Bośnia i hercegowina - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 361_iconslider.jpg
  • 9232_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Tradycyjnie zwiedzania każdego kraju warto rozpocząć od jego stolicy, w tym wypadku – Sarajewa. Zabytki w nim się znajdujące można pogrupować ze względu na okresy z jakich pochodzą: z czasów prehistorycznych, rzymskich, średniowiecza, dominacji otomańskiej oraz czasów austro – węgierskich. Pamiętać też należy, że samo miasto zostało ciężko zniszczone w wyniku wojny w latach 1992-1995 jaka toczyła się po rozpadzie Jugosławii. Od kilku lat Sarajewo jest sukcesywnie odbudowywane.

I tak odnosząc się do pierwszej z wymienionych epok, prehistorycznej, koniecznie należy zobaczyć jedno z największych na Bałkanach miast z okresu neolitu – Butmir, datowanego na 2400-2200 lat przed naszą erą. Z czasów rzymskich na uwagę zasługują archeologiczne znaleziska kultury klasycznej zlokalizowane w pobliżu Sarajewa w Ilidzy (ośrodek miejski położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych Via Argantaria – Narena). Okres średniowiecza przyniósł temu miastu fortyfikację Vrhbosna oraz ogromny plac handlowy Tornik, rozciągający się od Marijin Dvor do rzeki Kosevski Potok. W późniejszym czasie fortyfikacja była rozbudowywana, ze szczególnym znaczeniem dwóch Bram: Białej (Bijela Tabija) oraz Żółtej (Zuta Tabija).

Jednak największe piętno na mieście odcisnęły epoki: otomańska i austro-węgierska.  W pierwszym okresie w mieście powstało mnóstwo meczetów, które do dzisiejszego dnia służą wierzącym i można je również zwiedzać. Do najznakomitszych z nich należą: Meczet Carski, wybudowany w XV wieku z ośmiobocznym i jednym z najpiękniejszych w regionie minaretem oraz Meczet Gazi Husrev, który jest najważniejszą islamską budową sakralną na terenie Bośni i Hercegowiny. Część modlitewna pokryta jest kopułą o szerokości 13 metrów i wysokości 26 metrów. Kompleks zawiera także fontannę, muzułmańską szkołę podstawową, pomieszczenie przeznaczone do rytualnych kąpieli, harem oraz wieżę zegarową.

Innymi ciekawymi meczetami są m.in. : meczet Ali – Pasha, wybudowany przez administracyjnego zarządcę dystryktu Budapeszt w XVI wieku (budowla została wzniesiona w klasycznym stylu Istambułu) czy Biały Meczet z charakterystyczną dwupoziomową przestrzenią modlitewną.

Banja Luka (położona w Bośni) natomiast zwana jest „zielonym miastem”, w którym warto przespacerować się po jednym z licznych parków. Innymi znaczącymi punktami w mieście są: forteca Kastel, Banski Dwór, meczety Ferhaudija i Arnaudija oraz Muzeum Bosanske Krajiny.

W Bośni natrafimy jeszcze na wiele innych niezmiernie interesujących miejsc. Warto zajrzeć do dwóch urokliwych miast: Jajce i Trawnik. W pierwszym z nich znajduje się moc atrakcji: zamek, kościół św. Łukasza oraz wodospady na rzece Plisa. Natomiast w Trawniku zobaczymy magiczną starówkę z meczetami, fontannami oraz wieżami dwuzegarowymi. Odwiedźmy także klasztor franciszkański w Fojnicy, zamek w Gadaczu i wzgórza wokół Visoko, które mają skrywać starożytne piramidy.

Mostar (położony w Hercegowinie) jest miastem niezwykle magicznym z charakterystycznym Starym Mostem na Neretvie oraz starówką z mostami i minaretami. W tej części kraju powinniśmy też koniecznie zajrzeć, szczególnie w okresie letnim, do Neum – jedynego kurortu morskiego nad bośniackim skrawkiem Adriatyku. Celem wielu pielgrzymek religijnych jest miejscowość Medjugorje – słynne sanktuarium katolickie. Jest ono poświęcone Matce Boskiej Królowej Pokoju. Poza tym jest ośrodkiem katolickiej odnowy charyzmatycznej oraz duszpasterstwa osób uzależnionych. Dla miłośników obcowania z przyrodą Hercegowina proponuje wodospady Kravica, jaskinie Vjetrenica oraz ptasi rezerwat Hutovo Blato.

Bośnia i Hercegowina to także dobry wybór dla miłośników białego szaleństwa. Istnieją tam dwa ośrodki narciarskie: Jahorina oraz Bjelaśnica, w których w 1984 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

524_guide_randomarticle.jpg Najbardziej nietypowe hotele...

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

9606_guide_randomarticle.jpg Wyspy Zielonego Przylądka...

Republika Zielonego Przylądka to długie, piaszczyste plaże,...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.