Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Austria   /  Regiony-austrii   /  Austria – Wiedeń

Austria – Wiedeń

Największym, a zarazem najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Austrii jest Wiedeń. W zabudowie tej wspanialej europejskiej stolicy znaleźć można wszystkie style architektoniczne – od sakralnych budowli romańskich po neomodernizm.

Prawdziwym symbolem Wiednia jest gotycka Katedra św. Szczepana, wznosząca się w centrum najstarszej części miasta. Szczególne ważenie na turystach wywiera południowa wieża katedry, wysoka na ponad 136 m.
W podziemiach świątyni znajduje się ważne miejsce z punktu widzenia austriackiej historii i tożsamości narodowej – Mauzoleum Habsburgów. Warto w tym miejscu wspomnieć także o Kościele Kapucynów, którego krypty również służą za miejsce spoczynku wielu cesarzy austriackich.
Katedra św. Szczepana to ważne sanktuarium maryjne, w którym podziwiać można ikonę „Matki Boskiej z Pocs”.

Niezwykle cennym zabytkiem naddunajskiej stolicy jest Kościół św. Ruprechta – najstarszy obiekt sakralny Wiednia, w którym podziwiać można witraże z XIII w.

Prawdziwym cudem baroku jest Kościół św. Karola Boromeusza, ukończony w 1737 r.

Uwagę zwiedzających powinien przykuć neogotycki Kościół Wotywny stylizowany na gotyckie świątynie Francji i Niemiec. XIX wieczna budowla wyróżnia się głównie dzięki 2 strzelistym wieżom wysokim na prawie 100 m.

Inną ciekawą neogotycką budowlą jest ratusz z pięcioma wysokimi wieżami (centralna o wysokości 98 metrów i boczne sięgające 60 m.). Plac ratuszowy pełni dziś rolę jednego z centrów imprez kulturalnych Wiednia.
Mówiąc o budynku władz miasta należy również wspomnieć o siedzibie Parlamentu. Klasycystyczny gmach przywodzi na myśl wspaniałe świątynie starożytnej Grecji.

Do najwspanialszych zabytków stolicy Austrii należą wiedeńskie pałace:
Pałac Schonbrunn – wspaniała letnia siedziba Habsburgów, która potrzebowała dwóch stuleci, by stać się jedną z najbardziej imponujących rezydencji królewskich. Wewnątrz pałacu mieści się 1441 komnat, z których do zwiedzania udostępniono tylko kilkadziesiąt. Oprócz budynków uwagę zwiedzających przyciąga ogród w stylu francuskim oraz Tiergarten – najstarszy ogród zoologiczny świata.   
Belweder – pałac wykupiony w połowie XVIII w. przez Marię Teresę, która uczyniła z Belwederu swoiste muzeum – przeniosła do pałacu kolekcje obrazów rodziny cesarskiej. Dziś w kompleksie pałacowym mieści się Galeria Austriacka Belvedere. Tamtejsza kolekcja sztuki obejmuje naprawdę pokaźną liczbę zbiorów.
Hofburg – wspaniała siedziba Habsburgów, w której rezydowali ponad 600 lat. W kompleksie pałacowym odnajdziemy wszystkie możliwe style architektoniczne, dominują jednak barok i klasycyzm. Największymi atrakcjami pałacu są skarbiec cesarski (można w nim podziwiać m.in. insygnia Świętego Cesarstwa Niemieckiego) oraz kaplica zamkowa (w każdą niedzielę śpiewa w niej Wiedeński Chór Chłopięcy). Pałac służy dziś za siedzibę kilku muzeów – ich różnorodność i wspaniałe kolekcje sprawią, że zwiedzanie Hofburga zachwyci każdego turystę.

Jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta i kraju jest Ring – wspaniały bulwar, który powstał na miejscu starych murów miejskich, wyburzonych w XIX w. Wzdłuż Ringu ciągną się wspaniałe zabytki miasta, a wśród nich gmach Opery Wiedeńskiej i Muzeum Historii Sztuki.

Donn

Jeśli chcemy podziwiać Wiedeń z wysokości warto wybrać się do Donauturm – wieża, na której znajdują się restauracje pozwoli nam oglądać miasto i wspaniały Dunaj z wysokości ponad 150 m. Kontemplowanie Wiednia z lotu ptaka umożliwia również Riesenrad (Diabelski młyn) – symbol Prateru, czyli wielkiego parku wiedeńskiego, w którym znajdziemy oszałamiający lunapark, tereny zielone, liczne bary, restauracje, budki z kiełbaskami – w tym ogromnym kompleksie rozrywkowym odpoczywają zarówno Austriacy, jak i przyjezdni.
Wiedeń to miasto wspaniałych muzeów – Muzeum Historii Sztuki, w którym możemy podziwiać dzieła Rubensa, Durera, czy Caravaggio, MuseumsQuartier – Dzielnica Muzeów to wielki kompleks architektoniczny, na terenie którego znajdują się liczne muzea, galerie, restauracje, księgarnie – całe miejsce wypełnione jest sztuką po same brzegi. Warta uwagi jest również galeria Albertina, która posiada jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Reprezentowani są tu tacy artyści jak Picasso, Klimt, Michał Anioł, Rembrandt, Rafael i wielu innych mistrzów.

Wiedeń czaruje swym pięknem, a jednocześnie nie przytłacza turystów rozmiarami. Miasto nie należy do największych w Europie, ale z pewnością trzeba je zaliczyć do grona najpiękniejszych. Pełni rolę ważnego ośrodka kultury starego kontynentu i przypomina Austriakom o minionej potędze dynastii Habsburgów.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje