Etiopia - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 5029_iconslider.jpg
  • 5030_iconslider.jpg
  • 5031_iconslider.jpg
  • 5032_iconslider.jpg
  • 5028_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Etiopia to jeden z najciekawszych historycznie i kulturowo krajów afrykańskich, często nazywany wyspą czarnego chrześcijaństwa na muzułmańskim morzu. Zamieszkiwany jest on przez ludy semickie, kuszyckie i chamito-nilotyckie, znaczna większość mieszkańców to chrześcijanie, pozostałą około 30 procentową część stanowią wyznawcy islamu oraz wierzeń pierwotnych.

To właśnie w Etiopii przechowywana jest podobno legendarna Arka Przymierza, znajdują się tam ponadto słynne skalne kościoły Lalibeli. Podobno również na tamtejszych terenach znajdował się biblijny Eden. Mimo dominacji chrześcijaństwa w Etiopii znajduje się również jedno z największym miast islamu – Harer.

Ważnym elementem życia Etiopczyków są święta i obrzędy religijne, których odbywa się w trakcie roku bardzo wiele. Oto najpopularniejsze z nich:

- Fasika (Etiopska Wielkanoc) – obchody Wielkiej Nocy są bardzo huczne, prawie trzy dni trwa wielki, kolorowy festiwal. Święto poprzedzone jest dwumiesięcznym postem, podczas którego wiernym nie wolno spożywać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko mięsa, ale także jajek i mleka.

- Meskel (Odnalezienie Krzyża) – święto to obchodzone jest we wrześniu  dla upamiętnienia odnalezienia relikwii Krzyża Pańskiego przez św. Helenę. Obrzęd ten nazywany jest świętem ognia i radości, podczas którego płoną pobłogosławione przez kapłanów ogniska, a ludzie tańczą i cieszą się również z zakończenia pory deszczowej.

- Timket (Święto Trzech Króli) – ceremonia ta jest chyba najsłynniejszym etiopskim świętem podczas którego kapłani niosą do najbliższej wody kopię Arki Przymierza. To upamiętniające chrzest Chrystusa święto stanowi dla większości Etiopczyków odnowienie ich przynależności do kościoła chrześcijańskiego.

Ważnym elementem kultury etiopskiej jest muzyka i taniec, które towarzyszą większości wydarzeń i świąt. Etiopczycy są narodem pokojowym, gościnnym i wesołym, chętnym do zabawy  i świętowania ale także przywykłym do ciężkiej pracy, spartańskich warunków i walki o byt. Należy pamiętać, iż w Etiopii mężczyźni i kobiety mają ściśle określone role społeczne, ci pierwsi są żywicielami rodziny, którą reprezentują na zewnątrz, kobiety natomiast dbają o ognisko domowe i dzieci. Będąc w tym kraju należy zatem uszanować taki podział ról i nie komentować go głośno nawet, jeżeli się z nim nie zgadzamy.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.