Dominikana - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 278_iconslider.jpg
  • 279_iconslider.jpg
  • 8869_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Życie kulturalne na wyspie jest niezwykle bogate i różnorodne. Język hiszpański jest językiem urzędowym kraju, jednak z dużą częścią mieszkańców – zwłaszcza w regionach wypoczynkowych – bez trudu porozumiemy się w języku angielskim, niekiedy również – w niemieckim czy francuskim. Dominikana została odkryta 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba i stanowiła pierwszą stolicę Hiszpanii w Nowym Świecie. Przez wieki przechodziła z rąk do rąk kolejnych europejskich potęg (m.in. Hiszpania, Francja). Obecnie jest krajem niepodległym o ustroju republikańskim. Kultura wyspy swój wyjątkowy charakter zawdzięcza złożonym korzeniom: stanowi mieszankę kultury europejskiej (wpływ białych kolonizatorów), afrykańskiej (związana z przywiezionymi na wyspę niewolnikami z Afryki) i tubylczej. (Taíno). Zwłaszcza trzy jej obszary są ważne dla mieszkańców: muzyka, sport oraz kulinaria.

Dominikana znana jest na całym świecie ze względu na rodzaj muzyczny zwany „merengue” oraz styl taneczny o tej samej nazwie. Merengue charakteryzuje się żywiołowością, szybkim tempem, podstawowymi instrumentami są tu, m.in. bębny, akordeon, instrumenty klawiszowe (syntezator, pianino) oraz dęte. Merengue stało się popularne, kiedy emigranci z Dominikany przybyli do USA, w latach 80. i 90. (np. w znanym filmie pt. „Dirty Dancing” pojawiają się elementy tej muzyki oraz odpowiadającego jej tańca). „Bachata” to kolejny styl taneczny specyficzny dla Dominikany – wywodzi się z wiejskich i marginesowych środowisk, cechuje się dużą emocjonalnością, tą związaną ze smutkiem i zawiedzioną miłością (jest w tym względzie podobna do bluesa). Również etniczny rap – rap dominikański zwany także „rapem podwórkowym” – jest na wyspie bogato reprezentowany. Jego twórcy łączą w swoich utworach elementy typowo amerykańskie z merengue czy salsą. Co roku na Dominikanie odbywa się także wielki festiwal jazzowy, na którym goszczą za każdym razem artyści z wielu stron świata – Europy, Kanady, Azji itd.

Najważniejszy sportem jest dla mieszkańców Dominikany baseball oraz gra w domino. Często możemy natknąć się tutaj też na chłopców grających w kulki (tzw. marbles). Jeśli idzie o baseball, warto odnotować, że Republika Dominikany może poszczycić się – zaraz po USA – największą ilością zawodników w pierwszej lidze (Major League Baseball).

Obywatele Dominikany są prawdziwymi smakoszami, choć ich menu różni się od tego, do jakiego przyzwyczajeni są turyści z Europy. Produkty skrobiowe (ryż, czerwona i biała fasola, banany itd.) oraz mięso i owoce morza to podstawowe składniki miejscowych dań. Nabiału spożywa się tutaj mało. Kuchnię dominikańską można określić jako mix smaków hiszpańskich i afrykańskich, niektóre potrawy są bardzo zbliżone w smaku do tych, jakie jada się w krajach latynoamerykańskich. Charakterystyczne dla Dominikany dania to np. chicharrón (potrawa przyrządzana z mięsa drobiowego, wieprzowego lub baraniny), pastelitos (makaron dominikański nadziewany słodkim lub ostrym nadzieniem), chimichurris („mięso w bułce” przybrane kapustą) czy tostones (smażone zielone banany). Jeśli idzie o desery, popularne są tutaj: ryżowy pudding, fasola ze słodkim kremem oraz tzw. frio frio (pokruszony lód polany owocowym syropem) i dulce de leche (porcja stopionego karmelu).

Spośród mnogości miejscowych trunków warto wymienić choćby „Morir Sonando” („Umrzyj marząc”) – popularny napój, w skład którego wchodzi mleko, sok pomarańczowy, brązowy cukier oraz ekstrakt z wanilii, a także „mabi” – miejscowe piwo korzenne.

Dominującą na Dominikanie religią jest chrześcijaństwo, a w jego obrębie zwłaszcza katolicyzm (88,6% ludności) oraz protestantyzm (4,2%). Znajdziemy tu również kilka procent wyznawców judaizmu (w stolicy Dominikany, Santo Domingo, znajduje się synagoga), mormonów oraz mieszkańców, którzy praktykują voodoo. Republika Dominikany ma dwie patronki: Panią Miłosierdzia oraz Panią Wielkiej Łaski. Wyznania chrześcijańskie rozpowszechniły się na wyspie za sprawą misjonarzy hiszpańskich.

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Dominikana Oferty

NPL-87446A-0.jpg
Dominikana / Santo Domingo
20-05-2019 / 6 dni
od: 879 zł
 
RUDX-33572-0.jpg
Dominikana / Punta Cana
19-10-2019 / 6 dni
od: 903 zł
 
NPL-87436A-0.jpg
Dominikana / Santo Domingo
03-12-2018 / 6 dni
od: 931 zł
 
NPL-87265A-0.jpg
Dominikana / Puerto Plata
02-10-2019 / 6 dni
od: 977 zł
 
NPL-87358A-0.jpg
Dominikana / Punta Cana
20-09-2019 / 6 dni
od: 1119 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9597_guide_randomarticle.JPG Ruszyło stacjonarne biuro...

Wycieczka.pl rozszerzyła swoją działalność i od dzisiaj...

518_guide_randomarticle.jpg Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

9602_guide_randomarticle.jpg Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Neckermann Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Net Holiday Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.