Nepal - Zabytki

Świątynie i sanktuaria robią wrażenie rozmachem i zdobieniami, ale nie to powoduje wyjątkowy klimat miasta, tak zbliżony do średniowiecznej atmosfery. Podczas wyprawy do Nepalu i pobytu w Mieście Wielbiących turysta ma szansę obserwowania rytuałów, codziennych czynności toczących się spokojnym rytmem.Turysta widzi jak Nepalczycy wyrabiają gliniane naczynia, mielą ziarna, piorą czy barwią przędzę. Nikt nigdzie się nie spieszy i nikogo nie irytuje, nie ma tutaj tłumów takich jak w Katmandu.

Świątynia Nyatapola w Bhaktapur ma 30 metrów wysokości, pięć pięter, czterospadowy dach, zbudowana została na początku XVIII w. Do świątyni, w której cześć oddawana jest bogini Lakszmi prowadzą schody, przy których ustawiono posągi strażników, którymi są legendarni wojownicy Jayamel i Phattu. Tych dwóch miało siłę dziesięciu mężczyzn.Kolejni strażnicy Nyatapoli to kamienne słonie, lwy, gryfy. Tygrysica to postać bogini Baghini, a lwica - Singhini. Lakszmi to bogini piękna, bogactwa, rozkoszy i szczęścia, jednak żaden turysta podczas wycieczki do Nepalu nie stanie przed jej posągowym obliczem, tam dostęp mają tylko kapłani. Na ścianach świątyni i przed nią powieszono malowane i rzeźbione wizerunki bogini.

Lumbini to święte buddyjskie miejsce pielgrzymek, ponieważ właśnie tu narodził się Budda Siakjamuni. Lumbini znajduje się blisko południowej granicy nepalsko-indyjskiej. W czasach kiedy Budda się narodził, w Lumbini znajdował się park, przez który przebiegał ważny szlak komunikacyjny. Właśnie tamtędy podróżował orszak brzemiennej królowej Mayadevi. Narodzony ok. roku 563 p.n.e królewicz Siddhartha stał się późniejszym Buddą, założycielem religii buddyzmu, Oświeconym, który spostrzegł Cztery Szlachetne Prawdy.Lumbini jest czczone na równi z trzema innymi miejscami związanymi z życiem Buddy: Kushinagar, Bodh Gaya, Sarnach.

Park Narodowy Sagarmatha położony jest w północno-wschodniej części kraju, prawie w całości powyżej 3000 m n.p.m., z roślinnością typową dla terenów wysokogórskich. Piętro dolne porośnięte jest sosną himalajską, dębami i jałowcem, a w piętrze górnym rośnie jodła, brzoza i charakterystyczne dla Himalajów drzewiaste różaneczniki.Na terenie Parku Narodowego znajdują się trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse i Cho Oyu.Fauna Sagarmathy to przede wszystkim ptactwo, występuje ok. 130 gatunków ptaków oraz znacznie mniej liczna populacja niedźwiedzia himalajskiego oraz wilka.

Park Narodowy Czitwan znajduje się w regionie Taraj. Szczególnie wartościowa pod względem przyrodniczym jest populacja jednorogiego nosorożca azjatyckiego oraz tygrysa bengalskiego.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

Wakacje we dwoje, czyli romantycznie i tanio

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

Którą Wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie niemalże od zawsze uznawane są za idealne...

Przysmaki kuchni śródziemnomorskiej

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co si...

Najlepsze miejsca dla lubiących zwiedzanie

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.