Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Oman

Oman przewodnik

Oman zachęca słońcem i egzotyką. Kusi malowniczymi plażami. Uwodzi krajobrazem. Nie bez powodu przecież określany jest jako Karaiby Orientu. To i tak jednak za mało, żeby oddać walory tego niezwykłego kraju. Przed wyjazdem na urlop warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o Omanie, jego położeniu i oferowanych atrakcjach.

 

Wadi Dayqah, Maskat, Oman

Oman mapa – gdzie leży Oman?

Oman znajduje się na Półwyspie Azjatyckim, w jego południowo-wschodniej części. Leży nad Zatoką Omańską i ma bezpośredni dostęp do Morza Arabskiego. Samo położenie państwa jest przy tym niewątpliwie godne uwagi – jego powierzchnia rozciąga się między oceanem a górami. Warto zresztą zerknąć na mapę Omanu, żeby lepiej zorientować się w geografii kraju. 

Całkowita powierzchnia państwa wynosi 309,5 km2, jest więc niewiele mniejsza od powierzchni Polski. Jeśli zaś chodzi o ukształtowanie terenu, to choć przeważają tu pustynne równiny, krajobraz nie jest zupełnie jednolity. Na północy i południu kraju znajdują się bowiem wysokie góry – pasma górskie są tu zresztą naprawdę malownicze. Linia brzegowa Omanu ciągnie się zaś na ponad 2 tysiące kilometrów. Co więcej, jej zasadnicza część to plaże. Kraj leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, co skądinąd stanowi bardzo dobrą wiadomość dla turystów. Oznacza bowiem, że plaże w Omanie są dostępne zasadniczo w dowolnym momencie roku.

Kraj, zwany również Sułtanem Omanu, graniczy z Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Jemenem. Jest członkiem Ligi Państw Arabskich, czyli organizacji międzynarodowej powstałej w 1945 roku, mającej na celu zacieśnienie współpracy między państwami arabskimi. Stolicą Omanu i zarazem jego największym miastem jest Maskat. 

Oman wakacje – dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Oman to z naszej perspektywy kraj daleki – zarówno w sensie przestrzennym, jak i kulturowym. Dzieli nas w końcu od niego kilka tysięcy kilometrów i wiele godzin lotu. Chętni do jego odwiedzenia mają jednak za nic tak dużą odległość. Dlatego też każdego roku liczni turyści pakują walizki, żeby udać się do tego egzotycznego raju. Gotowych do przyjazdu tu ciągle też przybywa.

Powodów, dla których warto wybrać się na wakacje do Omanu, jest przy tym naprawdę sporo. Ich listę rozpoczynają bajeczne plaże i urzekające krajobrazy, ale godnych uwagi pozycji można wyliczyć w tym przypadku znacznie więcej. 

To arabskie państwo zajmuje przede wszystkim szczególne miejsce na mapie świata. To, gdzie leży Oman, ma przecież ogromne znaczenie. Trudno wszak nie przyznać, że jego położenie jest naprawdę wyjątkowe. Kraj jest także niezwykle gościnny, jego mieszkańcy serdeczni, a panująca w nim sytuacja polityczna – spokojna i bezpieczna.

Bezkresne i niemal bezludne plaże pokryte białym piaskiem oraz malownicze pasma górskie to wręcz wizytówka Omanu. Nie ma się zresztą czemu dziwić – jedno i drugie urzeka, zapierając dech w piersiach. Ten arabski kraj to więc bez wątpienia prawdziwy raj z perspektywy plażowiczów. Dla osób wyjątkowo ceniących wygodę ma zaś szeroki wybór opcji wypoczynku. Warto przy tym rozważyć ofertę all inclusive – taka decyzja może być strzałem w dziesiątkę.

Pobyt w kraju jest też doskonałą okazją do poznania arabskiej kultury. Zawiedzeni nie będą również turyści lubiący spędzać czas aktywnie. Można tu wybrać się na trekking, uprawiać sporty wodne, obserwować delfiny, zobaczyć miejsce lęgowe żółwi i oczywiście zwiedzać. Miejsc do zobaczenia zapewne nie zabraknie – arabskie miasta pełne są zabytków, a ich architektura zachwyci każdego. Podczas wycieczki do Omanu trzeba pojechać do Maskatu i Salalah. Warto też odwiedzić Nizwę, koniecznie wybrać się na pustynię i zobaczyć Wielki Kanion. 

Rzecz jasna nie brakuje tu też hoteli, w których można spędzić urlop. Większość z nich to przy tym stosunkowo nowe obiekty o wysokim standardzie. Z całą pewnością zapewnią nam komfortowe i spokojne wakacje, a także szereg rozmaitych usług. Warto przy tym wziąć pod uwagę różne oferty i dobrze przemyśleć termin wyjazdu. Zwłaszcza że – podobnie jak w innych przypadkach – last minute to zwykle najlepiej opłacalna opcja.

