Chiny - Pogoda i klimat

slider-left-handle.png
  • 4454_iconslider.JPG
  • 4455_iconslider.JPG
  • 8951_iconslider.JPG
  • 4452_iconslider.jpg
  • 4453_iconslider.JPG
slider-right-handle.png

Zróżnicowanie klimatyczne Chin jest bardzo duże, ponieważ terytorium państwa leży w trzech strefach klimatycznych. Południowe wybrzeża Chin i wyspa Hajnan znajdują się w strefie zwrotnikowej. Pogoda właściwa strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego panuje w południowych i południowo-wschodnich Chinach. Klimat monsunowy dzieli się na porę deszczową i suchą. W tej części Chin odnotowywane są najwyższe opady wynoszące 700-1000 mm (wybrzeże Morza Żółtego), 1500-2000 mm (południowy wschód), 3000 mm (wyspa Hajnan). Średnia temperatura w styczniu wynosi -5°C w Pekinie, ale na wybrzeżu Morza Południowochińskiego jest znacznie wyższa i osiąga 12-16°C. Na wyspach średnia temperatura przekracza 20°C. Natomiast w lipcu temperatura w Chinach wschodnich wynosi 25-30°C.

W części zachodniej, środkowej i wschodniej zaznaczają się wyraźnie wpływy klimatu podzwrotnikowego. W środkowej części i wschodniej jest to klimat podzwrotnikowy suchy. Na zachodzie Chin cechy kontynentalizmu są słabsze. Amplitudy roczne są tam znacznie większe, dni upalne, noce chłodne (często z temperaturą poniżej zera stopni Celsjusza).
Średnia temperatura stycznia waha się od -8°C do -26°C. Natomiast temperatury lipca kształtują się pomiędzy 20-25°C. W Kotlinie Kaszgarskiej temperatura przekracza 30°C.
W klimacie podzwrotnikowym opady są  niższe niż 250 mm rocznie.

Północne i północno-wschodnie Chiny to strefa klimatyczna umiarkowana. W strefie wpływów klimatu umiarkowanego, ze średnią roczną temperaturą ok. 15 stopni, znajdują się: Wyżyna Mongolska, Kotlina Dżungarska, Nizina Mandżurska, Nizina Amursko-Uussuryjska. Także w części Niziny Chińskiej turysta odczuje temperatury właściwe dla klimatu umiarkowanego. Średnia temperatura stycznia wynosi -30°C na północy strefy umiarkowanej, ale na południu strefy jest niższa – spada tylko do -10°C. W lipcu średnia temperatura w strefie klimatu umiarkowanego wynosi 20°C w północnej części i 25°C w rejonach południowych tej strefy. Roczna suma opadów 250-1000 mm.

Na północnych krańcach Wielkiego Chinganu znajduje się wieloletnia zmarzlizna.
Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi  -30 stopni Celsjusza. Latem niskie temperatury występują głównie w górach. W Tienszanie i Altaju Mongolskim temperatura wynosi średnio -12°C. Podobnie kształtuje się w Tybecie. Na nizinnych terenach północnych średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi 20°C. Na południowym wschodzie termometry wskazują w lipcu 24-28°C. Klimat na Wyżynie Tybetańskiej jest chłodny i suchy, średnia temperatura lipca wynosi mniej niż 10°C.

Zagrożenie powodziowe w Chinach jest także ściśle związane z warunkami klimatycznymi. Roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się następująco: na wschodzie i południowym-wschodzie 1000-3000 mm rocznie, na wybrzeżu północno-wschodnim opady są już niższe, w granicach 500-1000 mm na rok. Na pustyni Takla Makan opady roczne wynoszą 20 mm. Miesiące letnie (lipiec, sierpień) to okres największych opadów. Zarówno latem, jak i jesienią na południowo-wschodnich wybrzeżach Chin występują tajfuny, którym towarzyszą ulewne deszcze. Natomiast na zachodzie Chin, gdzie panuje klimat suchy, zdarzają się burze pyłowe.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

511_guide_randomarticle.jpg Odważne wakacje!

Porzuć myśl o Grecji, Egipcie czy Tunezji. Odkryj zupełnie...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.