Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Tanzania

Tanzania przewodnik

Tanzania jest krajem niezwykłym. Zachwyca i przyciąga swoim pięknem. Kusi egzotyką i słońcem. Przyciąga malowniczymi widokami. To z całą pewnością wyjątkowy punkt na mapie świata. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Poniżej prezentujemy więc najbardziej istotne informacje na temat Tanzanii, jej położenia i panujących tam warunków pogodowych. Podpowiadamy również, z jakich atrakcji warto skorzystać podczas urlopu.

Żyrafa masajska w Parku Narodowym Nyerere, południowa Tanzania

Tanzania mapa – gdzie leży Tanzania?

Tanzania jest krajem położonym w Afryce Wschodniej. Leży nad Oceanem Indyjskim. W jego skład poza częścią kontynentalną wchodzą również wyspy – Zanzibar, Mafia oraz Pemba. Państwo graniczy z Demokratyczną Republiką Kongo, Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Zambią, Malawi i Mozambikiem.

Stolica Tanzanii od 1981 to Dodoma. Wcześniej miasto stołeczne znajdowało się w Dar es Salaam, które wciąż pełni funkcję centrum rządowego i administracyjnego. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 947 tys. km2. Językami narodowymi są tu zaś suahili oraz angielski, a obowiązującą walutą szyling tanzański.

Zjednoczona Republika Tanzanii – bo tak brzmi pełna i oficjalna nazwa państwa – powstała z połączenia dwóch dawnych kolonii brytyjskich – Tanganiki oraz Zanzibaru. Pierwsze człony tych nazw utworzyły zresztą nazwę nowego kraju, który jest jednym z najbiedniejszych na świecie.

Jest to też kraj o największej populacji w Afryce Wschodniej i wysokim wskaźniku przyrostu naturalnego. Gospodarka państwa opiera się głównie na rolnictwie, ale coraz większą rolę odgrywa tam turystyka. Wakacje w Tanzanii są więc coraz częściej wybieraną formą spędzania urlopu.

Tanzania Zanzibar 

Wystarczy rzut oka na mapę Tanzanii, aby zobaczyć, że w skład państwa wchodzą również wyspy. Jedną z nich jest Zanzibar, który administracyjnie należy do terytorium kraju, choć zasadniczo stanowi region autonomiczny.

Ta przepiękna i malownicza wyspa zachwyca krajobrazami i niesamowitą przyrodą, bajecznymi plażami i turkusowymi wodami oceanu. Kusi turystów słonecznym niebem i powiewem egzotyki. Położona jest zaledwie 40 kilometrów od wschodnich wybrzeży Afryki, a pod względem turystycznym oferuje naprawdę dużo.

Zanzibar w Tanzanii to zresztą coraz chętniej wybierany kierunek wakacyjny. Zwłaszcza że wybrać się tam na urlop możemy praktycznie w dowolnym momencie roku. Na wyspie jest właściwie cały czas ciepło, słonecznie i bardzo przyjemnie. Wyłączając okres od marca do maja, kiedy panuje pora deszczowa – wtedy można się tutaj spodziewać intensywnych opadów. 

Tanzania wakacje – rajskie plaże, egzotyczna roślinność

Tanzania bywa niekiedy nazywana rajem. Trudno zresztą się temu dziwić. Pod wieloma względami to rzeczywiście prawdziwy raj na ziemi. Plaże są tu przepiękne, złote i piaszczyste, a krajobrazy malownicze i zachwycające. Nie brakuje tam dzikich, nietkniętych ręką ludzką terenów i dziewiczej natury. Wakacje w Tanzanii to też gwarancja słonecznej pogody, a także szansa na poznanie obcej, a przy tym różnorodnej i fascynującej kultury. Z całą pewnością spędzony w tym niezwykłym kraju urlop będzie niecodziennym doświadczeniem i wspaniałą przygodą.

Tym, co szczególnie przyciąga tu wzrok turysty, jest przyroda, a zwłaszcza bujna i egzotyczna roślinność. Wycieczka do Tanzanii to więc doskonała okazja do poznania różnych gatunków flory. Przeważającą formację stanowi tu wprawdzie sawanna, ale ogólnie szata roślinna cechuje się ogromną różnorodnością. Na obszarze kraju znajduje się też mnóstwo parków narodowych, gdzie można zobaczyć prawdziwe cuda natury.

Z perspektywy turysty istotnym punktem na mapie kraju będą z pewnością wybrzeża. Trzeba zresztą przyznać, że tanzańskie plaże wyglądają wprost bajecznie, a nawet wręcz nierealnie – śmiało można je porównać do zdjęć na pocztówkach z pozdrowienia.

Zdecydowanie najpiękniejsze linie brzegowe znajdują się na wyspach. Pod tym względem niewątpliwie warto więc rozważyć w Tanzanii Zanzibar – to znakomity kierunek, jeśli zależy nam na idealnych warunkach do plażowania. Wyspa słynie zresztą z ciągnących się aż po horyzont plaż usypanych ze śnieżnobiałego, delikatnego piasku, który oblewają krystalicznie czyste wody oceanu. Po prostu bajka!

