Austria - Zabytki

slider-left-handle.png
 • 1668_iconslider.jpg
 • 1669_iconslider.jpg
 • 1670_iconslider.jpg
 • 1671_iconslider.jpg
 • 1672_iconslider.jpg
 • 1673_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Salzburg oprócz wspaniałej historii i architektury przyciąga turystów także wielkimi imprezami kulturalnymi i doskonałymi trasami narciarskimi. Stare miasto w stylu barokowym wpisane zostało w 1996 r. na listę UNESCO. Najbardziej okazałą świątynią miasta jest Katedra św. Ruperta wybudowana na początku XVII w. Wewnątrz znajdują się m.in. wspaniałe organy, na których grywał Mozart (austriacki mistrz był także ochrzczony w katedrze). Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest twierdza Hohensalzburg. Warownia odgrywała głównie rolę obronną, ale stanowiła także schronienie arcybiskupów. Mieściły się w niej koszary i więzienie. Od końca XIX w. do zamku dojechać można kolejką. Wart uwagi jest również Schloss Mirabell – pałac z pięknymi wnętrzami i majestatycznymi francuskimi ogrodami. Miłośnikom twórczości Mozarta należy polecić wizytę w muzeum biograficznym austriackiego geniusza. To właśnie w Salzburgu przyszedł na świat, a potem także przez pewien czas tworzył, Wolfgang Amadeusz Mozart. Dla uczczenia pamięci wielkiego kompozytora w mieście odbywa się corocznie Tydzień Mozartowski. Drugim niezwykle interesującym wydarzeniem jest letni Festiwal Salzburski – święto muzyki i teatru, uznawane za największą tego typu imprezę w Europie. Salzburg słusznie nazywany jest miastem muzyki - oprócz Mozarta tworzyli tu m.in. Jan Sebastian Bach i Józef Haydn, a Salzburskie Mozarteum uważane jest za jedna z najlepszych uczelni dzisiejszej Europy. Miejscem, które przyciąga uwagę turystów jest Cafe Tomaselli – najstarsza do dziś istniejąca kawiarnia Europy, która założono już w 1700 r. Wspaniała architektura, pasjonujące festiwale muzyczne, a także możliwość uprawiania sportów zimowych sprawiają, że Salzburg co roku odwiedzają prawdziwe tłumy turystów.

Graz jest drugim co do wielkości miastem Austrii i stolicą Styrii. Ten wspaniały ośrodek uniwersytecki, leżący u stóp Góry Zamkowej oferuje turystom całą gamę imprez kulturalnych. Od 1999 r. Stare Miasto Grazu wpisane jest na listę UNESCO. Warto zwrócić uwagę na renesansowy Landhaus, barokowy ratusz oraz mauzoleum Ferdynanda II. Jedną z najważniejszych świątyń miasta jest Katedra św. Idziego. Niewątpliwą atrakcją Grazu jest pochodzący z XVII w arsenał, w którym mieści się olbrzymia (licząca kilkadziesiąt tyś eksponatów !) kolekcja militariów. Będąc w mieście należy udać się na Schlossberg – Górę Zamkową. Turystów przyciągają znajdujące się na szczycie ruiny zamku, zabytkowa dzwonnica i Uhrturm – słynna wieża zegarowa, jeden z symboli miasta. Latem i jesienią Graz przyciąga turystów za sprawą wspaniałych festiwali muzycznych, które znane są na całym świecie.

Innsbruck – stolica Tyrolu jest znanym na całym świecie ośrodkiem sportów zimowych. Dwukrotnie odbywały się w nim zimowe igrzyska olimpijskie, a na tamtejszej skoczni narciarskiej odbywa się co roku jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Aby podziwiać interesującą miejską starówkę (symbolem miasta jest słynny Złoty Dach) należy wejść na średniowieczną wieżę miejską. Godną polecenia świątynią jest kościół cesarski – Holfkirche z nagrobkiem cesarza Maksymiliana I. Warto odwiedzić zamek Ambras – letnią rezydencję Ferdynanda II, w której podziwiać można wspaniałą kolekcję sztuki (m.in. dzieła Tycjana, van Dycka i Diego Velásqueza). Perłą miasta jest zamek Hofburg, który służył jako rezydencja Habsburgów. Dziś turyści podziwiać mogą np. wspaniałą salę balową, cesarskie sypialnie, pokój słynnej cesarzowej Sisi i kaplicę zamkową. Ciekawostką Innsbrucku jest najwyżej położony w Europie park zoologiczny Alpenzoo.

Kolejne miasta austriackie warte uwagi to:

 • Linz – stolica Górnej Austrii, to ważny port austriacki leżący nad Dunajem. Przemysłowe miasto przyciąga turystów zainteresowanych zarówno zabytkową starówką, jak i licznymi galeriami i muzeami. Szczególnie polecane są Ars Electronica i Lentos – galerie sztuki współczesnej i zdobyczy techniki końca XX w.
 • Klagenfurt – stolica Karyntii położona w południowej Austrii. Zabytkowe stare miasto może się poszczycić intrygującą fontanną przedstawiającą smoka, a także XVII w. ratuszem. Popularną częścią miasta jest Europark, w którym podziwiać można blisko 200 miniatur słynnych budowli z całego świata. Park rozrywki proponuje zwiedzającym szeroką gamę atrakcji przeróżnego typu – od terrarium do planetarium.
 • Hallstatt – miejscowość wpisana jest na listę UNESCO ze względu na intrygujące stanowisko archeologiczne. Odnaleziono tu cmentarzysko z epoki żelaza, które jest jednym z najważniejszych tego typu obiektów w Europie. Niedaleko miasta znajduje się również najstarsza w Europie kopalnia soli, powstała w epoce brązu. Jej symbolem jest zakonserwowane w soli ciało górnika odnalezione w 1734 r.

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Oferty

NPL-J7148A-0.jpg
Emiraty Arabskie / Abu Dhabi
24-04-2020 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-K7724A-0.jpg
29-04-2020 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-G5325A-0.jpg
Francja / Nicea
28-02-2020 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-40220A-0.jpg
22-12-2019 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-L9458A-0.jpg
Włochy / Rzym
16-08-2019 / 9 dni
od: 750 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

511_guide_randomarticle.jpg Odważne wakacje!

Porzuć myśl o Grecji, Egipcie czy Tunezji. Odkryj zupełnie...

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

164_guide_randomarticle.jpg Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

488_guide_randomarticle.jpg Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś już...

483_guide_randomarticle.jpg Czar wysp greckich

Do wakacji jeszcze kilka miesięcy, ale spragnieni słońca...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Neckermann Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Net Holiday Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.