Bułgaria - Zabytki

slider-left-handle.png
 • 680_iconslider.jpg
 • 681_iconslider.jpg
 • 682_iconslider.jpg
 • 683_iconslider.jpg
 • 684_iconslider.jpg
 • 685_iconslider.jpg
 • 686_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Bułgaria jako kraj o zawiłych losach, na skrzyżowaniu wielu kultur jest terenem bogatym w fascynujące i różnorodne zabytki. Każde z ważniejszych wydarzeń historycznych wycisnęło swoje piętno na krajobrazie, czy to w postaci grobowca, świątyni czy pomnika. Jest ich tak wiele, że spisanie wszystkich wydaje się niemożliwe. Warto jednak wspomnieć te najbardziej znane i najpiękniejsze atrakcje turystyczne Bułgarii:

 • Monastyr Rilski to ogromny kompleks klasztorny. W 1983 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Monastyr znajduje się w odległości ok. 120 km od Sofii. Został założony w X w. n. e. przez pustelnika Iwana z Riły. Jego obecna postać pochodzi z czasów upadku imperium tureckiego w XIX w.
  Kompleks powstał na planie czworoboku. Budynki są czteropiętrowe i mieszczą się w nich 4 kaplice i ponad 300 mnisich cel.

 • Cerkiew Bojańska to średniowieczna świątynia prawosławna, która znajduje się w jednej z sofijskich dzielnic. W 1979 roku została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków sztuki wieków średnich w Bułgarii, a zdobiące ją freski są najważniejszym przykładem malarstwa średniowiecznego na Bałkanach.

 • Jeździec z Madary to relief naskalny z czasów średniowiecza i jedyny zabytek tego typu w Europie. Wykuta w piaskowcu płaskorzeźba przedstawia jeźdźca przebijającego włócznią lwa. Inskrypcje znajdujące się wokół reliefu mówią o zwycięstwach odnoszonych przez bułgarskich chanów na Półwyspie Bałkańskim.

 • Cerkwie w Iwanowie to zespół świątyń wykutych w litej skale. W 1979 roku wpisane zostały na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ich ściany i sklepienia pokryte są pięknymi trzynastowiecznymi freskami. Pierwszymi budynkami w zespole były klasztor Świętego Michała oraz Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Władcy średniowiecznego Państwa Bułgarskiego chętnie utrzymywali zespół świątyń i hojnie wspierali budowę nowych obiektów. Z czasem miejsce to stało się ważnym centrum kultu, do którego przybywali pielgrzymi z całej Europy. Szacuje się, że w okresie największego rozkwitu w Iwanowie istniało ok. 350 budowli sakralnych.

 • Tracki grobowiec w mieście Kanzałyk to murowany kurhan z okresu hellenistycznego, jedyny zabytek tego typu zachowany w całości. Stanowi on część dużej nekropolii i prawdopodobnie został w nim pochowany władca tracki i jego żona. Na ścianach grobowca znajdują się malowidła przedstawiające sceny walki i życia codziennego trackich plemion.

 • Rezerwat przyrody Srebyrna w 1983 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obejmuje on jezioro o tej samej nazwie i otaczające je tereny. Jezioro ma od jednego do trzech metrów głębokości i porośnięte jest trzciną wodną i innymi gatunkami roślin będącymi na wymarciu w Europie. Rezerwat znany jest przede wszystkim z ponad 170 gatunków ptaków, głównie kormoranów, pelikanów i czapli.

 • Park Narodowy Pirinu to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej. Ukształtowanie terenu ma tam charakter alpejski, a w obrębie parku znajduje się ponad 180 jezior polodowcowych. Pirinu to również rezerwaty przyrody; znalazło tam schronienie wielu zagrożonych wyginięciem przedstawicieli bułgarskiej fauny i flory. Przez teren parku wiedzie stary szlak winiarski, łączący Bansko z Melnikiem.

 • Grobowiec tracki w Swesztari znajduje się na terenie archeologicznego rezerwatu Sborianowo. Jest miejscem pochówku wodza plemienia Getów. Powstał najprawdopodobniej na przełomie IV i III w. p. n. e. Składa się z przedsionka i trzech komór.
  W środkowej z nich odkryto dwa kamienne łoża, na których spoczywały ciała trackiego wodza i jego żony. Ściany grobowca pokryte są rzeźbami w stylu hellenistycznym. Zabytek w 1985 roku znalazł się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

518_guide_randomarticle.jpg Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

444_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy...

„W przypadku imprezy Last minute Klient nie może stawiać...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.