Chile - Wyspa Wielkanocna

slider-left-handle.png
 • 5256_iconslider.jpg
 • 5257_iconslider.jpg
 • 5258_iconslider.jpg
 • 9080_iconslider.jpg
 • 5252_iconslider.jpg
 • 5253_iconslider.jpg
 • 5254_iconslider.jpg
 • 5255_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Wyspa Wielkanocna czyli Rapa Nui, to najodleglejsze zamieszkane przez ludzi miejsce na ziemi. Tajemniczości tej odległej wyspie dodaje kilkaset ogromnych, kamiennych posągów, których pochodzenie i sposób wykonania nie jest znany do dziś.

Wyspa Wielkanocna położona jest na Oceanie Spokojnym, 3600 km od Ameryki Południowej i 4000 km od Tahiti. Ten liczący zaledwie 163 km2, najdalej wysunięty ląd Polinezji i Oceanii stanowi zamorskie terytorium Chile i zarządzany jest przez mianowanego przez chilijskie władze gubernatora. Dla reszty świata wyspa została odkryta przez podróżnika Jacoba Roggevena w 1722r. w święta Wielkiej Nocy i stąd bierze swoją współczesną nazwę. Wulkaniczny charakter wyspy z kilkoma kraterami oraz uboga roślinność spowodowana surowym klimatem sprawiają, iż nie jest to łatwe miejsce do życia.

Na Rapa Nui znajduje się tylko jedna zamieszkana miejscowość Hanga Roa, w pobliżu której znajduje się krater największego wulkanu Rano Kau ze znajdującym się wewnątrz jeziorem, stanowiącym zbiornik wody pitnej dla mieszkańców, a także rzadką atrakcję turystyczną. Miejscowa ludność żyje głównie z turystyki, trudni się także rybołówstwem, rolnictwem i hodowlą drobiu.

Jednakże to nie za sprawą położenia czy ukształtowania terenu Wyspa Wielkanocna zyskała swoją międzynarodową sławę. Charakterystycznym i unikalnym elementem wyspy jest żywe muzeum składające się z kilkuset kamiennych posągów. Większość z nich usytuowana jest na brzegu oceanu przodem do wnętrza wyspy, tylko nieliczne znajdują się w głębi lądu. Ułożenie kamiennych bloków świadczy o tym, że w przeszłości było ich prawdopodobnie o wiele więcej. Posągi te zwane moai i stojące na platformie ahu przedstawiają ogromne wykute w czarnym bazalcie twarze o wysokości 4 m i wadze 14 ton. Posągi różnią się między sobą, niektóre są przewrócone, część z nich posiada ogromne czerwone granitowe kapelusze, jeszcze inne nietypowe długie uszy.

Jaki lud i przede wszystkim w jaki sposób stworzył te ogromne kamienne posągi po dziś dzień pozostaje tajemnicą i jest źródłem licznych spekulacji. Na świecie powstało wiele naukowych i pseudonaukowych teorii mających wyjaśniać jak ogromne bloki skalne „przywędrowały” z głębi lądu na brzeg morza, co miały symbolizować oraz dlaczego praca nad nimi została nagle przerwana?

Szczególnie wielu zwolenników zyskała teoria norweskiego badacza Thora Heyerdahla, którego zdaniem wyspa została zasiedlona w V w. przez amerykańskich Indian, a dopiero w XVII w. dotarły tam ludy polinezyjskie. Zadziwiająco wielu zwolenników zyskała także teoria Ericha von Danikena, którego zdaniem posągi były dziełem inteligentnych przybyszów z kosmosu. Oprócz kamiennych posągów na wyspie znajdują się także Aku Aku - rzeźby w drewnie przedstawiające m.in. postaci kobiet. Teren Wyspy wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Jak dotrzeć?

Na wyspę można dostać się samolotem wspólnego serwisu linii LAN Chile i Quantas z Santiago albo Tahiti.

Kiedy jechać?

Najbardziej dogodnym okresem do odwiedzenia wyspy są dwa pierwsze miesiące roku kiedy to panuje przyjemna temperatura, a opady są umiarkowane.

Ceny

Wyspa Wielkanocna jest stosunkowo drogim miejscem, nocleg w hotelu kosztuje min. 40 USD za dobę od osoby, wynajęcie samochodu na jeden dzień – 30 USD.


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

520_guide_randomarticle.jpg Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

476_guide_randomarticle.jpg Najlepsza egzotyka w korzystnej...

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.