Egipt - Kultura i religia

Współczesny Egipt to kraj o bogatej kulturze ukształtowanej przez różne tradycje religijne. Starożytne królestwo Egiptu, powstałe przed ponad pięcioma tysiącami lat w delcie Nilu, posiadało własną, oryginalną religię, której namiestnikami bylifaraonowie, władcy uważani za wcielenia bogów. Starożytny Egipt fascynuje do dziś tajemniczą kulturą, która wciąż kryje w sobie wiele sekretów.

Niezwykła cywilizacja Egiptu, kojarzy się przede wszystkim z monumentalnymi piramidami - grobowcami, w których chowano mumie władców Egiptu. Sekrety egipskiej kultury zamknięte są do dziś w gigantycznych świątyniach, w których składano hołd potężnym bogom. Czczono wschodzące słońce, czyli boga Re, obawiano się przyjścia boga śmierci Ozyrysa, a wyznawcy pięknej, bogini Sechmet o głowie lwicy znani byli jako czarownicy i uzdrowiciele.Opowieści o pradawnych dziejach Egiptu, nieśmiertelności i wędrówce dusz transkrybowane hieroglificznym pismem na ścianach opustoszałych sanktuariów można oglądać w Egipcie do dziś...

Spojrzenia zaklętych w gigantycznych rzeźbach bogów, barwne freski zdobiące antyczne nekropolie... wszystko to sprawia, że mity i kultura starożytnych nadal jest obecna w Egipcie. Czasy tej antycznej cywilizacji, szczycącej się zadziwiająco wysoko rozwiniętą nauką i sztuką, trwały przez trzydzieści stuleci.

Pustynny kraj piramid dostał się następnie pod wpływy greckie i rzymskie. Obecny Egipt jest państwem islamskim. Mimo, iż islam przenika niemal wszystkie aspekty życia Egipcjan, turysta nie musi obawiać się wyjątkowych rygorów obyczajowych. Dobrze widziany jest jednak skromny strój i poszanowanie miejsc świętych. Szczególnie ważnym okresem w roku jest postny ramadan.

Około 10% populacji Egiptu to chrześcijanie znani jako Koptowie. Chrześcijanie koptyjscy, prześladowani przez cesarza Dioklecjana i uznani za prawowiernych przez Konstantyna Wielkiego, po soborze w 451 ustanowili własny, niezależny od Rzymu, patriarchat w egipskiej Aleksandrii. Należące do Koptów klasztory nad Morzem Czerwonym i na półwyspie Synaj są celem wielu pielgrzymek po dziś dzień.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

511_guide_randomarticle.jpg Odważne wakacje!

Porzuć myśl o Grecji, Egipcie czy Tunezji. Odkryj zupełnie...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Neckermann Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Net Holiday Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.