Bośnia i hercegowina - Zakupy i pamiątki

slider-left-handle.png
  • 6060_iconslider.jpg
  • 6061_iconslider.jpg
  • 6062_iconslider.jpg
  • 6063_iconslider.jpg
  • 6064_iconslider.jpg
  • 6065_iconslider.jpg
  • 9228_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Odwiedzając Bośnię i Hercegowinę nie sposób nie skosztować tamtejszej kuchni. Pomimo tego, że kraj ten przez długi okres czasu pozostawał w ramach Jugosławii wspólnie z Chorwatami i Serbami, w kuchni bośniackiej można zauważyć znacznie większy wpływ  kuchni tureckiej. Najpopularniejszymi potrawami są musaka i bułki pita nadziewane serem.

Bośniackie słodkości również w smaku i wyglądzie przypominają swoje tureckie odpowiedniki. Przykładem takiego deseru może być pieczony pudding ryżowy – fronda sutlac, bądź asure – przyrządzany z fasoli i bakali. Innymi znaczącymi, bośniackimi potrawami są posiłki oparte na wielu gatunkach mięs. Najpopularniejszymi potrawami są: sevapaisi – siekana wołowina, ryżowo – mięsne gołąbki zawijane w cebulę (dolma sogan) oraz gulasz mięsno – warzywny (lomac). Warto przeznaczyć część pieniędzy na poznanie niezwykłej bośniackiej kuchni, część rzeczy podpatrzyć, poprosić o przepisy i urozmaicać swoje posiłki po powrocie do Polski.

Amatorzy trunków wracając z wakacji w Bośni mają świetną okazję zaopatrzyć się w różnego rodzaju alkohole. Najpopularniejszym i najbardziej znanym na całych Bałkanach i także w samej Bośni i Hercegowinie trunkiem jest rakija. Jest to ciężki napój alkoholowy zbliżony do brandy lub bimbru, otrzymywany przez destylację sfermentowanych owoców. Zawartość alkoholu wynosi około 40%, jednak przy produkcji domowym sposobem może sięgać nawet 50 – 60%. Owoce z jakich produkuje się rakije to: winogrona, brzoskwinie, morele, jabłka, figi oraz pigwy.

Miłośnicy pamiątek nie powinni mieć powodów do narzekania. Można zakupić szereg bibelotów oraz użytecznych rzeczy. W większości bośniackich miast znajdziemy sklepiki z souvenirami takimi jak: kute metalowe naczynia, ozdobne tace, talerze, zestawy do parzenia kawy po bośniacku oraz muzułmańskie kołatki do drzwi.

Panowie, szczególnie Ci którzy interesują się militariami, odnajdą dla siebie coś ciekawego w postaci otomańskich sztyletów i innych rodzajów broni białej. Panie natomiast, aby upiększyć swe mieszkania, mogą przywieźć z Bośni, wełniane wzorzyste tkaniny, tj.: dywany (istnieje ich wiele rodzajów: począwszy od puszystych i kosztownych „persów”, po dywany zrobione z szorstkiej wełny), makatki, chodniki oraz poduszki.

Można także zaopatrzyć się w tradycyjne stroje ludowe. Do najoryginalniejszych z nich należą misternie dziergane skarpety i rękawice oraz zawoje i szale (marama).

Bośnia ze względu na swoje muzułmańskie korzenie nie może obejść się bez biżuterii, często tandetnej, błyszczącej, ale mającej swój osobliwy urok. Częstokroć napotkamy stragany, małe sklepiki z tego typu asortymentem na starówkach bośniackich miast. Jednak można także natrafić na droższe wyroby profesjonalnych, lokalnych jubilerów.

Regionalnymi pamiątkami są także wyroby odwołujące się do przeszłości, do czasów komunistycznych, bardzo dobrze wspominanych przez dużą część społeczeństwa. Chodzi tu w szczególności o różnego rodzaju gadżety (np. długopisy, kubki, koszulki) z podobizną Josipa Broz Tity, przywódcy byłej Jugosławii. 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

511_guide_randomarticle.jpg Odważne wakacje!

Porzuć myśl o Grecji, Egipcie czy Tunezji. Odkryj zupełnie...

498_guide_randomarticle.jpg Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.