Francja - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 8408_iconslider.jpg
  • 178_iconslider.jpg
  • 179_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Udając się na długo oczekiwany i wymarzony urlop we Francji, oprócz licznych atrakcji takich jak jazda na nartach, zażywanie kąpieli słonecznych na plażach Lazurowego Wybrzeża, smakowanie francuskich specjałów kulinarnych popijanych winem czy zachwyt nad francuską przyrodą i krajobrazami, nie sposób oprzeć się obcowaniu z pięknem zabytków tego kraju. Zaczynając naszą wędrówkę od stolicy Francji – Paryża, powinniśmy zarezerwować kilka dobrych dni na jego gruntowne poznanie i zasmakowanie niezwykłej atmosfery i klimatu tego miasta. Do kanonu miejsc, których absolutnie nie wolno pominąć należą zabytkowe budowle, na czele z Wieżą Eiffla (najsłynniejsza paryska konstrukcja architektoniczna, wzniesiona w 1889 roku specjalnie na Wystawę Światową, usytuowana w centrum miasta, nad Sekwaną, obok Pól Marsowych) i katedrą Notre Dame (w stylu gotyckim, budowana od XII do XIV wieku, na wyspie na Sekwanie zwanej Ile de la Cite). Pozostałymi symbolami Paryża są również m.in.: Łuk Triumfalny (pomnik stojący na placu Charles'a de Gaulle'a, tuż przy Champs – Elysees, wybudowany w 1836 roku, pod którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza), Bazylika Sacre – Coeur (kościół na szczycie wzgórza Montmarte, budowa ukończona w 1914 roku, zaprojektowana przez Paula Abadie'a w stylu romańsko – bizantyjski), Sorbona (uniwersytet paryski założony w 1257 roku, którego patronką jest święta Katarzyna z Aleksandrii), Panteon (klasycystyczna budowla w Dzielnicy Łacińskiej, wzniesiona w 1789 roku, obecnie pełni funkcję mauzoleum, w którym spoczywają wybitni Francuzi, m.in.: Voltaire, Rousseau, Victor Hugo, Honore Mirabeau czy Jean Moulin) oraz Les Invalides (kompleks budynków na lewym brzegu Sekwany, służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych, obecnie miejsce pochówku Napoleona Bonaparte).

Kolejna nieodzowna trasa po Paryżu wiedzie poprzez jego liczne muzea, począwszy od bodaj najsłynniejszego Luwru (z Mona Lisą i Wenus z Milo), przez Musee d'Orsay (muzeum sztuki w dawnym budynku dworca kolejowego), Centrum Georges'a Pompidou (muzeum sztuki współczesnej i centrum kultury), po Musee Cluny (muzeum sztuki średniowiecznej).

Paryż to także szczególne miejsca, place, ulice, dzielnice czy aleje. Najsłynniejszą arterią stolicy Francji jest Avenue des Champs – Elysses, a równie znaczącą Rue de Rivoli (ulica handlowa z luksusowymi butikami). Najbardziej rozpoznawalnymi dzielnicami miasta są Montmartre i Montparnasse (ośrodki bohemy artystycznej), Dzielnica Łacińska, La Defense (biznesowo – handlowo – mieszkalna, miejsce paryskich szklanych budynków). Miasto to jest również bogate w ogromne i przestronne place: Zgody (de la Concorde) oraz Bastylii (de la Bastille).

Warto także zobaczyć najważniejszą paryską nekropolię Pere Lachaise oraz wypocząć po trudach wędrowania w Ogrodzie Luksemburskim (Jardin de Luxembourg).

Absolutnie koniecznym punktem francuskiej przygody, który można zrealizować w okolicach stolicy, są Zamki nad Loarą (ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców epoki oświecenia)

Przenosząc się na północny – wschód Francji warto zajrzeć do dwóch miast: Lille i Strasbourga. Lille to stolica historycznej krainy Flandrii. Obiektami i miejscami, które są godne polecenia to z pewnością: kaplica Notre – Dame – de – la – Reconciliation oraz dawny szpital St.Sauveur (z XIII wieku). Miasto to bogate jest także w obiekty sakralne, takie jak kościoły: St.Maurice (XV wiek), St.Catherine (XVI wiek) i St.Madeleine (XVII wiek). Innymi interesującymi punktami na mapie wycieczki są fragmenty fortyfikacji miejskich oraz cytadela (z XVII wieku).

Strasbourg, główne miasto i ośrodek gospodarczy Alzacji, w przeszłości mające przydomek „miasta tysiąca kościołów”, kojarzy się najczęściej z jedną ze stolic zjednoczonej Europy. To właśnie w Strasbourgu mieści się jedna z trzech siedzib Parlamentu Europejskiego. Centrum miasta, znajdujące się na swego rodzaju wyspie i otoczone kanałami, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Najsłynniejszym budynkiem jest katedra Notre – Dame, zbudowana z czerwonego piaskowca charakterystycznego dla tego regionu, z działającym nadal zegarem astronomicznym. Dla chwili relaksu warto zahaczyć o klimatyczną okolicę zwaną Petit France (Mała Francja) pofragmentowaną licznymi kanałami oraz obfitą w osobliwe kafejki.

Na zakończenie francuskich wojaży zajrzyjmy jeszcze do Bordeaux, miasta na zachodzie Francji w rejonie Akwitanii, blisko Oceanu Atlantyckiego. Czeka nas tu także moc atrakcji, począwszy od pozostałości murów obronnych i amfiteatru z czasów rzymskich, przez liczne kościoły: St.Michel, St.Croix, gotycka katedra St.Andre, po Muzeum Sztuk Pieknych i Teatr Wielki. Kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Bordeaux, nad Oceanem znajduje się piękny kurort Arcachon.

Naturalnie, wymienione przeze mnie miasta i zabytki to nie całe bogactwo jakie proponuje nam Francja. Dodatkowymi perełkami są m.in.: Carcassonne (średniowieczny zespół urbanistyczny, na który składają się warowne miasto dolne i górne), wyspa na Morzu Śródziemnym - Korsyka (ze stolicą w Ajaccio – miejscu narodzin Napoleona Bonaparte), Lourdes (główny ośrodek kultu religijnego we Francji, miejsce licznych pilegrzymek, zwiazany z objawieniem Matki Bożej Bernardecie w 1858 roku w grocie Mas-sabielle) oraz Wersal ( zespół pałacowo – ogrodowy, oddalony od Paryża o 29 km).

Francja ma czym zachwycać!

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Francja Oferty

NPL-G5325A-0.jpg
Francja / Nicea
30-10-2019 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-H7100A-0.jpg
Francja / Dolina Loary
24-01-2020 / 6 dni
od: 753 zł
 
NPL-60055A-0.jpg
Francja / Lazurowe Wybrzeże
07-09-2019 / 7 dni
od: 753 zł
 
NPL-60458A-0.jpg
Francja / Lazurowe Wybrzeże
05-09-2019 / 8 dni
od: 754 zł
 
NPL-1FA36A-0.jpg
Francja / Lazurowe Wybrzeże
06-09-2019 / 8 dni
od: 755 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

9598_guide_randomarticle.JPG First minute czy last minute?

Słoneczny urlop to z pewnością jedna z ulubionych chwil w...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

9600_guide_randomarticle.jpg Tymi uliczkami chodzili pierwsi...

Syria kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z niespokojnym...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Neckermann Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Net Holiday Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.