Irlandia - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 8752_iconslider.jpg
  • 243_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Irlandia posiada kilkanaście zabytków, których może pozazdrościć jej reszta Europy.Na północy w miejscowości Muff znajduje się niezwykły, pochodzący z epoki brązu kamień Ardmore Gallan. Kamień posiada piękne rzeźbienia, które stały się jego cechą charakterystyczną. 3 km dalej znajdują się ruiny kościoła, w okolicach których znajduje się podobno pochówek króla Eoghana.

W Cork natomiast znajduje się główna świątynia tamtejszej diecezji i kościoła rzymskokatolickiego. Katedra św. Marii została zbudowana w 1808 r. w stylu neogotyckim, jednak po pożarze w 1820 r. wymagała remontów. Zachwycająca jest także Katedra św. Finbarra, która znajduje się w Cork i stanowi siedzibę biskupstwa. Niejednokrotnie podkreśla się, że tamtejszy teren doczekał się kultu już w VII w. Szkoła założona przez Finbarra prężnie rozwijała się aż do X w. Niestety ok. roku 1690 katedra została ostrzelana przez Elizabeth Fort. W 1879 doczekała się w końcu renowacji. Jedna z wież ma aż 73 metry!

Godna uwagi jest również Katedra Św. Jana w Limerick pochodząca z 1861r. Katedra jest świadectwem neogotyku i uznawana jest za najwyższy budynek w Limerick – mierzy aż 94m.

Skoro już o katedrach mowa, to piękna jest także Katedra św. Kolmana znajdująca się w Cobh, jej budowa trwała blisko 50 lat, ale główna wieża liczy sobie aż 90m!

Ciekawym miejscem jest także Dún Aengus na wyspie Inishmore, która stanowi pozostałość po budowli obronnej. Przypuszcza się, że pochodzi z epoki późnego brązu. Obiekt stanowią kamienne mury, które swym kształtem przypominają półkręgi. Prawdopodobnie kiedyś budowla wzniesiona była na planie koła, jednak pozostały po niej już tylko ruiny.

Na półwyspie Inishowen znajdują się natomiast inne ruiny – tym razem zamku Greencastle pochodzącego z XIV w. Zamek został wzniesiony przez Richarda de Burgo, jednak obiekt przez lata zyskiwał coraz to nowych właścicieli. W XIX w. został jednak zniszczony i niestety nigdy nie został już odbudowany. W pobliżu leży godna uwagi twierdza z czasów napoleońskich. Inny ciekawy zamek w okolicy to Carrickabraghy pochodzący z XVI w. Zamek należał do klanu O’Dehrty. W pobliżu znajduje się się Firt Dundee i Fort News Point.

Ok. 630 r. został założony przez Św. Fechina klasztor Fore Abeby, który warto zobaczyć choćby ze względu na jego sędziwy wiek. Podobnie jest z Hore Abeby z XIII w. Ten klasztor cysterski jest ostatnim ukończonym przed reformacją i leży tuż przy popularnym Rock of Cashel.

W Moville znajduje się kamienny Krzyż Cooley, który leży tuż przy cmentarzu, który posiada Dom Czaszki w kształcie ula, czyli Skull House. Początkowo Skull House pełnił rolę kaplicy, a następnie grobowca. Przypuszcza się, że właśnie tu spoczywa św. Finnian. W okolicach cmentarza znajdują się ruiny klasztoru założonego przez Świętego Patryka w 1622 r. Warto jednak przyjrzeć się każdemu nagrobkowi na cmentarzu, ponieważ najstarsze pochodzą z XVIII w!

Kolejnym irlandzkim krzyżem jest ten z miejscowości Fahan. Tzw Krzyż Mury pochodzi z XVII w i posiada celtyckie wzory – czyli Irlandia w pełnym wydaniu. I tu znajdują się też ruiny tamtejszego klasztoru.

Trzecim godnym uwagi krzyżem jest Krzyż Donagh, czasem nazywany Krzyżem Świętego Patryka. Pochodzi z VII w i uznawany jest za najstarszy w Irlandii. Tuż obok niego znajdują się dwa inne, które podobnie jak Donagh ozdobione są celtyckimi ornamentami.

Wybrednych turystów powinno ucieszyć opactwo w Muckross Abbey, które zostało wzniesione w 1448 r i pełniło funkcję klasztoru Franciszkanów. Opactwo mimo wielu zniszczeń i prześladowań charakteryzuje się dobrym stanem. Ciekawe jest rosnące wewnątrz ogromne drzewo cisowe. Na pobliskim cmentarzu natomiast znajdują się nagrobki poetów irlandzkich. Niektóre z nich sięgają nawet XVII w.

Pięknym miejscem w Irlandii jest także hrabstwo Kerry, a uściślając Muckross House, czyli monumentalny pałac z 1843 r. zbudowany w stylu wiktoriańskim. W pobliżu funkcjonuje także muzeum, ośrodek rzemiosł i ogrody, które warto zobaczyć.

Wyjątkowa jest także Slane, czyli studnia, w której wg legendy każdy kto się wykąpie uzyska błogosławieństwo i zostaną uleczeni. Slane to także zabytkowe miasto w hrabstwie Meath z pięknym zamkiem, w którym teraz odbywają się widowiskowe koncerty największych muzycznych gwiazd, m.in. U2. Z pagórkiem Hill of Slane wiąże się z kolei inna historia: to tu podobno Święty Patryk zapalił znicz, który symbolizował początek chrześcijaństwa w Irlandii.


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

433_guide_randomarticle.jpg Wakacje we dwoje, czyli...

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

483_guide_randomarticle.jpg Czar wysp greckich

Do wakacji jeszcze kilka miesięcy, ale spragnieni słońca...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.