Etiopia - Lalibela

slider-left-handle.png
  • 5103_iconslider.jpg
  • 5104_iconslider.jpg
  • 5105_iconslider.jpg
  • 5106_iconslider.jpg
  • 5107_iconslider.jpg
  • 9055_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Kościoły w Lalibeli to najsłynniejsze miejsce w Etiopii, przyćmiewające nawet afrykańskie pałace Gonderu. Są one nazywane „ósmym cudem świata” i stanowią dumę Etiopczyków. Osoby, które miały możliwość odwiedzenia tego niezwykłego miejsca twierdzą, iż nie da się go opisać słowami, to trzeba po prostu zobaczyć. 

Swoją wyjątkowość świątynie w Lalibeli zawdzięczają unikalnemu wykonaniu, są one mianowicie wykute w skałach, w większości mieszczą się w kamiennych niszach pod powierzchnią ziemi. O powstaniu  tych oryginalnych „budowli” krążą legendy. Najsłynniejsza z nich głosi, iż żyjący w XII w.  Lalibela urodził się jako brat króla, jednakże gdy miał kilka lat obsiadł go rój pszczół, co miało świadczyć o tym, iż to właśnie on powinien rządzić krajem. Panujący władca, nie chcąc stracić tronu, podał bratu truciznę, która jednak nie uśmierciła Lalibeli, a jedynie wywołała prorocze sny. W sennych wizjach przyszły władca został przeniesiony do nieba, gdzie ujrzał miasto kamiennych świątyń i  dostał polecenie od Boga stworzenia ich kopii na ziemi.  Jednocześnie panującemu władcy stwórca we śnie nakazał abdykować na rzecz brata. Lalibela rozpoczął realizację boskiego planu niezwłocznie po objęciu rządów. Podobno do pracy zatrudnił ponad 40 000 ludzi, którzy przez prawie trzydzieści lat mozolnie wykuwali kamienne budowle. Powstało ich w sumie 12. Efekt okazał się na tyle niesamowity, że Etiopczycy do dziś twierdzą, iż w budowie pomagali ludziom aniołowie. 

Ogromne budowle są praktycznie niewidoczne dopóki nie zbliży się do nich na kilka metrów, dzięki czemu w dawnych czasach  miały dużą szansę pozostać nienaruszone podczas najazdu wrogich plemion.  W skale wykute zostało nie tylko wnętrze świątyń, ale także ich mury zewnętrzne, co stanowi ewenement na skalę światową. Do dziś pozostaje tajemnicą dlaczego kościołów po prostu nie wzniesiono z kamienia. Wszystkie  budowle  czymś się wyróżniają,   każdy kościół zbudowany jest na innym planie, są one monolitami, półmonolitami lub znajdują się w jaskiniach. W ich wnętrzach możemy oglądać barwne księgi i malowidła przedstawiające żywoty świętych i historie biblijne. Wśród tych imponujących zabytków warto wyróżnić:

- Biete Gijorgis (Kościół św. Jerzego) –  wykuty na planie symetrycznego krzyża. Został on podobno wybudowany na życzenie samego św. Jerzego, który  po zakończeniu budowy wjechał na koniu do jego wnętrza.

- Biete Medhane Alem (Kościół Odkupiciela Świata) – imponujący wielkością. Jest to największy wykuty w skale kościół na świecie o powierzchni przeszło 800 m kwadratowych, 33 metrach długości, 23 metrach szerokości i 12 metrach wysokości.

- Bet Genete Mariam (Dom Marii) –  jest mniejszy od pozostałych świątyń wyróżnia się jednak urodą. Etiopczycy wierzą, że znajdujący się w nim kwadratowy basen z wodą pokrytą algami ma cudowne właściwości, pomaga na przykład bezpłodnym kobietom zajść w ciążę.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

164_guide_randomarticle.jpg Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.