośród pół miliona drzew zebranych w tym miejscu najwięcej jest palm daktylowych. Spotkać można także drzewa pomarańczowe i cytrynowe. Pierwszy gaj powstał tu prawdopodobnie już 2500 lat temu.

Caceres – miasto w zachodniej Hiszpanii, w którym wymieszały się wpływy różnych kultur i odmienne style architektoniczne. Dzięki temu liczne kościoły, pałace i budowle obronne noszą znamiona gotyku, renesansu, baroku, a także architektury mauretańskiej.

Czyż Hiszpania nie jest cudna?

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

Gdzie na zagraniczne wakacje z dzieckiem?

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sob...

Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

Cypr Północny, nowy raj dla turystów?

Cypr  Północny  to  kraj  dziewiczy...

Najbardziej nietypowe hotele świata

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.