Widok z lotu ptaka na łodzie na tropikalnym wybrzeżu morskim z białą piaszczystą plażą o zachodzie słońca. Letnie wakacje w Kendwa, Zanzibar. Krajobraz z łodzią, jachtem, czystą wodą, zielonymi palmami, błękitnym niebem. Widok z góry z drona

Tanzania safari i inne atrakcje

Safari w Tanzanii jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych. Stanąć oko w oko z dzikim zwierzęciem to doprawdy wielkie przeżycie, a już na pewno jedyne w swoim rodzaju. Na co dzień nie mamy przecież okazji oglądać słoni czy lwów w ich naturalnym środowisku. Taka wyprawa będzie więc prawdziwą afrykańską przygodą i pozostawi z pewnością niezapomniane wspomnienia. Warto przy tym pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą być groźne i niebezpieczne.

Zdecydowanie najbardziej popularnym regionem safari jest przy tym Park Narodowy Serengeti. W Tanzanii wycieczki w tym kierunku organizowane są zresztą bardzo często, a sam park każdego roku przyciąga miliony turystów. Nic dziwnego, bo to prawdziwa perła na mapie kraju. Niesamowicie zróżnicowany krajobraz i ogromne bogactwo fauny i flory – tego po prostu trzeba doświadczyć.

Szczególnie atrakcyjny pod tym względem jest okres Wielkiej Migracji – to wtedy zwierzęta przemierzają bezkresne tereny Serengeti w poszukiwaniu wody i pożywienia. Zjawisko jest naprawdę spektakularne, a takie doświadczenie trudno porównać z jakimikolwiek innym.

Najbardziej znany Park Serengeti nie jest jednak jedynym miejscem na safari w Tanzanii. Takie wyprawy organizowane są bowiem również w innych rezerwatach, np. Ngorongoro, Manyara czy Tarangire. Tamtejsze parki narodowe stanowią skądinąd obowiązkowy punkt programu każdego turysty.

Podczas wakacji w Tanzanii nie sposób pominąć też Góry Kilimandżaro z najwyższym szczytem Afryki – to jedyne miejsce na kontynencie, gdzie leży wieczny śnieg. Trzeba zobaczyć krater Ngorongoro, liczne jeziora, w tym Jezioro Natron, Jezioro Tanganika czy Jezioro Wiktorii.

Tanzania loty – ile trwa lot do Tanzanii?

Na podróż trzeba poświęcić sporo czasu. To nieuniknione – w końcu Polskę od Afryki dzieli kilka tysięcy kilometrów. Trudno przy tym o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile trwają loty do Tanzanii, ponieważ zależy to od szeregu różnych czynników. Pewne jest jednak, że nawet długie godziny spędzone na pokładzie samolotu są niczym w porównaniu do piękna i atrakcji, które czekają na nas na miejscu.

Jeśli zdecydujemy się na połączenie bez przesiadek, będziemy lecieć około 12 godzin. Na wycieczkę do Tanzanii możemy wybrać się również lotem z przesiadkami. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w tym przypadku podróż będzie trwała znacznie dłużej – niekiedy do 20 godzin albo nawet więcej. Bilety na loty przesiadkowe kosztują przy tym zwykle mniej, co może być dobrą okazją do zaoszczędzenia pieniędzy, które potem możemy wydać podczas wakacji.

Tanzania pogoda – kiedy najlepiej lecieć?

Tanzania to kraj pod wieloma względami wyjątkowy. Wabi egzotyką i różnorodnością.  Zachwyca dziewiczą przyrodą i bujną roślinnością. Zachęca słońcem. Z całą pewnością wyróżnia się na tle innych. Dla osób chcących przeżyć prawdziwą przygodę i doświadczyć czegoś zupełnie nowego będzie więc idealnym wyborem. Przed urlopem warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat pogody, jakiej możemy spodziewać się na miejscu.

W kraju panuje klimat tropikalny. Oznacza to, że ciepło jest tu praktycznie przez całe dwanaście miesięcy – temperatura nie powinna spadać poniżej 25 stopni. Pogoda w Tanzanii sprzyja więc wakacjom właściwie zawsze. Trzeba jednak wiedzieć, że można wyróżnić okresy w ciągu roku, które będą szczególnie korzystne dla turystów, zwłaszcza z uwagi na niektóre dostępne atrakcje.

Za najlepszą i najcieplejszą porę na wakacje w Tanzanii uznaje się zwykle czas od grudnia do marca. Można wówczas liczyć na temperaturę około 28 stopni. Nie sposób nie zgodzić się, że to wręcz idealne warunki do plażowania i relaksu. Do najchłodniejszych miesięcy należą zaś maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Podczas polskiego lata termometry pokazują tu średnio 26 stopni. Trzeba więc przyznać, że i w tym okresie z powodzeniem można odpoczywać na plaży. Natomiast w czasie, kiedy w Polsce drzewa gubią liście, a niebo zasnuwa się burymi chmurami, występuje tutaj najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia.

Należy przy tym też pamiętać, że pogoda w Tanzanii może różnić się w zależności od regionu – znaczne różnice występują na pewno między kontynentalną i wyspiarską częścią kraju. Warto więc sprawdzać takie informacje na bieżąco, a już zwłaszcza przed wyborem terminu urlopu.

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje