Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Grecja   /  Regiony   /  Grecja – Kreta

Grecja – Kreta

Tą wyjątkowa grecka wyspa położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, tym samym jest najbardziej wysuniętym na południe punktem na mapie Europy. Kreta może poszczycić się mianem największej wyspy Grecji (posiada 250 km długości, jedynie 15 km w swoim najwęższym terenie, dochodząc w najbardziej rozległej części aż do 60 km  szerokości). Na całej wyspie żyje ponad 600 tys. mieszkańców.

Perłą Krety jest jej największe miasto i jednocześnie stolica wyspy – mianowicie Heraklion. Kreta znajduje się w klimacie, który został okrzyknięty przez wczasowiczów mianem najzdrowszego w całej Europie i trzeba przyznać, że stwierdzenie to jest w pełni zasłużone – nie traktujmy tego jako chwytu reklamowego, uznajmy to za fakt. Taki stan rzeczy wynika z połączeniu kilku stref pogodowych (stykają się tu klimaty śródziemnomorski, kontynentalny oraz afrykański) co powoduje że na Krecie panuje najdłuższe lato w Grecji. Na wyspę można wybrać się zarówno wiosną (połowa kwietnia do końca czerwca) jak i wczesną jesienią, zresztą na Krecie zawsze jest pięknie i słonecznie. Nawet w takim miesiącu jak październik morze jest nadal ciepłe i przyjemne do pływania. 

To co najbardziej zadziwia na Krecie to jej niesamowity krajobraz, który od razu nasuwa skojarzenie z mitycznym Olimpem. Nie dość  że wyspę otacza piękna zatoka to w jej centrum rozciągają się cztery duże pasma górskie. Majestatyczne góry wyrastają dumnie nad całą Kretą nadając wyspie surowego charakteru. U stóp imponujących szczytów roztaczają się oliwne ogrody i klimatyczne winnice. Turystycznych zakątków na Krecie jest całe mnóstwo, do ulubionych miejsc na odpoczynek należą urocze i ciche miasteczka Chania, Rethymnon, Agios Nicolaos i Sitia. Każde z tych miejsc charakteryzuje się wąskimi i krętymi uliczkami, gdzie na każdym rogu możemy spotkać kawiarenkę czy niewielką restaurację. Co najważniejsze, wyspa jest idealnym miejscem na wypoczynek dla każdego miłośnika sztuki i kultury, gdyż można tu znaleźć jedne z najważniejszych zabytków ery minojskiej jak i doskonale zachowane pozostałości pałaców i rezydencji w Knossos, Faistos i Agia Triada.

Kreta jest wyspą, która jest bardzo zróżnicowana i można śmiało powiedzieć, iż może służyć zarówno jako miejsce dla aktywnego wypoczynku jak i całkowitą idyllę i oazę spokoju. Z jednej strony mamy tutaj miejsca całkowicie odludne, a z drugiej czeka na nas cały wachlarz imprez kulturalnych od teatru, opery po szalone imprezy w dyskotekach i klubach. Przez całe lato Kreta rozpieszcza turystów licznymi wydarzeniami kulturalnymi, do najważniejszych z nich należą: Festiwal Wina w Rethymnonie, który odbywa się w czerwcu, Festiwal Iraklioński i Festiwal Rodzynek w Sitii organizowany w połowie czerwca. Najbardziej hucznie celebruje się Festiwal Wina w Ogrodach Publicznych Adeliaos Kampos, owa impreza może pochwalić się niepowtarzalnym klimatem i wspaniałą organizacją, która jest wprost powalającą. Początek zabawy rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy zapada zmrok, w tym czasie zbierają się miejscowi, a wokół zaczynają rozbrzmiewać dźwięki greckiej muzyki, śpiewów i tańca. Każdy uczestnik tego festiwalu jest raczony niezliczonymi ilościami wspaniałego wina. Natomiast największe dyskoteki są organizowane w stolicy Krety, właśnie w tym miejscu odbywa jest coroczny festiwal muzyki techno. Niewątpliwie nie ma takiej osoby, która z pobytu na Krecie nie byłaby zadowolona, podkreślamy – każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Będąc na wakacjach w tak egzotycznym miejscu grzechem byłoby nie przywiezienie żadnych zakupów i pamiątek. Kreta jest kolebką wspaniałego rzemiosła, słynie z ceramiki i tkactwa. Korzenie tej wyjątkowej sztuki sięgają epoki minojskiej i są niezwykle kunsztowne. Najlepszym zakupem będą wszelkiego rodzaju ceramiki pokryte charakterystyczną niebieską glazurą czy też ręcznie tkane narzuty, obrusy oraz inne tkaniny z tradycyjnymi wzorami. Najciekawsze centra handlowe można znaleźć w stolicy, przy handlowej ulicy Delalou.

Wielkość wyspy sprawia, że w każde miejsce można dotrzeć samochodem, jest to ogromne udogodnienie, które sprawia że nie musimy się w żaden sposób ograniczać co do jednego miejsca i najbliższej okolicy naszego zakwaterowania. Kreta posiada wiele atrakcyjnych miejsc i to w różnych zakątkach, dlatego warto poświecić trochę więcej czasu na poznanie tej wspaniałej wyspy i po prostu wynająć samochód. Każdy turysta, który będzie chciał zwiedzać Kretę samochodem, musi posiadać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy (taki dokument musi być ważny co najmniej od roku a osoba, która będzie okazywać prawo jazdy musi mieć ukończone 21 lat). Na Krecie jest dużo placówek, które świadczą usługi najmu samochodu, zresztą cała wyspa jest niezwykle rozwiniętą pod względem turystyki i mamy tu wiele punktów informacji turystycznej gdzie otrzymamy niezbędne i cenne uwagi nie tylko na ten temat. Grecy są niezwykle pomocni i uczynni, więc na nich też możemy liczyć w razie jakichkolwiek pytań czy problemów. Ceny na Krecie są podobne, do tych które obowiązują w Grecji. Główną jednostką walutową jest Euro.

Przykładowe ceny na Krecie:

 Chleb – 1 EUR
1 kg sera feta – 5 EUR
1 litr wody – 0,4 EUR
Piwo – 1,5 EUR
Kawa – 1 EUR
Wino – 5 EUR
Pizza  – ok. 8 EUR

Kreta to wyspa marzeń, o której pięknie rozpisywali się najwięksi wieszczowie Greccy.Już sam Homer pisał o niej, że „jest pośrodku ciemnego jak wino morza ziemia niejaka, Kreta, piękna i żyzna, wokół wodą oblana”.Od wieków Kreta uznawana jest za perłę regionu, dlatego ogromnym błędem byłoby zlekceważenie takiego cuda. Moglibyśmy pisać o Krecie bez końca, ale tak naprawdę nigdy nie oddalibyśmy wiernie tego co ma do zaoferowania ta rajska wyspa. Grecja to idealne miejsce na wakacje!

Zostaw komentarz