Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Czechy   /  Czechy – Zabytki

Czechy – Zabytki

Rozmawiając o zabytkach w Czechach warto zagospodarować sobie kilka długich godzin, bo nie sposób opisać ich wszystkich, właściwie w ogóle trudno je opisać, ponieważ Czechy trzeba po prostu zobaczyć!

Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Czechach zaliczamy oczywiście zabytkową Pragę, która w 1992 r. została umieszczona na liście UNESCO. Będąc w Pradze koniecznie trzeba zobaczyć słynne Hradczany z zamkiem oraz wybudowaną w stylu gotyckim katedrę św. Wita, św. Wojciecha i św. Wacława. Nie można także ominąć Złotej Uliczki, czyli niezwykle urokliwej i chyba najbardziej znanej dzielnicy Pragi. Turystów zachwyci także inna dzielnica – Malá Strana z 1257 r, to tu znajduje się uwielbiany Pałac Waldsteina i znana knajpka U Kocura. Prawdziwym symbolem Pragi okazał się Ratusz staromiejski ze słynnym praskim zegarem astronomicznym z 1410 r., którego mechanizm uznawany jest do tej pory za jedno z największych osiągnieć ludzkich rąk.

Praga to także miasto mostów, to właśnie tutaj możemy podziwiać ponad 510 m Most Karola, który uznawany jest za jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Czech. Szczególnie pięknie wygląda nocą.

Kolejnym godnym zobaczenia miejscem w Czechach jest tzw. Tańczący dom i chociaż trudno zaliczyć go do zabytków Czech, ponieważ został wzniesiony dopiero w 1996 r to zasługuje na kilka zdjęć.

Ponadto będąc w Pradze warto zobaczyć liczne ogrody i muzea, których w samej Pradze jest ponad 20, nie wspominając już o galeriach, których jest „zaledwie” setka. Nie zapomnijmy zobaczyć dzielnicy żydowskiej Josefov, praskich synagog i przypominającą krakowski Barbakan – 65m Bramę Prochową z tarasem, z którego widać całą panoramę miasta.

Opuszczając Pragę warto wybrać się do Ołomuńca, by tam zobaczyć Kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Krótko mówiąc jest to ogromny, pozłacany słup z rzeźbą Trójcy Świętej. Na jego trzonie znajduje się wizerunek aniołów i Maryi Panny. W środku kolumny znajduje się maleńka kapliczka, którą otulają płaskorzeźby przedstawiające biblijne postacie. W pobliżu znajduje się także Kościół Marii Panny Śnieżnej wybudowany przez jezuitów w 1712-1719 r, który przyciaga uwagę złotymi fasadami oraz Pałac Biskupi, które pełni obecnie rolę muzeum.

Nieco przerażającym, ale bardzo zadziwiającym miejscem jest Kaplica Czaszek w Kutná Hora. W kaplicy zobaczymy szczątki ok. 70000 tys ofiar epidemii czarnej dżumy oraz licznych wojen. Z kości zrobione jest dosłownie wszystko – z żyrandolami zwłaszcza.

Ciekawą atrakcją jest także Říp, czyli wzgórze bazaltowe, pamiątka po wulkanie. Na samej górze znajduje się Rotunda św. Jerzego i tam też możemy obserwować pewną anomalię – odchylenie wskazówek kompasu. Będąc w Brnie warto również zobaczyć tamtejszy Stary Ratusz, który pochodzi już z średniowiecza, powstał bowiem ok. roku 1240.

Oczywiście nie można zapomnieć o Ostrawie i tamtejszej Katedrze Boskiego Zbawiciela, która została wybudowana w 1889r i chwali się dumnie dwiema 67m wieżami

W Czechach warto zobaczyć także Kolumnę Matki Boskiej w Šternberku, wybudowanej w 1719r , Kościół świętej Barbary w Kutná Hora, symbol modernizmu – Willę Tugendhatów z 1930r, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie i oczywiście Špilberk, czyli zamek i późniejsza twierdza. Špilberk skutecznie bronił Brno. Twierdza znajduje się na samym szczycie wzgórza, które liczy 290m.n.p.m, choćby dlatego więc warto się tam wybrać. Widok z góry jest niesamowity.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje