Austria - Wiedeń

slider-left-handle.png
  • 4422_iconslider.jpg
  • 4423_iconslider.jpg
  • 4424_iconslider.jpg
  • 4425_iconslider.jpg
  • 4426_iconslider.jpg
  • 4427_iconslider.jpg
  • 8944_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Największym, a zarazem najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Austrii jest Wiedeń. W zabudowie tej wspanialej europejskiej stolicy znaleźć można wszystkie style architektoniczne – od sakralnych budowli romańskich po neomodernizm.

Prawdziwym symbolem Wiednia jest gotycka Katedra św. Szczepana, wznosząca się w centrum najstarszej części miasta. Szczególne ważenie na turystach wywiera południowa wieża katedry, wysoka na ponad 136 m.
W podziemiach świątyni znajduje się ważne miejsce z punktu widzenia austriackiej historii i tożsamości narodowej – Mauzoleum Habsburgów. Warto w tym miejscu wspomnieć także o Kościele Kapucynów, którego krypty również służą za miejsce spoczynku wielu cesarzy austriackich.
Katedra św. Szczepana to ważne sanktuarium maryjne, w którym podziwiać można ikonę „Matki Boskiej z Pocs”.

Niezwykle cennym zabytkiem naddunajskiej stolicy jest Kościół św. Ruprechta – najstarszy obiekt sakralny Wiednia, w którym podziwiać można witraże z XIII w.

Prawdziwym cudem baroku jest Kościół św. Karola Boromeusza, ukończony w 1737 r.

Uwagę zwiedzających powinien przykuć neogotycki Kościół Wotywny stylizowany na gotyckie świątynie Francji i Niemiec. XIX wieczna budowla wyróżnia się głównie dzięki 2 strzelistym wieżom wysokim na prawie 100 m.

Inną ciekawą neogotycką budowlą jest ratusz z pięcioma wysokimi wieżami (centralna o wysokości 98 metrów i boczne sięgające 60 m.). Plac ratuszowy pełni dziś rolę jednego z centrów imprez kulturalnych Wiednia.
Mówiąc o budynku władz miasta należy również wspomnieć o siedzibie Parlamentu. Klasycystyczny gmach przywodzi na myśl wspaniałe świątynie starożytnej Grecji.

Do najwspanialszych zabytków stolicy Austrii należą wiedeńskie pałace:
Pałac Schonbrunn – wspaniała letnia siedziba Habsburgów, która potrzebowała dwóch stuleci, by stać się jedną z najbardziej imponujących rezydencji królewskich. Wewnątrz pałacu mieści się 1441 komnat, z których do zwiedzania udostępniono tylko kilkadziesiąt. Oprócz budynków uwagę zwiedzających przyciąga ogród w stylu francuskim oraz Tiergarten – najstarszy ogród zoologiczny świata.   
Belweder – pałac wykupiony w połowie XVIII w. przez Marię Teresę, która uczyniła z Belwederu swoiste muzeum - przeniosła do pałacu kolekcje obrazów rodziny cesarskiej. Dziś w kompleksie pałacowym mieści się Galeria Austriacka Belvedere. Tamtejsza kolekcja sztuki obejmuje naprawdę pokaźną liczbę zbiorów.
Hofburg – wspaniała siedziba Habsburgów, w której rezydowali ponad 600 lat. W kompleksie pałacowym odnajdziemy wszystkie możliwe style architektoniczne, dominują jednak barok i klasycyzm. Największymi atrakcjami pałacu są skarbiec cesarski (można w nim podziwiać m.in. insygnia Świętego Cesarstwa Niemieckiego) oraz kaplica zamkowa (w każdą niedzielę śpiewa w niej Wiedeński Chór Chłopięcy). Pałac służy dziś za siedzibę kilku muzeów – ich różnorodność i wspaniałe kolekcje sprawią, że zwiedzanie Hofburga zachwyci każdego turystę.

Jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta i kraju jest Ring – wspaniały bulwar, który powstał na miejscu starych murów miejskich, wyburzonych w XIX w. Wzdłuż Ringu ciągną się wspaniałe zabytki miasta, a wśród nich gmach Opery Wiedeńskiej i Muzeum Historii Sztuki.

Donn

Jeśli chcemy podziwiać Wiedeń z wysokości warto wybrać się do Donauturm – wieża, na której znajdują się restauracje pozwoli nam oglądać miasto i wspaniały Dunaj z wysokości ponad 150 m. Kontemplowanie Wiednia z lotu ptaka umożliwia również Riesenrad (Diabelski młyn) – symbol Prateru, czyli wielkiego parku wiedeńskiego, w którym znajdziemy oszałamiający lunapark, tereny zielone, liczne bary, restauracje, budki z kiełbaskami – w tym ogromnym kompleksie rozrywkowym odpoczywają zarówno Austriacy, jak i przyjezdni.
Wiedeń to miasto wspaniałych muzeów – Muzeum Historii Sztuki, w którym możemy podziwiać dzieła Rubensa, Durera, czy Caravaggio, MuseumsQuartier – Dzielnica Muzeów to wielki kompleks architektoniczny, na terenie którego znajdują się liczne muzea, galerie, restauracje, księgarnie – całe miejsce wypełnione jest sztuką po same brzegi. Warta uwagi jest również galeria Albertina, która posiada jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Reprezentowani są tu tacy artyści jak Picasso, Klimt, Michał Anioł, Rembrandt, Rafael i wielu innych mistrzów.

Wiedeń czaruje swym pięknem, a jednocześnie nie przytłacza turystów rozmiarami. Miasto nie należy do największych w Europie, ale z pewnością trzeba je zaliczyć do grona najpiękniejszych. Pełni rolę ważnego ośrodka kultury starego kontynentu i przypomina Austriakom o minionej potędze dynastii Habsburgów.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

444_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy...

„W przypadku imprezy Last minute Klient nie może stawiać...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.