Wielka brytania - Liverpool

slider-left-handle.png
  • 323_iconslider.jpg
  • 324_iconslider.jpg
  • 9019_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Liverpool jest zaraz po Londynie najchętniej odwiedzanym angielskim miastem, a każde dziecko kojarzy je z tymi, którzy zmienili świat muzyki – z Beatlesami! To właśnie oni przyciągają tutaj co roku miliony turystów z całego świata. Ulicom, barom, restauracjom, pubom, muzeom, a nawet lotnisku patronują  członkowie zespołu (John Lennon Airport). Liverpool bije na głowę stolicę Wielkiej Brytanii pod względem ilości teatrów, galerii, muzeów czy zabytków sztuki, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. O wyjątkowości dorobku kulturowego Liverpoolu świadczy również fakt, iż w 2008 r. miasto zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Liverpool to mieszanka kultur, która wywiera wpływ zarówno na Wielką Brytanię, jak i resztę Europy, a także cały świat. To idealne miejsce na spędzenie długiego weekendu, przerw świątecznych lub letniego urlopu. Godne polecenia jest tutaj wiele miejsc, ciekawostek i atrakcji, dzięki którym nie sposób się w Liverpoolu nudzić.

Każdy turysta przyjeżdżający do miasta powinien wybrać się na spacer po głównym deptaku miasta. Pełno tutaj małych sklepików, które oferują pamiątki w przystępnych cenach i knajpek, gdzie można napić się piwa lub coś na szybko przekąsić Wiele tutaj małych, przyjemnych knajpek, które zapraszają na odpoczynek. Gdy zaś zapadnie zmierzch, najlepiej spędzić noc w hotelu Hard Days Night Hotel, w którym każdy pokój pełen jest zdjęć i nawiązań do Beatlesów.

W Liverpoolu można zobaczyć również reprodukcję hamburskiego Star Clubu, w którym Beatlesi grali na początku swojej kariery. Podążając za chłopcami z Liverpoolu warto odwiedzić studia nagraniowe na Abbey Road oraz zobaczyć setki fotografii, strojów i innych pamiątek po zespole.

Dla fanów grupy otworem stoją również drzwi domów Paula McCartneya i Johna Lennona. Do miejsc związanych z historią zespołu wycieczki organizuje Magical Mystery Tours. W pobliżu doków na uwagę zasługuje architektoniczny symbol miasta Royal Liver Building, który był pierwszym wzniesionym w mieście wieżowcem. W tej ogromnej budowli początkowo miała mieścić się centrala telefoniczna.

Charakterystycznym elementem obiektu są dwie wieże z ogromnymi zegarami ozdobione rzeźbami mitycznych ptaków. Według jednej z legend Liverpool przestanie istnieć, gdy ptaki odlecą z wież. Do ciekawych budowli w Liverpoolu należy wieża radiowa Radio City Tower. Jest to najwyższa budowla miasta. Obiekt przypomina latający spodek umieszczony na maszcie. Niestety turyści nie mają do niego wstępu. 

Na wielbicieli sztuki sakralnej czekają w tym wyjątkowym mieście nie lada atrakcje – Metropolitan Cathedral oraz największa anglikańska, neogotycka katedra w Anglii, czyli sławna  Liverpool Cathedral. Ta ostatnia szczyci się najpiękniejszymi na świecie witrażami. Aby poznać dzieje miasta, najlepiej wybrać się do tutejszych muzeów i galerii. W Merseyside Maritime Museum znajdują się zbiory dokumentujące historię portu. Przypominają one okres jego największej świetności.

Miłośnicy sztuki powinni udać się do Tate Liverpool. Jest to jedna z najlepszych liverpoolskich galerii, a obecnie również centrum kultury, w którym zgromadzono kolekcję brytyjskiej sztuki współczesnej. The Walker Gallery to gratka dla wielbicieli malarstwa. Można tutaj podziwiać dzieła wielkich malarzy brytyjskich i europejskich, jak Rembrandt czy Poussin. Natomiast World Museum Liverpool zaciekawi z pewnością tych, którzy interesują się archeologią, etnologią czy biologią.

Amatorzy muzyki klasycznej powinni posłuchać któregoś z koncertów Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Tym zaś, którzy gustują w bardziej nowoczesnych brzmieniach, poleca się odwiedzić najlepszą w mieście, a według niektórych nawet w kraju, dyskotekę Cream.

Liverpool to również miasto sportu. To tutaj mieszczą się dwa słynne kluby piłkarskie  Liverpool F.C. oraz Everton F.C. Oprócz futbolu popularny w mieście jest krykiet, tenis oraz golf. Natomiast miłośnicy koni i wyścigów powinni odwiedzić tor Aintree, na którym wiosną rozgrywana jest gonitwa Grand National, jedna z najbardziej znanych na świecie.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

9602_guide_randomarticle.jpg Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.