Fidzi - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 3024_iconslider.jpg
  • 3025_iconslider.jpg
  • 3026_iconslider.jpg
  • 3027_iconslider.jpg
  • 3028_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Praktycznie wszyscy rdzenni mieszkańcy Fiji są chrześcijanami. Większość z nich, bo aż dwie trzecie, jest metodystami. Natomiast Fidżyjczycy pochodzenia indyjskiego są wyznawcami hinduizmu (77%), islamu (16%) oraz chrześcijaństwa (6%). Niewielka ilość Fidżyjczyków to wyznawcy sikhizmu.

Niezwykle ciekawym zagadnieniem są kwestie związane z szeroką pojętą kulturą Fiji. Fidżyjczycy to naród bardzo tradycyjny, pielęgnujący mnóstwo wielopokoleniowych zachowań. Naród hołduje tradycyjnej hierarchii społecznej.

Szczególnym szacunkiem otoczeni są ludzie starsi, dla których przeznaczone jest specjalne pozdrowienie. Na wsi w centralnej jej części znajduje się domostwo wodza, w którym szacunek okazuje się poprzez unikanie skąpych strojów oraz godne, spokojne zachowanie. Przed wejściem do takiego budynku należy ściągnąć buty i poczekać, aż gospodarz zaprosi nas głębiej do środka.

Najcenniejszymi prezentami darowanymi z okazji ślubów, pogrzebów i innych ważnych okazji są zęby kaszalota (tabua). Innym tradycyjnym elementem kultury fidżyjskiej jest taniec (meke), który jest połączeniem śpiewu, grania na bębnach oraz charakterystycznych ruchów górnej części ciała. Taniec ten odwołuje się do mitów i legend i wykonywany jest z okazji ważnych wydarzeń tj.: wizyta wodza lub ceremonialna wymiana darów.

Niezmiernie interesującymi pozostają relacje wewnątrz rodziny, szczególnie stosunki pomiędzy ojcem a dziećmi. Ojcowie zachowują ogromny dystans wobec synów, natomiast są znacznie bardziej czuli wobec córek. Odwrotnie sprawa się ma jeśli chodzi o stosunek matek do synów, jest on znacznie bardziej pobłażliwy, aniżeli do córek, które są traktowane bardziej restrykcyjnie.

Wiek dzieci mierzony jest ich umiejętnością radzenia sobie ze strachem i wstydem. Między innymi młode osoby są uczone samotnego przebywania w ciemności, w lesie, tak aby czuły się bezpiecznie w domu i w wiosce. Dzieci straszone są także przez matki duchami zmarłych, diabłami i ogrami.

Fidżyjczycy cenią sobie także przywiązanie do rodziny. Są one przeważnie duże i wielopokoleniowe. Rzadko się zdarza, żeby ludzie starsi i schorowani zamieszkiwali osobno. Ważne są także małżeństwa, które tradycyjnie były aranżowane. Ojciec pana młodego wybierał narzeczoną. Obecnie młodzi ludzie mogą samodzielnie wybierać sobie współmałżonków. Jednak w dalszym ciągu wymagana jest chociaż nieformalna zgoda rodziców obu stron na wybranka córki lub syna.

Społeczeństwo fidżyjskie jest silnie patriarchalne, kobiety są podporządkowane mężczyznom. Tradycyjnym strojem narodowym jest tzw. sulu, rodzaj zdobionej różnymi wzorami spódnicy. Noszą je zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

8453_guide_randomarticle.jpg Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

531_guide_randomarticle.jpg Wyspy Kanaryjskie - Ziemia w...

Wyspy Kanaryjskie (Islas Canarias) to archipelag...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.