Antyle holenderskie - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 6761_iconslider.jpg
  • 6762_iconslider.jpg
  • 6763_iconslider.jpg
  • 6764_iconslider.jpg
  • 6758_iconslider.jpg
  • 6759_iconslider.jpg
  • 6760_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Antyle Holenderskie są zamorskim terytorium Holandii, głową państwa jest więc królowa holenderska, którą na wyspach reprezentuje gubernator.Władzę sprawuje lokalny parlament oraz rząd powoływany przez gubernatora. Rdzennymi mieszkańcami wysp są Indianie Arawakowie, zamieszkujący te tereny przed podbiciem ich przez hiszpańskich konkwistadorów w XV wieku. Regiony zostały skolonizowane i zaczęto sprowadzać niewolników z Afryki, co odbyło się echem w aktualnej strukturze ludności, gdyż 85% społeczeństwa to czarnoskórzy obywatele, 6% - biali, 5% - Indianie, a 3% - Kreole. Sporo jest także Wenezuelczyków i Kolumbijczyków, ze względu na bliskość położenia tych państw. Kolonizatorom zawdzięcza się więc mieszankę rasową występującą dziś na Antylach, latynoeuropejską. Wpływy afrykańskie widoczne są w wielu aspektach życia – w kulturze, tradycjach, lokalnym języku, kuchni, religii i muzyce. Gatunki muzyczne tambu i tumba także mają korzenie afrykańskie, a muzyka odgrywa istotną rolę w życiu mieszkańców.

Językiem urzędowym jest tutaj język holenderski. Występuje także język papiamento – to mieszanka holenderskiego, angielskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Używa go aż 65% społeczeństwa. Nie powinno być problemów z porozumieniem się po angielsku i hiszpańsku – języki te są często używane.

Libertate unanimous (łac.) - Zjednoczeni wolnością – to motto państwowe. Jak cała Holandia, także jej zamorskie terytorium jest miejscem o wysokiej tolerancji i powszechnej akceptacji. Nie występuje tutaj pojęcie rasizmu, duże znaczenie dla mieszkańców mają dobre maniery oraz szacunek dla władzy. Nieco pokrzywdzone mogą się czuć kobiety, gdyż przez dłuższy okres ich rola społeczna dominowana była przez mężczyzn, a skutki tego, mimo iż rola kobiet znacznie wzrosła w ostatnich czasach, odczuwane są do chwili obecnej. To mężczyźni nadal zajmują najwyższe stanowiska. Więź matki z dzieckiem jest ogromna i ma wielkie znaczenie, co często można zauważyć w piosenkach i przysłowiach. Ludność Antyli Holenderskich może nam się na pierwszy rzut oka wydawać zamknięta w sobie i odrobinę niedostępna, pozbawiona bezpośredniości, jednak wbrew pozorom przeważnie okazują się być przyjaźni, pomocni i radośnie nastawieni.

Główną religią występującą na terenie wysp, tak jak i w większości europejskich państw jest katolicyzm, który wyznaje ok 84% ludności. Wyznawców protestantyzmu jest ok. 12%. Zamieszkują tu także Żydzi, szczególnie na Curacao, gdzie można spotkać potomków Żydów sefardyjskich, którzy przybyli tutaj głównie z Amsterdamu i Brazylii. Sporo jest także ateistów.


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

511_guide_randomarticle.jpg Odważne wakacje!

Porzuć myśl o Grecji, Egipcie czy Tunezji. Odkryj zupełnie...

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.