Strona główna » Przewodnik » Nepal - Ceny i waluta

Nepal - Ceny i waluta

Walutą, która obowiązuje w Nepalu jest rupia nepalska NPR (rupia nepalska = 100 paisa). W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500, 1000 rupii (rozmienienie banknotów o wyższych nominałach może stanowić problem), natomiast monety mają nominały 1, 2, 5 rupii; 5, 10, 25, 50 paisów. Kurs rupii nepalskiej kształtuje się następująco 1 USD - 77.813 NPR, 1 PLN - 24.943 NPR.

Przykładowe ceny za towary i usługi w rupiach nepalskich:

nocleg w 2-3 osobowym pokoju z łazienką - ok. 150 NRP/osoba

dal-bhat (danie z ryżu) – 200 NRP (im wyżej w górach, tym cena wyższa)

pierożki momo – 70 NRP

czarna herbata – 10 NRP

herbata z imbirem i miodem – 30 NRP

Coca-Cola 0,33l – 70 NRP

piwo nepalskie Everest – 150 NRP

woda mineralna (1 l) - 10-20 NPR

wiza nepalska – 30 USD

przepustka na rejon Annapurny – 2000 NRP

pocztówka - 10 NPR

znaczek do Polski - 25 NPR

telefon do Polski na numer stacjonarny - 50 NPR/1 min

autobus miejski w Pokharze i Katmandu - 10 NPR

bilet Katmandu – Delhi (Royal Nepal Airlines, rezerwacja tydzień przed lotem) – 140 USD

Główne waluty międzynarodowe akceptowane są w Nepalu bez większego problemu. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy w czasie wymiany waluty. Konieczne jest okazanie paszportu, a dokonana wymiana powinna zawsze być potwierdzona kwitem tzw. Foreign Exchange Encashment Recept. Na kwicie wypisane jest nazwisko osoby, która wymiany dokonała i kwota pieniężna. Otrzymania kwitu trzeba dopilnować, a jeśli nie zostanie wystawiony – upomnieć się o niego. Może zdarzyć się taka sytuacja, że w dobrych hotelach, firmach czy liniach lotniczych opłata w rupiach zostanie przyjęta tylko za okazaniem kwitu.Obowiązuje bowiem przepis nakazujący sprawdzanie kwitów, więc lepiej być na to przygotowanym podczas wycieczki do Nepalu, mimo że w praktyce stosowanie nakazu nie zawsze jest przestrzegane. Turystom odwiedzającym Nepal nie uda się dokonać oficjalnej wymiany rupii na twardą walutę w bankach na przejściach granicznych.

Tabele kursowe ustalane są w Nepalu przez państwowy Nepal Rastra Bank. Banki są zwykle otwarte od niedzieli do czwartku w godz. 10.00 - 14.00, w piątki tylko przed południem. Funkcjonują także prywatne banki – Nepal Bank Ltd, Nepal Grindlays Bank, Himalayan Bank i Bank of Katmandu, w których kursy wymiany walut i opłaty manipulacyjne różnią się od tych ustalonych dla banku państwowego.Jeśli chodzi o licencjonowane kantory, to znajdują się one w większych miastach i oferują korzystniejsze kursy, jednak opłaty manipulacyjne są wyższe niż w bankach. Zawsze istnieje możliwość negocjacji. Godziny otwarcia kantorów to 9.00-19.00 przez cały tydzień. Licencjonowane kantory w Nepalu znajdują się na międzynarodowym lotnisku w Katmandu, na dużych przejściach granicznych oraz w wybranych obiektach noclegowych.

W Katmandu i Pokharze można skorzystać z bankomatów Nepal Grindlays Bank, które są czynne 24 h. Akceptowane są karty Visa i Mastercard, a posiadaczom tych kart odziały banku wypłacają rupie bez opłat manipulacyjnych. W przypadku tych dwóch typów kart ich właściciele mogą także kupić czeki podróżne w twardej walucie za opłatą 2 %.Płacenie kartami kredytowymi możliwe jest w hotelach, restauracjach i lepszych sklepach.

Natomiast z bankomatów Himalayan Bank można korzystać tylko przy użyciu miejscowych kart kredytowych, podobnie jak z bankomatów w miastach innych niż Katmandu i Pokhara. Przedstawiciel American Express – Yeti Travels w Katmandu realizuje czeki podróżne dla posiadaczy kart Visa i Mastercard za opłatą 1% wartości kwoty czeku.W przypadku przekazów pieniężnych z zagranicy trzeba dopilnować każdego szczegółu, niedopatrzenia mogą opóźniać przesyłkę pieniędzy. Informacje takie jak nazwa banku, do którego przesłane mają być pieniądze czy nazwisko nadawcy i odbiorcy powinny być wpisane dokładnie i wyraźnie. Western Union dokonuje przesyłki pieniędzy do Nepalu w ciągu 24 godzin (przedstawicielem w Katmandu jest Sita World Travel).

Kwestia finansowa, która bardzo interesuje turystów w czasie wycieczki do Nepalu to napiwki i targowanie się. W droższych restauracjach wypada zostawiać standardowy napiwek, nie większy niż 10% rachunku, w tańszych lokalach gastronomicznych stosowny jest mniejszy napiwek. Nie ma natomiast zwyczaju zostawiania napiwków taksówkarzom.Turysta w czasie wyprawy do Nepalu powinien pamiętać, że za niektóre towary czy usługi nie wypada się targować np. żywność, nocleg, bilety wstępu.Targowanie powinno przebiegać w miłej atmosferze i z korzyścią zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy – szczególnie warto próbować targować się na targowiskach pod gołym niebem, ponieważ sklepy trzymają się swoich ustalonych cen.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Czego nie wolno przewozić przez granicę?

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

Odważne wakacje!

Porzuć myśl o Grecji, Egipcie czy Tunezji. Odkryj zupełnie...

Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

Najlepsze miejsca dla lubiących zwiedzanie

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.