Wybrzeże Oman

Oman atrakcje – piękno plaż zachwyca

Dziewicze plaże z cudownie białym piaskiem oblewanym krystalicznie czystą turkusową wodą. Do tego malownicze krajobrazy rozciągające się przed naszymi oczami. Słońce i szum fal morskich. Brzmi  jak sen? Zapewne. Plaże w Omanie są jednak rzeczywistością, a przy tym czystym pięknem. Wybór pod tym względem jest też szeroki. Możemy przecież zdecydować się na gwarne i tętniące życiem plaże, np. Qurum w Maskacie. Ta najbardziej znana w kraju plaża gwarantuje nie tylko cudowne widoki, bo zapewnia także rozbudowaną infrastrukturę dla turystów oraz liczne restauracje, kawiarnie i bary.

Inne znane i piękne plaże w Omanie to:

  1. Plaża Tiwi będzie z kolei doskonałym wyborem dla osób szukających spokoju i bliskości natury. 
  2. Równie zaciszna jest plaża Al Khaluf – jedna z najpiękniejszych. 
  3. Zrelaksować można się także na malowniczej plaży Al Sawadi, otoczonej skalistymi wyspami. 
  4. Rajem dla nurków jest z kolei plaża w Mirbat.
  5. Z całą pewnością warto wybrać się także na plażę Al Mughsail, i to nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi plażowiczami. Miejsce słynie z aktywnych gejzerów wyrzucających wodę w powietrze. Zjawisko jest naprawdę spektakularne.
  6. Niekwestionowana atrakcja w Omanie to również plaża Masihar, gdzie można obserwować zielone żółwie. 
  7. Dla osób pragnących luksusu najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast plaża Al Jissah. Położona na skalistym wybrzeżu oferuje mnóstwo udogodnień. Trzeba jednak wiedzieć, że jest częścią kompleksu hotelowego, co wiąże się z opłatą za wejście dla gości spoza hotelu.

Oman pogoda – kiedy najlepiej lecieć?

Oman znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Lata są tu więc gorące i suche, a zimy łagodne. Oznacza to, że podczas zimowych miesięcy średnia temperatura wynosi 20-24 stopni. Najchłodniej jest w styczniu, lutym i grudniu. Latem natomiast musimy liczyć się z dużymi upałami – w szczycie sezonu termometry mogą pokazać nawet ponad 50 stopni. Zwykle jednak od czerwca do września słupek rtęci nie przekracza 38 stopni. Nie ma za to co spodziewać się deszczu – w kraju pada raczej sporadycznie, zwłaszcza w jego północnej części.

Jak więc widać, pogoda w Omanie zasadniczo sprzyja turystom chcącym spędzić tam urlop. Bez wahania można przecież powiedzieć, że w kraju jest ciepło przez okrągły rok. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że pobyt w najcieplejszych miesiącach może być dla wielu z nas trudny do zniesienia.

Liczni turyści chwalą sobie więc wyjazd w okresie od grudnia do marca. W czasie polskiej zimy i przedwiośnia możemy spodziewać się tu temperatur oscylujących wokół 24-29 stopni. Trudno nie przyznać, że to bardzo przyjemne warunki zarówno do plażowania, jak i zwiedzania okolicy.

Wczasy w Omanie podczas polskich wakacji polecają zaś osoby lubiące prawdziwy żar lejący się z nieba. Dla wyjątkowo ciepłolubnych najlepszym terminem na urlop będzie zatem czas od maja do września.

Oman wczasy – oferty all inclusive i last minute

Wczasy w Omanie to – bez wątpienia – wymarzony sposób na spędzenie urlopu. Trudno zresztą nie przyznać, że kraj ten oferuje nam naprawdę dużo. Żadną przesadą nie będzie więc stwierdzenie, że niemal każdy znajdzie tam coś dla siebie. Nie bez powodu przecież Karaiby Orientu stają się coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym.

Za popularnością takiego wyboru stoi szereg czynników, o których mowa była już powyżej. Pod tym względem nie bez znaczenia pozostaje jednak także baza hotelowa i proponowane oferty pobytu. All inclusive w Omanie to przy tym jedna z najczęściej wybieranych opcji. Wybór tego wariantu zapewnia kompleksowy pakiet usług, co z kolei gwarantuje nam komfort i pełen relaks. A czego chcieć więcej na urlopie?

Dostępne oferty obejmują zwykle wczasy w regionie Dhofar i w okolicach Maskat. Mamy tam do dyspozycji naprawdę luksusowe i bajecznie położone hotele z dostępem do plaży i basenów. Do tego serwis plażowy, siłownie, spa, animacje, rozrywki i inne atrakcje, zwykle też udogodnienia dla rodzin z dziećmi.

Na terenie obiektów znajdują się bary z napojami. Podczas wakacji należy jednak mieć na uwadze, że jest to kraj muzułmański, więc alkohol serwowany jest tam wyłącznie w określonych godzinach, również w hotelu. W resortach znajdują się także restauracje oferujące dania kuchni europejskiej i lokalnej. Spróbować trzeba szczególnie tej ostatniej – shuwa, mishkak, maleh, omański chlebek czy tamtejsze potrawy na bazie ryżu to po prostu kulinarna konieczność.

Warto przy tym też wiedzieć, że najbardziej atrakcyjne cenowo propozycje wczasów pojawiają się niedługo przed terminem wylotu. Oferty last minute w Omanie mogą być dostępne zaledwie kilka lub kilkanaście dni wcześniej. Lepiej śledzić takie promocje na bieżąco, zwłaszcza że nie ma ich zbyt wiele.

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje