Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Indie   /  Indie – Regiony

Indie – Regiony

Indie należą do grona państw, których PKB przekracza 1 bilion USD, ale jednocześnie na ulicach wielkich miast spotkać się możemy z potworną biedą.Metropolie indyjskie (np. Delhi, Kalkuta, Bombaj) stanowią wspaniałe centra przemysłu, kultury i nauki, ale należące do miast slumsy przerażają turystów skumulowaną dawką ludzkich nieszczęść. Nadzieję dla ubogich mieszkańców kraju może stanowić bardzo dynamiczny rozwój gospodarki. Miasto Bangalore nazywane „indyjską Doliną Krzemową” pełni dziś rolę nowoczesnej wizytówki kraju. Swą siedzibę mają tu wielkie międzynarodowe koncerny i państwowe ośrodki badawcze.Coraz większą rolę zaczyna odgrywać turystyka, a dzięki prężnie rozwijającej się infrastrukturze Indie są już w stanie przyjąć prawdziwe rzesze turystów.Swoistą ciekawostką jest indyjski przemysł filmowy – największy na świecie, a jednocześnie skierowany głównie na odbiorców krajowych. Bollywood zatrudnia 2,5 mln osób i produkuje około 1000 filmów rocznie.

Indie to kraj tysięcy barw i setek kultur, które wzajemnie przenikają się i tworzą piękną mozaikę – jeden z najwspanialszych tygli kulturowych świata. To wielkie państwo zajmuje powierzchnię ponad 3 mln km² i jest drugim na świecie pod względem liczby ludności (1 150 000 000).

Ludy zamieszkujące subkontynent indyjski stworzyły jedną z najstarszych i najbardziej intrygujących cywilizacji w historii świata. Rozwinęły się tu wspaniałe religie i systemy filozoficzne, które do dnia dzisiejszego jednoczą ludność miejscową i niczym magnes przyciągają ludzi z całego świata.

Żyjące obok siebie narody, ludy i plemiona posługują się wieloma (!) językami i dialektami. Dzięki temu każdy z nich może opisywać hinduską rzeczywistość na swój barwny, pełen magii sposób.

Przez stulecia (a nawet tysiąclecia) kultura Indii rozwijała się zarówno dzięki wewnętrznym impulsom, jak i najeźdźcom, którzy doprowadzili do powstania wspaniałych cywilizacji.

Pochodzący z Azji Centralnej Ariowie przyczynili się do rozwoju systemu kastowego i są uważani za przodków dzisiejszych Hindusów. Arabskie plemiona przyniosły tu islam, a dynastia Wielkich Mogołów doprowadziła do powstania eklektycznej kultury (szczególnie architektury) zawierającej w sobie elementy islamskie, hinduskie i perskie. To dzięki nim powstały jedne z najwspanialszych zabytków świata – Tadż Mahal, Czerwony Fort w Agrze, czy Fatehpur Sikri.

Do dnia dzisiejszego widoczny jest także wpływ Anglików, którzy nazywali Indie „perłą w koronie”. Pozostałością po tych czasach są liczne zabytki – szczególnie budynki użyteczności publicznej (m.in. Dworzec Wiktorii i Poczta Główna w Bombaju). Wielką rolę odgrywa dziś w Indiach język angielski, pełniący (obok hindi) rolę języka urzędowego.

Oprócz wspaniałych zabytków, orientalnej kuchni i przeżyć duchowych związanych z indyjskim teatrem, tańcem i fascynującą sztuką, kraj ma nam do zaoferowania niezwykłe cuda przyrody.

Parki narodowe Kaziranga i Manes zamieszkują niezwykle rzadkie i cenne gatunki zwierząt – nosorożce i słonie indyjskie, pantery i tygrysy.
W parku narodowym Keoladeo żyją setki gatunków ptaków z całej Azji.

Indie to kraj niezwykle urozmaicony geograficznie. Na północy rozciągają się najwyższe góry świata (Himalaje i Karakorum), subkontynent z trzech stron oblewają wody Oceanu Indyjskiego (dzięki czemu powstały tu wspaniałe plaże – np. w Goa).

Wewnątrz kraju możemy odwiedzić pustynie, dżungle i rozlewiska wielkich rzek. Do Indii należą także archipelagi Lakkadiwów, Andamanów i Nikobarów.

Wobec Indii nie można być obojętnym. Kraj ten elektryzuje każdego, kto odwiedził go przynajmniej raz w życiu. Tradycja, która przeplata się tu z nowoczesnością i bogactwo kultur, religii, i wspaniałych barw sprawią, że z pewnością powrócimy do tego kraju – być może na dużo dłużej…

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje