Bułgaria - Bansko

slider-left-handle.png
 • 9158_iconslider.jpg
 • 5773_iconslider.jpg
 • 5774_iconslider.jpg
 • 5775_iconslider.jpg
 • 5776_iconslider.jpg
 • 5777_iconslider.jpg
 • 5778_iconslider.jpg
 • 5779_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Nareszcie dożyliśmy czasów kiedy bez żadnych problemów można swobodnie przemieszczać się między państwami europejskimi. Planując jakikolwiek wyjazd, nic nas nie ograniczy i śmiało możemy podróżować w miejsca, o których zawsze marzyliśmy. Zatem zamiast spędzać kolejne ferie zimowe w polskich górach możemy wybrać się na narty do Bułgarii. Na pierwszy rzut oka ta koncepcja wydaje się być trochę nietrafiona, ale wkrótce okaże się jest to jeden z najbardziej szalonych i udanych pomysłów na spędzenie zimy. Dla osób, które nigdy nie były na nartach w Bułgarii, proponujemy najlepszy narciarski kurort- Bansko.

Bansko położone jest na wysokości 936 m n.p.m. w dolinie rzeki Głazne w Kotlinie Razłożkiej. Miejscowość rozciąga się u podnóży północno-wschodniego pasma Pirinu, gdzie najwyższymi szczytami są Wichren (2914 m n.p.m.) i Todorin Wrych (2646 m n.p.m.).

Bansko uznane jest za jeden z najlepiej przygotowanych kompleksów narciarskich w tej części Europy. Ośrodek obejmuje trasy narciarskie położone na wysokości 1100–2550 m n.p.m. Do naszej dyspozycji mamy trasy zaczynające się od stoków góry Todorka (zwanej też Todorin Wrych; 2746 m n.p.m.), przez szczyt Czalin Wyłog (1467 m n.p.m.), po polanę Bynderiszka i nowoczesny kurort Sziligarnika. W tym miejscu sezon narciarski rozpoczyna się od grudnia i trwa nawet do końca kwietnia. Najniższa stacja kolejki linowej rozciąga się do długości 7 km i przyjmuje aż 2400 osób na godzinę. Resort może pochwalić się pięćdziesięcioma kilometrami tras zjazdowych i dodatkowymi trasami, które są sztucznie zaśnieżane. Do wyboru mamy wyciągi orczykowe, bądź krzesełkowe. Z myślą o początkujących narciarzach przygotowano szkółki narciarskie, na górnej stacji znajduje się dróżka narciarska dla najmłodszych - Wyłszebno Kilimcze (Latający Dywan).

Oprócz atrakcji narciarskich miejscowość jest żywym przykładem dziedzictwa kulturowego naszych przodków. To właśnie w okolicach Banska archeolodzy odnaleźli przedmioty z epoki neolitu i groby trackie. W miejscowości możemy również zwiedzić pozostałości po rzymskich i bizantyjskich twierdzach, a także wspaniałe wczesnośredniowieczne kaplice chrześcijańskie.

Zwiedzając miasto najlepiej skierować się w okolice dwóch głównych placów miasta - - płosztad Nikoła Wapcarow i płosztad Wyzrażdane, gdzie znajdują się największe zabytki turystyczne Banska. Starówkę tworzą brukowane uliczki i domy pochodzące z czasów odrodzenia. Wiele z domów ukrywa za swoimi murami tajemnice przeszłości z czasów, kiedy to między siedzibami hajduków chowano w tajemnych przejściach bogactwo zrabowane Turkom.

Do największych zabytków Banska należą:

Sweta Trojca – Cerkiew z 1835 r., została wybudowana wspólnymi rękami artystów i mieszczan, którzy byli fundatorami całego przedsięwzięcia. Cerkiew niesie za sobą bogatą historię i symbolizuje walkę miejscowych z Turkami. W 1866 r. dobudowano 30 metrową dzwonnicę z zegarem, który odmierza czas mieszkańcom do dzisiejszego dnia. Wewnątrz Cerkwi znajdują się malownicze freski, płaskorzeźby, wspaniałe ikony i wykończenia w postaci malowanych ornamentów.

Sirlesztowa kyszta (Jane Sandanski 12) – dom ufortyfikowany z podziemiami i ukrytymi tunelami prowadzącymi do różnych części miasta.

Welanowa kyszta – jest to odrodzeniowy dom mieszczański, z typowym dla tamtego okresu wystrojem wnętrz. Mury zewnętrzne, a także ściany przyozdobione są freskami, sufit ozdobiony jest rzeźbami.

Sweta Bogorodica – Cerkiew wybudowana w XII w. Budynek świątyni jest do połowy zakopany w ziemi, tak że wchodząc przez niskie drzwi ma się uczucie, że przekracza się progi magicznego domu z opowieści o Alicji w krainie czarów.

Co najciekawsze w mieście znajduje się ponad 180 zabytków! Gdy tylko czas na to pozwoli i uda się nam zobaczyć przynajmniej połowę z nich, wtedy spokojnie będziemy mogli wyruszyć na wycieczkę po regionie. Bansko położone jest w dogodnej lokalizacji i może stanowić świetną baza wypadową do okolicznych miejscowości. Do najciekawszych z nich należy pobliskie miasteczko Melnik, gdzie można degustować jedno z najlepszych win wytworzonych z winogron odmiany Melnik. Pasjonaci sztuki i kultury będą wprost zachwyceni średniowiecznym klasztorem Rila, położonym w malowniczej dolinie, nieopodal rzeki i w sercu gór Rila.

Jak widać, Bułgaria ma wiele do zaoferowania!

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

531_guide_randomarticle.jpg Wyspy Kanaryjskie - Ziemia w...

Wyspy Kanaryjskie (Islas Canarias) to archipelag...

8453_guide_randomarticle.jpg Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

483_guide_randomarticle.jpg Czar wysp greckich

Do wakacji jeszcze kilka miesięcy, ale spragnieni słońca...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.