Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Grecja   /  Regiony   /  Grecja – Kreta

Grecja – Kreta

Tą wyjątkowa grecka wyspa położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, tym samym jest najbardziej wysuniętym na południe punktem na mapie Europy. Kreta może poszczycić się mianem największej wyspy Grecji (posiada 250 km długości, jedynie 15 km w swoim najwęższym terenie, dochodząc w najbardziej rozległej części aż do 60 km  szerokości). Na całej wyspie żyje ponad 600 tys. mieszkańców.

Perłą Krety jest jej największe miasto i jednocześnie stolica wyspy – mianowicie Heraklion. Kreta znajduje się w klimacie, który został okrzyknięty przez wczasowiczów mianem najzdrowszego w całej Europie i trzeba przyznać, że stwierdzenie to jest w pełni zasłużone – nie traktujmy tego jako chwytu reklamowego, uznajmy to za fakt. Taki stan rzeczy wynika z połączeniu kilku stref pogodowych (stykają się tu klimaty śródziemnomorski, kontynentalny oraz afrykański) co powoduje że na Krecie panuje najdłuższe lato w Grecji. Na wyspę można wybrać się zarówno wiosną (połowa kwietnia do końca czerwca) jak i wczesną jesienią, zresztą na Krecie zawsze jest pięknie i słonecznie. Nawet w takim miesiącu jak październik morze jest nadal ciepłe i przyjemne do pływania. 

To co najbardziej zadziwia na Krecie to jej niesamowity krajobraz, który od razu nasuwa skojarzenie z mitycznym Olimpem. Nie dość  że wyspę otacza piękna zatoka to w jej centrum rozciągają się cztery duże pasma górskie. Majestatyczne góry wyrastają dumnie nad całą Kretą nadając wyspie surowego charakteru. U stóp imponujących szczytów roztaczają się oliwne ogrody i klimatyczne winnice. Turystycznych zakątków na Krecie jest całe mnóstwo, do ulubionych miejsc na odpoczynek należą urocze i ciche miasteczka Chania, Rethymnon, Agios Nicolaos i Sitia. Każde z tych miejsc charakteryzuje się wąskimi i krętymi uliczkami, gdzie na każdym rogu możemy spotkać kawiarenkę czy niewielką restaurację. Co najważniejsze, wyspa jest idealnym miejscem na wypoczynek dla każdego miłośnika sztuki i kultury, gdyż można tu znaleźć jedne z najważniejszych zabytków ery minojskiej jak i doskonale zachowane pozostałości pałaców i rezydencji w Knossos, Faistos i Agia Triada.

Kreta jest wyspą, która jest bardzo zróżnicowana i można śmiało powiedzieć, iż może służyć zarówno jako miejsce dla aktywnego wypoczynku jak i całkowitą idyllę i oazę spokoju. Z jednej strony mamy tutaj miejsca całkowicie odludne, a z drugiej czeka na nas cały wachlarz imprez kulturalnych od teatru, opery po szalone imprezy w dyskotekach i klubach. Przez całe lato Kreta rozpieszcza turystów licznymi wydarzeniami kulturalnymi, do najważniejszych z nich należą: Festiwal Wina w Rethymnonie, który odbywa się w czerwcu, Festiwal Iraklioński i Festiwal Rodzynek w Sitii organizowany w połowie czerwca. Najbardziej hucznie celebruje się Festiwal Wina w Ogrodach Publicznych Adeliaos Kampos, owa impreza może pochwalić się niepowtarzalnym klimatem i wspaniałą organizacją, która jest wprost powalającą. Początek zabawy rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy zapada zmrok, w tym czasie zbierają się miejscowi, a wokół zaczynają rozbrzmiewać dźwięki greckiej muzyki, śpiewów i tańca. Każdy uczestnik tego festiwalu jest raczony niezliczonymi ilościami wspaniałego wina. Natomiast największe dyskoteki są organizowane w stolicy Krety, właśnie w tym miejscu odbywa jest coroczny festiwal muzyki techno. Niewątpliwie nie ma takiej osoby, która z pobytu na Krecie nie byłaby zadowolona, podkreślamy – każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Będąc na wakacjach w tak egzotycznym miejscu grzechem byłoby nie przywiezienie żadnych zakupów i pamiątek. Kreta jest kolebką wspaniałego rzemiosła, słynie z ceramiki i tkactwa. Korzenie tej wyjątkowej sztuki sięgają epoki minojskiej i są niezwykle kunsztowne. Najlepszym zakupem będą wszelkiego rodzaju ceramiki pokryte charakterystyczną niebieską glazurą czy też ręcznie tkane narzuty, obrusy oraz inne tkaniny z tradycyjnymi wzorami. Najciekawsze centra handlowe można znaleźć w stolicy, przy handlowej ulicy Delalou.

Wielkość wyspy sprawia, że w każde miejsce można dotrzeć samochodem, jest to ogromne udogodnienie, które sprawia że nie musimy się w żaden sposób ograniczać co do jednego miejsca i najbliższej okolicy naszego zakwaterowania. Kreta posiada wiele atrakcyjnych miejsc i to w różnych zakątkach, dlatego warto poświecić trochę więcej czasu na poznanie tej wspaniałej wyspy i po prostu wynająć samochód. Każdy turysta, który będzie chciał zwiedzać Kretę samochodem, musi posiadać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy (taki dokument musi być ważny co najmniej od roku a osoba, która będzie okazywać prawo jazdy musi mieć ukończone 21 lat). Na Krecie jest dużo placówek, które świadczą usługi najmu samochodu, zresztą cała wyspa jest niezwykle rozwiniętą pod względem turystyki i mamy tu wiele punktów informacji turystycznej gdzie otrzymamy niezbędne i cenne uwagi nie tylko na ten temat. Grecy są niezwykle pomocni i uczynni, więc na nich też możemy liczyć w razie jakichkolwiek pytań czy problemów. Ceny na Krecie są podobne, do tych które obowiązują w Grecji. Główną jednostką walutową jest Euro.

Przykładowe ceny na Krecie:

 Chleb – 1 EUR
1 kg sera feta – 5 EUR
1 litr wody – 0,4 EUR
Piwo – 1,5 EUR
Kawa – 1 EUR
Wino – 5 EUR
Pizza  – ok. 8 EUR

Kreta to wyspa marzeń, o której pięknie rozpisywali się najwięksi wieszczowie Greccy.Już sam Homer pisał o niej, że „jest pośrodku ciemnego jak wino morza ziemia niejaka, Kreta, piękna i żyzna, wokół wodą oblana”.Od wieków Kreta uznawana jest za perłę regionu, dlatego ogromnym błędem byłoby zlekceważenie takiego cuda. Moglibyśmy pisać o Krecie bez końca, ale tak naprawdę nigdy nie oddalibyśmy wiernie tego co ma do zaoferowania ta rajska wyspa. Grecja to idealne miejsce na wakacje!

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje