Wielka brytania - Muzeum Madame Tussaud

slider-left-handle.png
 • 1694_iconslider.jpg
 • 1695_iconslider.jpg
 • 1696_iconslider.jpg
 • 8471_iconslider.jpg
 • 1690_iconslider.jpg
 • 1691_iconslider.jpg
 • 1692_iconslider.jpg
 • 1693_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

W telewizji, na billboardach i w gazetach podziwiamy znanych ludzi. Ciekawi nas jak wyglądają z bliska, jacy są. Dzisiaj możemy ich wszystkich zobaczyć w jednym miejscu. Wystarczy pojechać do Londynu i odwiedzić Muzeum Figur Woskowych. Ta szczególna atrakcja została ufundowana przez Madame Tussaud, a właściwie Marie Grossholtz. Założycielka muzeum urodziła się w Strasburgu we Francji w drugiej połowie XVIII w. Technikę wykonywania rzeźb z wosku opanowała dzięki lekarzowi, znanemu jako Philippe Curtius, u którego jej matka pracowała jako sprzątaczka i pomoc domowa. W czasie rewolucji francuskiej Madame Tussaud została oskarżona o utrzymywanie kontaktów ze rewolucjonistami i skazana na śmierć. Do wykonania wyroku jednak nie doszło dzięki jej talentowi. Została zaangażowana do sporządzenia odlewów głów zgilotynowanych francuskich arystokratów. W 1794 r. Curtius oddał Marie w spadku całą swoją kolekcję. Madame Tussaud zabrała ze sobą woskowe figury i odlewy do Londynu, gdzie w 1835 r. otworzyła na Baker Street, tzw. Baker Street Bazaar, co dało początek znanemu dzisiaj wszystkim muzeum. Do pierwszych figur sławnych ludzi wykonanych przez Marie należy podobizna Voltaire`a, Jean-Jacques`a Rousseau i Benjamina Franklina.

Ogromna kolekcja przepięknych figur woskowych podzielona jest na kilka części. W poszczególnych salach, takich jak: sala sportu, sław, bohaterów filmowych, gwiazd muzyki, prezydentów czy kanclerzy zwiedzający mają okazję podziwiać znane postaci. Za jedno z najciekawszych miejsc uważa się salę strachu lub inaczej salę okropności, w której zostały zgromadzone odlewy ofiar rewolucji francuskiej. W późniejszym okresie zbiór ten wzbogaciła podobizna Horatia Nelsona oraz Waltera Scotta. W 1842 r. Marie Tussaud wykonała autoportret, który do dnia dzisiejszego można podziwiać przy wejściu do obiektu. Jedynymi Polakami, których postaci znajdują się w tym muzeum, są papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Wszystkie prezentowane w muzeum figury są naturalnej wielkości. Tak naprawdę nie wiadomo jednak dokładnie jak powstają rzeźby. Artyści, którzy je tworzą, pracują w odosobnieniu w prywatnych studiach. Wykonanie jednej figury zajmuje im około pół roku.

W 1884 r. muzeum zostało przeniesione na Marylebone Road. Tam też znajduje się obecnie. Na początku XX w. pożar strawił dużą część kolekcji. Na szczęście zachowały się formy do wykonywania odlewów, dzięki czemu zniszczone figury zostały odtworzone. Na turystów interesujących się astronomią, w budynku muzeum czeka jeszcze jedna nie lada atrakcja, a mianowicie Planetarium Londyńskie. Muzeum Madame Tussauds było przekazywane dziedzicznie. Ostatni portret artystka wykonała osiem lat przed śmiercią. W 2007 r. kolekcja zmieniła właściciela. Za miliard funtów kupił ją fundusz inwestycyjny Blackstone. Na przestrzeni lat na całym świecie powstały filie londyńskiego muzeum. Znajdują się one, m. in. w Amsterdamie, Nowym Jorku, Kopenhadze, Hong Kongu i Las Vegas. Wszystkie oddziały noszą nazwę Muzeów Madame Tussauds. Pieczę nad nimi sprawuje Grupa Tussauds.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

9598_guide_randomarticle.JPG First minute czy last minute?

Słoneczny urlop to z pewnością jedna z ulubionych chwil w...

488_guide_randomarticle.jpg Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś już...

476_guide_randomarticle.jpg Najlepsza egzotyka w korzystnej...

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

444_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy...

„W przypadku imprezy Last minute Klient nie może stawiać...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.