Etiopia - Lalibela

slider-left-handle.png
  • 5103_iconslider.jpg
  • 5104_iconslider.jpg
  • 5105_iconslider.jpg
  • 5106_iconslider.jpg
  • 5107_iconslider.jpg
  • 9055_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Kościoły w Lalibeli to najsłynniejsze miejsce w Etiopii, przyćmiewające nawet afrykańskie pałace Gonderu. Są one nazywane „ósmym cudem świata” i stanowią dumę Etiopczyków. Osoby, które miały możliwość odwiedzenia tego niezwykłego miejsca twierdzą, iż nie da się go opisać słowami, to trzeba po prostu zobaczyć. 

Swoją wyjątkowość świątynie w Lalibeli zawdzięczają unikalnemu wykonaniu, są one mianowicie wykute w skałach, w większości mieszczą się w kamiennych niszach pod powierzchnią ziemi. O powstaniu  tych oryginalnych „budowli” krążą legendy. Najsłynniejsza z nich głosi, iż żyjący w XII w.  Lalibela urodził się jako brat króla, jednakże gdy miał kilka lat obsiadł go rój pszczół, co miało świadczyć o tym, iż to właśnie on powinien rządzić krajem. Panujący władca, nie chcąc stracić tronu, podał bratu truciznę, która jednak nie uśmierciła Lalibeli, a jedynie wywołała prorocze sny. W sennych wizjach przyszły władca został przeniesiony do nieba, gdzie ujrzał miasto kamiennych świątyń i  dostał polecenie od Boga stworzenia ich kopii na ziemi.  Jednocześnie panującemu władcy stwórca we śnie nakazał abdykować na rzecz brata. Lalibela rozpoczął realizację boskiego planu niezwłocznie po objęciu rządów. Podobno do pracy zatrudnił ponad 40 000 ludzi, którzy przez prawie trzydzieści lat mozolnie wykuwali kamienne budowle. Powstało ich w sumie 12. Efekt okazał się na tyle niesamowity, że Etiopczycy do dziś twierdzą, iż w budowie pomagali ludziom aniołowie. 

Ogromne budowle są praktycznie niewidoczne dopóki nie zbliży się do nich na kilka metrów, dzięki czemu w dawnych czasach  miały dużą szansę pozostać nienaruszone podczas najazdu wrogich plemion.  W skale wykute zostało nie tylko wnętrze świątyń, ale także ich mury zewnętrzne, co stanowi ewenement na skalę światową. Do dziś pozostaje tajemnicą dlaczego kościołów po prostu nie wzniesiono z kamienia. Wszystkie  budowle  czymś się wyróżniają,   każdy kościół zbudowany jest na innym planie, są one monolitami, półmonolitami lub znajdują się w jaskiniach. W ich wnętrzach możemy oglądać barwne księgi i malowidła przedstawiające żywoty świętych i historie biblijne. Wśród tych imponujących zabytków warto wyróżnić:

- Biete Gijorgis (Kościół św. Jerzego) –  wykuty na planie symetrycznego krzyża. Został on podobno wybudowany na życzenie samego św. Jerzego, który  po zakończeniu budowy wjechał na koniu do jego wnętrza.

- Biete Medhane Alem (Kościół Odkupiciela Świata) – imponujący wielkością. Jest to największy wykuty w skale kościół na świecie o powierzchni przeszło 800 m kwadratowych, 33 metrach długości, 23 metrach szerokości i 12 metrach wysokości.

- Bet Genete Mariam (Dom Marii) –  jest mniejszy od pozostałych świątyń wyróżnia się jednak urodą. Etiopczycy wierzą, że znajdujący się w nim kwadratowy basen z wodą pokrytą algami ma cudowne właściwości, pomaga na przykład bezpłodnym kobietom zajść w ciążę.

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Oferty

NPL-74121A-0.jpg
Włochy / Riwiera Adriatycka
08-09-2019 / 7 dni
od: 750 zł
 
NPL-K1477A-0.jpg
18-10-2019 / 7 dni
od: 750 zł
 
NPL-15485A-0.jpg
10-07-2020 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-03607A-0.jpg
Włochy / Trentino
02-01-2020 / 6 dni
od: 750 zł
 
NPL-11117A-0.jpg
10-05-2020 / 6 dni
od: 750 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

444_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy...

„W przypadku imprezy Last minute Klient nie może stawiać...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

8453_guide_randomarticle.jpg Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

498_guide_randomarticle.jpg Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Neckermann Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Net Holiday Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.