Grecja - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 129_iconslider.jpg
  • 8328_iconslider.jpg
  • 128_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Atrakcje turystyczne Grecji to przede wszystkim zabytki kultury antycznej: starożytne miasta, wykopaliska, ruiny świątyń i obiektów sportowych. Dla pielgrzymów jest wymarzonym krajem pełnym klasztorów bogatych w ikonostasy. Ateny - stolica Grecji, główne miejsce turystyczne związane nie tylko z wypoczynkiem, ale bogatą ofertą zapewniającą zwiedzanie i podziwianie dawnej sztuki i kultury greckiej. Nazwę swą bierze od bogini Ateny, która podarowała mieszkańcom tego miasta drzewko oliwne, będące obecnie symbolem Grecji. W Atenach obowiązkowo należy zobaczyć:

- Akropol - starożytna, główna część kulturalno-religijna miasta greckiego. Budowle zwane akropol miały również inne miasta, ale ten ateński należy do najznamienitszych. Znajduje się tu Partenon, Erechtejon, świątynia Nike Apteros, sanktuarium Artemidy. Pierwsze budynki datowane są na V w.p. n. e.. Miejsce to góruje nad Atenami i jest zapierającym dech w piersiach stanowiskiem archeologicznym. Jak głosi legenda, na szczycie Akropolu stoi drzewko podarowane mieszkańcom miasta przez boginie Atenę.
- Agora rzymska - warta zobaczenia Wieża Wiatrów z zegarem wodnym.
- Biblioteka Hadriana.
- Plaka - starożytna dzielnica u stóp Akropolu.
- Ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego.
- Łuk Hadriana.
- Muzea w Atenach: Muzeum Akropolu, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Muzeum Bizantyjskie, Muzeum Wojny, Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Miasta Aten

- Olimpia - jest to ośrodek religijno-sportowy związany z Igrzyskami Olimpijskimi. Pierwsze udokumentowane Igrzyska odbyły się tutaj w roku 776 p.n.e. Obecnie zwiedzać w Olimpii można ruiny gimnazjonu, warsztat Fidiasza - niezrównanego rzeźbiarza antycznej Grecji, ruiny świątyń Zeusa i Hery. Tutaj znajdował się jeden z cudów świata - posąg Zeusa dłuta Fidiasza.
- Saloniki – drugie co do wielkości greckie miasto. Najstarszym zabytkiem jest pochodząca z IV w n. e. Rotunda świętego Jerzego, obecnie muzeum sztuki. Innym malowniczym zabytkiem bogatym w mozaiki jest Bazylika Świętego Dymitra. Warto też obejrzeć tureckie meczety.
- Athos - święta góra Greków (2030 m.n.p.m.), obecnie autonomiczna republika mnichów. Znajduje się w niej około 20 klasztorów tworzących Wielką Ławrę - kompleks architektury bizantyjskiej. Wstęp na górę Athos mają tylko mężczyźni po otrzymaniu specjalnego zezwolenia.
- Meteory - grupa 13 klasztorów „zawieszonych w powietrzu”. Obecnie 6 z nich jest udostępniana do zwiedzania. Miejsce to znajduje się na równinie Tesalskiej. Wrażenie robią kaniony i otoczenie skał.
- Delfy - miejsce starożytnej wyroczni delfickiej, gdzie kapłanka w halucynogennych transach przepowiadała przyszłość. Obecnie ruiny m.in. świątyni Apollina, gimnazjonu oraz skarbca ateńczyków.
- Mykeny - miejsce, w którym zachowały się niezmiernie interesujące zabytki kultury mykeńskiej, m.in. Skarbiec Atreusza. Tutaj znajduje się również sławny grób Agamemnona - naczelnego wódza wyprawy Greków na Troje.
- Termopile - przełęcz między zatoka Maliakos i górami Iti. Nabrała ona ogromnego znaczenia historycznego po bitwie, która rozegrała się tutaj w 480 r. p. n. e., między Persami a Spartanami. Wszyscy Grecy w tej bitwie polegli, ratując Grecję przez najazdem perskim. Obecnie znajduje się tu pomnik Leonidasa - dowódcy żołnierzy spartańskich.

Z takimi zabytkami, wakacje w Grecji nie mogą się nie udać!


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

9602_guide_randomarticle.jpg Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.