Strona główna » Przewodnik » Irlandia - Kultura i religia

Irlandia - Kultura i religia

Zanim wybierzemy się do Irlandii warto zapoznać się z tamtejszą kulturą. W Irlandii dominują katolicy, którzy stanowią ok. 86% (niektóre źródła podają, że liczba ta sięga nawet 94%) społeczeństwa a sami Irlandczycy z ogromną przyjemnością uczestniczą w nabożeństwach katolickich. Sporo jest także członków Kościoła Irlandii. 9% Irlandczyków podkreśla, że są ateistami. Mniejszość stanowią wyznawcy protestantyzmu, anglikanizmu, judaizmu. Warto mówiąc o religii w Irlandii wspomnieć o tamtejszych patronach – Świętym Patryku i Świętej Brygidzie z Kildare.

Językiem urzędowym w Irlandii jest irlandzki i angielski. Irlandczycy nie lubią gdy języki te uznaje się za takie same, aczkolwiek na co dzień częściej słychać język angielski niż irlandzki.

Irlandczycy są podobni do Polaków, lubią czasem ponarzekać i zaliczają się do pesymistów, bywają kłótliwi, mogą wydać się zdystansowani, jednak gdy już uda nam się złapać z nimi kontakt okazują się świetnymi kompanami – zwłaszcza na imprezach. Są także bardzo pomocni i uprzejmi. Irlandczycy uwielbiają swoje whisky i często nadużywają alkoholu, potwierdzeniem tego jest fakt, że zwalczanie alkoholizmu stanowi część programów politycznych. W ich życiu pub stanowi bardzo ważny element, to miejsce spotkań i ważnych rozmów. Irlandczycy w pubach bawią się, piją piwo i słuchają muzyki, która stanowi niezwykle ważną część ich życia. To właśnie z Irlandii pochodzi przecież tylu sławnych muzyków: U2, The Cranberries, Sinead O’Connor. Ponadto Irlandczycy kochają swoje sporty narodowe: futbol gaelicki, rugby czy wyścigi konne. Generalizując trzeba przyznać, że Irlandczycy lubią Polaków z wzajemnością.

Najważniejszymi imprezami są oczywiście Cork Jazz Festival (październik) i Wexford Opera Festival, na które bilety wykupywane są na długo przed występem.

Ale Irlandia słynie także z Dnia św. Patryka, który celebrowany jest 17 marca. W tym dniu odbywa się pełno imprez kulturalnych oraz festiwal w Dublinie. Popularne są także wyścigi konne w Fairyhouse, czyli wypadający 1 kwietnia Irish Grand National. Ciekawy jest przypadający na okres wiosenno-letni festiwal ogrodów w Wicklow. Pasjonatów golfa zachwyci najważniejszy turniej golfowy przypadający na końcówkę czerwca – Irish Open Golf Championship. Ci zaś, którzy uwielbiają kino i teatr powinni wybrać się do Irlandii w lipcu, by wziąć udział w Galway Film Fleadh i Galway Arts Festival czy Cork International Film Festival. Dosyć zabawnym festiwalem jest Mary from Dungloe, który zakańcza się konkursem piękności, w którym główną nagrodą jest randka z Danielem O’Donnellem.

Niemalże każda irlandzka wioska posiada swoje święto i z tej okazji organizowane są imprezy i festyny, na których nie brakuje muzyki celtyckiej. Zespoły zapewniające oprawę muzyczną imprez grają na buzukach, harfach, dudach, harmonijkach ustnych, skrzypcach itp. Motywy celtyckie wykorzystywane są także przez zespoły – nawet rockowe.


Przewodnik   Miasta i regiony
 

Oferty

09-01-2018 / 6 dni
od: 750 zł
 
29-10-2017 / 9 dni
od: 750 zł
 
28-12-2017 / 6 dni
od: 750 zł
 
24-04-2018 / 6 dni
od: 750 zł
 
14-09-2017 / 8 dni
od: 750 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

Riwiera Egejska - bajkowa kraina w której się zakochasz

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

Polecane wycieczki

Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.