Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Francja   /  Francja – Zabytki

Francja – Zabytki

Udając się na długo oczekiwany i wymarzony urlop we Francji, oprócz licznych atrakcji takich jak jazda na nartach, zażywanie kąpieli słonecznych na plażach Lazurowego Wybrzeża, smakowanie francuskich specjałów kulinarnych popijanych winem czy zachwyt nad francuską przyrodą i krajobrazami, nie sposób oprzeć się obcowaniu z pięknem zabytków tego kraju. Zaczynając naszą wędrówkę od stolicy Francji – Paryża, powinniśmy zarezerwować kilka dobrych dni na jego gruntowne poznanie i zasmakowanie niezwykłej atmosfery i klimatu tego miasta. Do kanonu miejsc, których absolutnie nie wolno pominąć należą zabytkowe budowle, na czele z Wieżą Eiffla (najsłynniejsza paryska konstrukcja architektoniczna, wzniesiona w 1889 roku specjalnie na Wystawę Światową, usytuowana w centrum miasta, nad Sekwaną, obok Pól Marsowych) i katedrą Notre Dame (w stylu gotyckim, budowana od XII do XIV wieku, na wyspie na Sekwanie zwanej Ile de la Cite). Pozostałymi symbolami Paryża są również m.in.: Łuk Triumfalny (pomnik stojący na placu Charles’a de Gaulle’a, tuż przy Champs – Elysees, wybudowany w 1836 roku, pod którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza), Bazylika Sacre – Coeur (kościół na szczycie wzgórza Montmarte, budowa ukończona w 1914 roku, zaprojektowana przez Paula Abadie’a w stylu romańsko – bizantyjski), Sorbona (uniwersytet paryski założony w 1257 roku, którego patronką jest święta Katarzyna z Aleksandrii), Panteon (klasycystyczna budowla w Dzielnicy Łacińskiej, wzniesiona w 1789 roku, obecnie pełni funkcję mauzoleum, w którym spoczywają wybitni Francuzi, m.in.: Voltaire, Rousseau, Victor Hugo, Honore Mirabeau czy Jean Moulin) oraz Les Invalides (kompleks budynków na lewym brzegu Sekwany, służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych, obecnie miejsce pochówku Napoleona Bonaparte).

Kolejna nieodzowna trasa po Paryżu wiedzie poprzez jego liczne muzea, począwszy od bodaj najsłynniejszego Luwru (z Mona Lisą i Wenus z Milo), przez Musee d’Orsay (muzeum sztuki w dawnym budynku dworca kolejowego), Centrum Georges’a Pompidou (muzeum sztuki współczesnej i centrum kultury), po Musee Cluny (muzeum sztuki średniowiecznej).

Paryż to także szczególne miejsca, place, ulice, dzielnice czy aleje. Najsłynniejszą arterią stolicy Francji jest Avenue des Champs – Elysses, a równie znaczącą Rue de Rivoli (ulica handlowa z luksusowymi butikami). Najbardziej rozpoznawalnymi dzielnicami miasta są Montmartre i Montparnasse (ośrodki bohemy artystycznej), Dzielnica Łacińska, La Defense (biznesowo – handlowo – mieszkalna, miejsce paryskich szklanych budynków). Miasto to jest również bogate w ogromne i przestronne place: Zgody (de la Concorde) oraz Bastylii (de la Bastille).

Warto także zobaczyć najważniejszą paryską nekropolię Pere Lachaise oraz wypocząć po trudach wędrowania w Ogrodzie Luksemburskim (Jardin de Luxembourg).

Absolutnie koniecznym punktem francuskiej przygody, który można zrealizować w okolicach stolicy, są Zamki nad Loarą (ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców epoki oświecenia)

Przenosząc się na północny – wschód Francji warto zajrzeć do dwóch miast: Lille i Strasbourga. Lille to stolica historycznej krainy Flandrii. Obiektami i miejscami, które są godne polecenia to z pewnością: kaplica Notre – Dame – de – la – Reconciliation oraz dawny szpital St.Sauveur (z XIII wieku). Miasto to bogate jest także w obiekty sakralne, takie jak kościoły: St.Maurice (XV wiek), St.Catherine (XVI wiek) i St.Madeleine (XVII wiek). Innymi interesującymi punktami na mapie wycieczki są fragmenty fortyfikacji miejskich oraz cytadela (z XVII wieku).

Strasbourg, główne miasto i ośrodek gospodarczy Alzacji, w przeszłości mające przydomek „miasta tysiąca kościołów”, kojarzy się najczęściej z jedną ze stolic zjednoczonej Europy. To właśnie w Strasbourgu mieści się jedna z trzech siedzib Parlamentu Europejskiego. Centrum miasta, znajdujące się na swego rodzaju wyspie i otoczone kanałami, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Najsłynniejszym budynkiem jest katedra Notre – Dame, zbudowana z czerwonego piaskowca charakterystycznego dla tego regionu, z działającym nadal zegarem astronomicznym. Dla chwili relaksu warto zahaczyć o klimatyczną okolicę zwaną Petit France (Mała Francja) pofragmentowaną licznymi kanałami oraz obfitą w osobliwe kafejki.

Na zakończenie francuskich wojaży zajrzyjmy jeszcze do Bordeaux, miasta na zachodzie Francji w rejonie Akwitanii, blisko Oceanu Atlantyckiego. Czeka nas tu także moc atrakcji, począwszy od pozostałości murów obronnych i amfiteatru z czasów rzymskich, przez liczne kościoły: St.Michel, St.Croix, gotycka katedra St.Andre, po Muzeum Sztuk Pieknych i Teatr Wielki. Kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Bordeaux, nad Oceanem znajduje się piękny kurort Arcachon.

Naturalnie, wymienione przeze mnie miasta i zabytki to nie całe bogactwo jakie proponuje nam Francja. Dodatkowymi perełkami są m.in.: Carcassonne (średniowieczny zespół urbanistyczny, na który składają się warowne miasto dolne i górne), wyspa na Morzu Śródziemnym – Korsyka (ze stolicą w Ajaccio – miejscu narodzin Napoleona Bonaparte), Lourdes (główny ośrodek kultu religijnego we Francji, miejsce licznych pilegrzymek, zwiazany z objawieniem Matki Bożej Bernardecie w 1858 roku w grocie Mas-sabielle) oraz Wersal ( zespół pałacowo – ogrodowy, oddalony od Paryża o 29 km).

Francja ma czym zachwycać!

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje