Środkiem płatniczym obowiązującym w Czechach jest czeska korona (CZK). Według aktualnego kursu jej wartość wynosi ok. 1 korona czeska = 0,168 PLN.
Z wymianą waluty nie ma żadnych problemów, taką transakcję można wykonać w bankach, kantorach oraz innych specjalistycznych placówkach turystycznych. Instytucje bankowe w tygodniu otwarte są w godzinach od 8 do 16. Korzystniejszą opcją wymiany gotówki są kantory, które czynne są dłużej i pobierają mniejszą prowizję od przeprowadzanej gotówki. Niemniej jednak złotówka nie jest popularną walutą w Czechach i jej wymiany lepiej dokonać jeszcze przed wyjazdem, bądź na czas podróży zaopatrzyć się w euro czy dolary.
Czechy pod względem cenowym nie są drogim krajem, za artykuły spożywcze często zapłacimy mniej niż w Polsce. Utrzymanie się podczas pobytu nie wymaga większych kombinacji oraz większego oszczędzania gotówki. Za żywność a nawet posiłek w restauracji nie zapłacimy wygórowanych cen, aczkolwiek w tej kwestii zawsze trzeba być rozważnym.
Bilety wstępu do obiektów kulturalnych też są w miarę tanie i kształtują się w zależności od poziomu atrakcji. Studenci wybierający się do Czech mogą korzystać z przysługujących im zniżek na zwiedzanie i komunikację miejską.
Największym obciążeniem dla portfela turysty, są wydatki na noclegi. Porównując koszt noclegów w stosunku do kosztów wyżywienia jest on nieporównanie wyższy. Najtańszą opcją jest wybranie zorganizowanej wycieczki last minute. W przypadku niezorganizowanego wyjazdu ekonomicznym wyjście z finansowego potrzasku jest wynajęcie hotelu z grupowymi pokojami, pola namiotowego bądź schroniska młodzieżowego.
Przykładowe ceny obowiązujące w sklepach spożywczych:
Przykładowe ceny w restauracjach:
Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.