Belgia - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 2253_iconslider.jpg
  • 2254_iconslider.jpg
  • 2255_iconslider.jpg
  • 2251_iconslider.jpg
  • 2252_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Belgia może pochwalić się bogatą kulturą zwłaszcza jeśli chodzi o język, Belgia jest bowiem krajem trójjęzycznym. We Flandrii obowiązuje język niderlandzki, a już w Walonii francuski, Bruksela skutecznie je połączyła i tam też obowiązują oba. W okolicach Luksemburga, na południu kraju śmiało możemy natomiast mówić po niemiecku. Oczywiście w Belgii nie będziemy mieć kłopotu z językiem angielskim, który większość Belgów zna.

W Belgii mimo, że ludzie są dość zamożni nie obnoszą się z tym i pozostają raczej skromni. Belgowie znani są ze swojego przyjaznego nastawienia, aczkolwiek można wyczuć pewien dystans. W Belgii powszechna jest tolerancja i spokój. Tutaj związki homoseksualne nikogo nie dziwią. Jeśli szukamy szalonych imprez możemy się rozczarować – w Belgii wszelkie zabawy nie należą do bardzo żywiołowych, co nie oznacza, że są nudne - być może wynika to z faktu, że w Belgii alkohol pije się w symbolicznych ilościach. O mieszkańcach mówi się ponadto, że są nieco zamknięci w sobie, ale pozostają niezwykle mili, podobno odrobina piwa sprzyja nawiązaniu z nimi kontaktu.

W Belgii 58% społeczeństwa deklaruje, że przynależy do Kościoła rzymskokatolickiego, warto jednak zaznaczyć, że aktywne życie religijne prowadzi jedynie 8% z nich. 3,6% Belgów to muzułmanie i jedynie 1,09% to wyznawcy protestantyzmu. W Belgii żyją także przedstawiciele hinduizmu i buddyzmu oraz żydzi, którzy stanowią zaledwie 1%. Co ciekawe, w Belgii znaczna część mieszkańców określa się mianem ateistów bądź wolnomyślicieli. Mimo wszystko Belgowie chętnie obchodzą święta kościele, takie jak Wielkanoc, Zielone Świątki czy wypadające w słonecznym maju Wniebowstąpienie.

Mówiąc o kulturze belgijskiej nie można nie wspomnieć o tamtejszej kuchni! Frytki, których stolicą jest podobno właśnie Belgia są wprost uwielbiane przez Belgów, podawane są na różne sposoby, z różnymi sosami i przyprawami. Popularne są frytki podawane z małżami (szczególnie polecamy te w Brukseli). Jeśli chodzi o pieczywo to odradzamy ciemny chleb, natomiast wręcz namawiamy do spróbowania bagietek i Suikerbrood, czyli po prostu słodki chleb, prawdziwa chluba Belgii. Oczywiście nie można zapomnieć o belgijskich czekoladkach i o waterzooi, czyli potrawy z kurczaka lub wyśmienitych ryb podawanych z jarzynami.

Będąc w Belgii warto wziąć udział w ostatkach w Binche, będziemy wówczas świadkiem kolorowego korowodu z udziałem znakomitych tancerzy, tzw. gilles. Jeśli natomiast mamy okazję być w Belgii w lipcu warto wybrać się do Brukseli, by zobaczyć Ommegang, czyli festiwal wywodzący się z XIV w. Impreza kończy się widowiskowymi pokazami tańca na Grand Place. Warto zobaczyć także Procesję Pokutników w Veurne we Flandrii, Dzień Wniebowstąpienia i słynną Procesję Świętej Krwii w Brugii.

Belgia może ponadto pochwalić się komiksami, które powinny bezpośrednio kojarzyć nam się właśnie z tym państwem, podobnie zresztą jak piwa, których w Belgii jest ok. 1000 rodzajów!

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Oferty

EXIM-26658-0.jpg
Chorwacja / Istria
09-05-2020 / 7 dni
od: 759 zł
 
BVPR-4872-0.jpg
25-09-2020 / 7 dni
od: 759 zł
 
TRAD-PLNEKR-0.jpg
Polska / POMORZE
20-06-2020 / 7 dni
od: 760 zł
 
EXIM-26268-0.jpg
13-06-2020 / 7 dni
od: 769 zł
 
BVPR-4510-0.jpg
14-10-2020 / 6 dni
od: 769 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.