Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Francja   /  Francja – Zdrowie i szczepienia

Francja – Zdrowie i szczepienia

Francja nie jest zaliczana do krajów o podwyższonym stopniu ryzyka epidemiologiczno–zakażeniowego. Przed wyjazdem do tego kraju nie ma specjalnej potrzeby szczepień ochronnych, jedynie z wyjątkiem szczepień przeciw błonicy, tężcowi i polio. Polakom wyjeżdżającym na wypoczynek do Francji zaleca się zaopatrzenie w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można uzyskać w każdym z oddziałów polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadanie tej karty uprawnia do otrzymania podstawowych świadczeń zdrowotnych na terenie Francji, których koszty po powrocie do Polski zwracane są przez NFZ. Warto zatem wykupić przed wizytą we Francji dodatkowe, prywatne ubezpieczenie lub pakiety, które gwarantować będą pokrycie wydatków na pomoc medyczną w szerszym zakresie, jak i wizytę w prywatnych szpitalach i klinikach. Warto przy tym dodać, że koszty leczenia w tym państwie nie należą do najniższych. Wizyta u lekarzy kosztować nas może w granicach 30 – 70 euro, jedna doba pobytu w szpitalu 600 – 1500 euro. Dodatkowymi ubezpieczeniami, nad zakupem których warto się zastanowić, są: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz assistance.

We Francji usługi zdrowotne w ramach systemu świadczone są przez tzw: kasy chorych (Caisse Primaire d’Assurance Maladie). Aby starać się o refundację kosztów poniesionych za leczenie we Francji należy w Polsce NFZ-towi przedstawić następujące dokumenty: oryginały Feuille de Soins (dokument od udzielającego świadczeń lekarza, stomatologa oraz w aptece – w ostatnim przypadku należy z opakowań lekarstw odkleić vignettes, nalepki z ceną, i przylepić w wyznaczonych miejscach na Feuille de Soins), recepty, rachunki ze szpitala oraz kopię Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Receptę objetą refundacją uzyskać można od lekarza lub stomatologa, który posiada podpisaną umowę z francuskim systemem służby zdrowia (conventionne).

Jeśli chodzi o odzyskanie kosztów transportu sanitarnego na terenie Francji, jest to możliwe w 65%, natomiast trasport powrotny do Polski musi być pokrywany ze środków własnych przez pacjenta. Pozostałe zwroty za inne usługi medyczne lub leki przedstawiają się w sposób następujący: badania i analizy laboratoryjne – 60%, porady ambulatoryjne w szpitalu – 75%, leczenie w szpitalu – 80%, czasem nawet 100%, leki niezbędne (z białą nalepką vignette) – 100%, inne leki z białą vignette – 65%, z niebieską vignette – 35%, oraz pomarańczową – 15%.

Apteki (Pharmacies) we Francji oznaczone są za pomocą zielonych, neonowych krzyży.

Francja jest krajem bezpiecznym, a wakacje tam nie powinny przysporzyć nam problemów.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje