Bośnia i hercegowina - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 6108_iconslider.jpg
  • 6109_iconslider.jpg
  • 6110_iconslider.jpg
  • 6111_iconslider.jpg
  • 6112_iconslider.jpg
  • 6113_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

    Bośnia i Hercegowina z racji tego, że jest krajem multikulturowym, w którym zamieszkują różne narodowości, jest również zróżnicowana pod względem religijnym. 40% społeczeństwa stanowią muzułmanie, 31% prawosławni, 15% katolicy, 4% protestanci i 10% wyznawcy innych konfesji. Państwo stanowi swoistą mozaikę kulturową (otomańska, słowiańska, katolicka i prawosławna) i łączy cywilizacje Wschodu i Zachodu. Przejawia się to m.in. w różnorodności budowli sakralnych co zostało zaprezentowane w rozdziale dotyczącym zabytków. Oprócz pozytywnego aspektu mieszanki religijnej, zjawisko to niosło też szereg pejoratywnych skutków, co można było doskonale obserwować w czasie wojny w latach 90-tych, której jedną z przyczyn był konflikt między społecznościami na tle religijnym. Zaobserwować można także silne korelacje pomiędzy narodowością a wyznaniem. 88% Chorwatów jest katolikami, 90% Bośniaków muzułmanami i 93% Serbów należy do kościoła prawosławnego.

Podziały te przekładają się również na różnice kulturowe występujące między poszczególnymi społecznościami. Jeśli chodzi o muzykę, w miastach pozostawała ona pod silnym wpływem tureckim (gra na sazie – rodzaj fletu), natomiast na wsi niesie ona ze sobą wiele cech słowiańskich. Najpopularniejszym gatunkiem literackim w Bośni i Hercegowinie są epickie historie opowiadane przy akompaniamencie muzyki. Współcześni pisarze w swoich książkach skupiają się głównie na problematyce tożsamości narodowej i historii.  Najznakomitszym bośniackim pisarzem jest Ivo Andric, który jest serbskim katolikiem, laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1961 roku za powieść historyczną „Most na Drinie”. Innym znanym pisarzem jest muzułmanin, który jednak uważa się za Serba – Mesa Selimovic. Z racji na niedawną historię tego kraju, traumę wojenną, wielu twórców koncentruje się w swych utworach na tematyce związanej z tymi wydarzeniami. Przykładem takiej literatury jest pamiętnik 12-letniej Zlaty Filipovic, która opisuje swoje życie w oblężonym Sarajewie.

Niezmiernie ciekawą częścią kultury Bośni są zwyczaje związane z etykietą, małżeństwem, rodziną, strojami czy statusem obu płci.

Znakiem rozpoznawczym Bośniaków jest ich serdeczność i gościnność. Są oni także bardzo wylewni jeśli chodzi o sposób przywitania, zarówno kobiety jak i mężczyźni spotykając się obdarzają się trzema pocałunkami w policzki. Wchodząc do muzułmańskiego domu należy pamiętać o ściągnięciu butów i założeniu pantofli. W kulturze tego kraju do dobrego tonu należy składanie sobie częstych wizyt. Gość winien obdarzyć gospodarza niewielkim upominkiem, za to gospodarz swojego gościa winien nakarmić i napoić.

Model rodzinny w Bośni i Hercegowinie jest niezwykle tradycyjny, najczęściej trzypokoleniowy. Jednak ta struktura została znacznie zachwiana w wyniku wojny. Wiele rodzin zostało rozdzielonych z powodu opowiedzenia się po którejś ze stron konfliktu. Warto tu wspomnieć, że przed wybuchem wojny aż 40% rodzin było mieszane pod względem etnicznym, obecnie tego typu przypadki są niezmiernie rzadkie. Pomimo występującej w tradycji muzułmańskiej poligamii, model ten nie obowiązuje w Bośni.

 Jednak status obojga płci jest jak najbardziej skorelowany z  tradycją religijną. W kraju tym panuje system patriarchalny, kobieta winna być podporządkowana mężczyźnie. Odstępstwem od zasad muzułmańskich są stroje jakie noszą mieszkańcy Bośni. Generalnie ubierają się w stylu zachodnim, jednak kobiety zakrywają głowy specjalnym chustami. Do tradycyjnych strojów serbskich i chorwackich należą czapki, białe koszule i wymyśle haftowane kamizelki. 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

476_guide_randomarticle.jpg Najlepsza egzotyka w korzystnej...

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

8453_guide_randomarticle.jpg Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.