Strona główna » Przewodnik » Fidzi - Kultura i religia

Fidzi - Kultura i religia

Praktycznie wszyscy rdzenni mieszkańcy Fiji są chrześcijanami. Większość z nich, bo aż dwie trzecie, jest metodystami. Natomiast Fidżyjczycy pochodzenia indyjskiego są wyznawcami hinduizmu (77%), islamu (16%) oraz chrześcijaństwa (6%). Niewielka ilość Fidżyjczyków to wyznawcy sikhizmu.

Niezwykle ciekawym zagadnieniem są kwestie związane z szeroką pojętą kulturą Fiji. Fidżyjczycy to naród bardzo tradycyjny, pielęgnujący mnóstwo wielopokoleniowych zachowań. Naród hołduje tradycyjnej hierarchii społecznej.

Szczególnym szacunkiem otoczeni są ludzie starsi, dla których przeznaczone jest specjalne pozdrowienie. Na wsi w centralnej jej części znajduje się domostwo wodza, w którym szacunek okazuje się poprzez unikanie skąpych strojów oraz godne, spokojne zachowanie. Przed wejściem do takiego budynku należy ściągnąć buty i poczekać, aż gospodarz zaprosi nas głębiej do środka.

Najcenniejszymi prezentami darowanymi z okazji ślubów, pogrzebów i innych ważnych okazji są zęby kaszalota (tabua). Innym tradycyjnym elementem kultury fidżyjskiej jest taniec (meke), który jest połączeniem śpiewu, grania na bębnach oraz charakterystycznych ruchów górnej części ciała. Taniec ten odwołuje się do mitów i legend i wykonywany jest z okazji ważnych wydarzeń tj.: wizyta wodza lub ceremonialna wymiana darów.

Niezmiernie interesującymi pozostają relacje wewnątrz rodziny, szczególnie stosunki pomiędzy ojcem a dziećmi. Ojcowie zachowują ogromny dystans wobec synów, natomiast są znacznie bardziej czuli wobec córek. Odwrotnie sprawa się ma jeśli chodzi o stosunek matek do synów, jest on znacznie bardziej pobłażliwy, aniżeli do córek, które są traktowane bardziej restrykcyjnie.

Wiek dzieci mierzony jest ich umiejętnością radzenia sobie ze strachem i wstydem. Między innymi młode osoby są uczone samotnego przebywania w ciemności, w lesie, tak aby czuły się bezpiecznie w domu i w wiosce. Dzieci straszone są także przez matki duchami zmarłych, diabłami i ogrami.

Fidżyjczycy cenią sobie także przywiązanie do rodziny. Są one przeważnie duże i wielopokoleniowe. Rzadko się zdarza, żeby ludzie starsi i schorowani zamieszkiwali osobno. Ważne są także małżeństwa, które tradycyjnie były aranżowane. Ojciec pana młodego wybierał narzeczoną. Obecnie młodzi ludzie mogą samodzielnie wybierać sobie współmałżonków. Jednak w dalszym ciągu wymagana jest chociaż nieformalna zgoda rodziców obu stron na wybranka córki lub syna.

Społeczeństwo fidżyjskie jest silnie patriarchalne, kobiety są podporządkowane mężczyznom. Tradycyjnym strojem narodowym jest tzw. sulu, rodzaj zdobionej różnymi wzorami spódnicy. Noszą je zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Oferty

27-11-2017 / 6 dni
od: 750 zł
 
09-01-2018 / 6 dni
od: 750 zł
 
29-10-2017 / 9 dni
od: 750 zł
 
28-12-2017 / 6 dni
od: 750 zł
 
25-04-2018 / 6 dni
od: 750 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

First minute czy last minute?

Słoneczny urlop to z pewnością jedna z ulubionych chwil w...

Tymi uliczkami chodzili pierwsi chrześcijanie

Syria kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z niespokojnym...

Którą Wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie niemalże od zawsze uznawane są za idealne...

Poznaj zalety wycieczek first minute!

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.