Morze muzyki

handle
  • 138_iconslider.jpg
  • 139_iconslider.jpg
  • 8344_iconslider.jpg
handle

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego odbywają się muzyczne festiwale o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu. W licznych imprezach może przebierać zarówno meloman, pasjonat folkloru, jak i miłośnik rocka, muzyki elektronicznej czy techno. Wszystkie imprezy – zarówno te masowe, jak i bardziej kameralne, oddają niezwykłe bogactwo kulturowe tego obszaru świata. Są jak magnes: przyciągają nieraz silniej od słonecznych plaż i lazurowego nieba.

Na miłośników muzyki klasycznej czeka włoskie Ravello. W imponującej scenerii amalfitańskiego wybrzeża corocznie od 1953 r. organizowany jest Festiwal Wagnera. Od lipca do września małe miasteczko zamienia się w centrum kulturalne południowych Włoch. Wśród corocznych atrakcji festiwalu znajdują się koncerty orkiestrowe, kameralne a także jazzowe. W programie są również występy teatralne, taneczne, wystawy malarskie i fotograficzne oraz pokazy filmowe. Wszystkie wydarzenia odbywają się na otwartej przestrzeni, w ogrodach słynnej, pochodzącej z przełomu XIII i XIV w., willi Rufolo.

Ludzi basenu Morza Śródziemnego cechuje niezwykła żywiołowość i spontaniczność, które doskonale odzwierciedlają liczne festiwale folklorystyczne. Jedną z największych imprez tego typu jest odbywający się w kwietniu w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca World Folkdance Festival. Na Balearach zawitał w 1987 r. (wcześniej organizowany był w Niemczech), każdorazowo bierze w nim udział ponad 1000 wykonawców. Na World Folkdance można zachwycać się występami zespołów pochodzących ze wszystkich kontynentów. Ideą festiwalu jest ukazanie różnorodności i piękna muzyki ludów świata. Kontrast pomiędzy uczestnikami jest często niezwykły: wyobraźmy sobie zestawienie poleczki i ludowych przyśpiewek z wojennymi tańcami i śpiewami plemion afrykańskich... Imprezę warto polecić szczególnie rodzinom z dziećmi – jest to nie tylko niebywała okazja do świetnej, żywiołowej zabawy, lecz także - do poznawania kultur, strojów i muzyki świata. Wstęp jest bezpłatny.

Znane folklorystyczne festiwale odbywają się również w portugalskim Porto oraz w bliższej nam części wybrzeża śródziemnomorskiego – w słoweńskim miasteczku Piran.

Nad Morzem Śródziemnym nie brakuje także imprez przeznaczonych dla ludzi młodych, spragnionych nowoczesnych brzmień. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o Barcelonie: największe miasto Katalonii to jedno z miejsc magicznych, przyciągających tłumy turystów, spragnionych kultury na najwyższym poziomie.

Na muzyczne festiwale zapraszają nie tylko kraje europejskie. W marokańskim Rabacie organizowany jest Mawazine Festival: Rhytm of the World. Jego ideą jest połączenie muzyki marokańskiej i światowej. W tym roku „rytm świata” tętnił w twórczości takich tuzów światowej rozrywki jak Steve Wonder, Kylie Minogue czy Ennio Morricone. Festiwal ma charakter masowy, choć część imprez jest biletowanych.

Trudno wymienić wszystkie muzyczne festiwale organizowane w basenie Morza Śródziemnego. Wśród godnych polecenia są również m.in. festiwal The Icarus Festival of Dialogue Between Cultures w Ikarii (Grecja), nicejski festiwal jazzowy czy – znany na całym świecie, będący wzorem dla innych festiwali europejskich (w tym naszego Sopotu!) – festiwal włoskiej piosenki w San Remo.

Muzyka poczas różnego rodzaju festiwali rozbrzmiewa niemal w każdym zakątku Morza Śródziemnego. Można rzec, nie wpadając zanadto w przesadę, że jest ono prawdziwym morzem muzyki...

« Poprzedni artykuł Powrót do listy Następny artykuł »

Podobne artykuły

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.