Irlandia - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 3475_iconslider.jpg
  • 3476_iconslider.jpg
  • 3477_iconslider.jpg
  • 3472_iconslider.jpg
  • 3473_iconslider.jpg
  • 3474_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Zanim wybierzemy się do Irlandii warto zapoznać się z tamtejszą kulturą. W Irlandii dominują katolicy, którzy stanowią ok. 86% (niektóre źródła podają, że liczba ta sięga nawet 94%) społeczeństwa a sami Irlandczycy z ogromną przyjemnością uczestniczą w nabożeństwach katolickich. Sporo jest także członków Kościoła Irlandii. 9% Irlandczyków podkreśla, że są ateistami. Mniejszość stanowią wyznawcy protestantyzmu, anglikanizmu, judaizmu. Warto mówiąc o religii w Irlandii wspomnieć o tamtejszych patronach – Świętym Patryku i Świętej Brygidzie z Kildare.

Językiem urzędowym w Irlandii jest irlandzki i angielski. Irlandczycy nie lubią gdy języki te uznaje się za takie same, aczkolwiek na co dzień częściej słychać język angielski niż irlandzki.

Irlandczycy są podobni do Polaków, lubią czasem ponarzekać i zaliczają się do pesymistów, bywają kłótliwi, mogą wydać się zdystansowani, jednak gdy już uda nam się złapać z nimi kontakt okazują się świetnymi kompanami – zwłaszcza na imprezach. Są także bardzo pomocni i uprzejmi. Irlandczycy uwielbiają swoje whisky i często nadużywają alkoholu, potwierdzeniem tego jest fakt, że zwalczanie alkoholizmu stanowi część programów politycznych. W ich życiu pub stanowi bardzo ważny element, to miejsce spotkań i ważnych rozmów. Irlandczycy w pubach bawią się, piją piwo i słuchają muzyki, która stanowi niezwykle ważną część ich życia. To właśnie z Irlandii pochodzi przecież tylu sławnych muzyków: U2, The Cranberries, Sinead O’Connor. Ponadto Irlandczycy kochają swoje sporty narodowe: futbol gaelicki, rugby czy wyścigi konne. Generalizując trzeba przyznać, że Irlandczycy lubią Polaków z wzajemnością.

Najważniejszymi imprezami są oczywiście Cork Jazz Festival (październik) i Wexford Opera Festival, na które bilety wykupywane są na długo przed występem.

Ale Irlandia słynie także z Dnia św. Patryka, który celebrowany jest 17 marca. W tym dniu odbywa się pełno imprez kulturalnych oraz festiwal w Dublinie. Popularne są także wyścigi konne w Fairyhouse, czyli wypadający 1 kwietnia Irish Grand National. Ciekawy jest przypadający na okres wiosenno-letni festiwal ogrodów w Wicklow. Pasjonatów golfa zachwyci najważniejszy turniej golfowy przypadający na końcówkę czerwca – Irish Open Golf Championship. Ci zaś, którzy uwielbiają kino i teatr powinni wybrać się do Irlandii w lipcu, by wziąć udział w Galway Film Fleadh i Galway Arts Festival czy Cork International Film Festival. Dosyć zabawnym festiwalem jest Mary from Dungloe, który zakańcza się konkursem piękności, w którym główną nagrodą jest randka z Danielem O’Donnellem.

Niemalże każda irlandzka wioska posiada swoje święto i z tej okazji organizowane są imprezy i festyny, na których nie brakuje muzyki celtyckiej. Zespoły zapewniające oprawę muzyczną imprez grają na buzukach, harfach, dudach, harmonijkach ustnych, skrzypcach itp. Motywy celtyckie wykorzystywane są także przez zespoły – nawet rockowe.


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.