Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Indie   /  Indie – Zdrowie i szczepienia

Indie – Zdrowie i szczepienia

Podróże do Indii wymagają odpowiedniego przygotowania. Choć w Indiach nie istnieje zagrożenie epidemiologiczne, warto zasięgnąć opinii lekarza dotyczącej ewentualnych szczepień. Przed wizytą powinniśmy przygotować informacje, które przedłożymy lekarzowi (gdzie dokładnie jedziemy i w jakim okresie, jakie leki obecnie przyjmujemy, bądź przyjmowaliśmy w przeszłości, czy cierpimy na przewlekłe choroby, a także te dotyczące naszych wcześniejszych wyjazdów – szczególnie do państw egzotycznych).Dzięki temu możemy uzyskać fachowe porady, które uchronią nas przed naprawdę ciężkimi skutkami tropikalnych chorób. Jednocześnie dowiemy się, czy warto zaszczepić organizm przed chorobami występującymi w Indiach. Chodzi szczególnie o :
-wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
-dur brzuszny
-błonicę
-tężca
-polio
-japońskie zapalenie mózgu

Podróżnych z Polski nie obowiązują żadne szczepienia obowiązkowe – ewentualne szczepienie zależy od naszej decyzji i porady lekarskiej.Jednym z największych zagrożeń w Indiach jest malaria, która występuje głównie na nizinach po intensywnych opadach monsunowych.

Choroba roznoszona jest przez komary, dlatego uzasadnione jest spanie pod moskitierą spryskaną środkami owadobójczymi. Wieczorami najlepiej ubierać długą odzież.Dla odstraszania owadów Hindusi stosują dym z różnego rodzaju kadzideł – być może warto na wycieczce w Indiach zastosować tą sprawdzona metodę.Objawami choroby są dreszcze, wysoka gorączka, wymioty, biegunka, nudności, bóle głowy. Malaria może być śmiertelna, dlatego po wystąpieniu pierwszych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.Innymi dolegliwościami, które często dopadają turystów w Indiach są m.in. biegunka i spowodowane nią odwodnienie (aby przeciwdziałać skutkom należy odpoczywać i pić dużo przefiltrowanej wody), choroba wysokościowa, pojawiająca się powyżej 2500 m. n.p.m. (jeśli spowodowane nią złe samopoczucie utrzymuje się dłużej należy zejść na niższą wysokość), oparzenia słoneczne (pamiętajmy o kremach z wysokim filtrem UV i długiej odzieży), a także udar – może mieć niezwykle poważne skutki, dlatego należy schłodzić ciało poszkodowanego i wezwać pogotowie ratunkowe. Pamiętajmy o nakryciu głowy, częstym piciu dużej ilości przegotowanej wody i unikaniu silnego słońca. Indie są pięknym i wartym uwagi krajem, jednak nie możemy zapominać o zachowaniu zdrowego rozsądku.

Przed wyjazdem do Indii należy się ubezpieczyć, aby w razie wypadku, bądź choroby nie ponosić kosztów leczenia, które nie jest tak drogie, jak w Europie Zachodniej, ale i tak może poważnie nadszarpnąć naszą kieszeń.Osoby posiadające karty typu ISIC, czy Euro26 są automatycznie ubezpieczane. Pamiętajmy, aby w razie potrzeby natychmiast powiadomić naszego ubezpieczyciela – w przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z odzyskaniem pieniędzy wydanych na leczenie. W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem lekarza mówiącego po angielsku (szczególnie w hotelach o wyższym standardzie), ani dobrze wyposażonej apteki (te znajdują się nawet w mniejszych miastach). Jeśli regularnie przyjmujemy jakiś lek należy mieć przy sobie jego skład po łacinie, bądź wykupić jeszcze w Polsce odpowiedni zapas.

Koszt wizyty lekarskiej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów, a doba w szpitalu od kilkudziesięciu do ponad stu dolarów (nie obejmuje to badań i specjalistycznych zabiegów).

W Indiach należy uważać na to co i gdzie jemy. Omijajmy lokale, które wyglądają podejrzanie i nie zachowują podstawowych zasad higieny.Pamiętajmy o myciu owoców i warzyw (przegotowaną wodą), starajmy się także obierać je ze skórki.Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sałatki, lody, mięso i owoce morza.Nie możemy zapomnieć o tym, aby stopniowo zaznajamiać żołądek z nową kuchnią i zupełnie innymi kulturami bakterii. Jeśli natychmiast po przyjeździe zdecydujemy się na duży hinduski posiłek, skutki mogą być dość nieprzyjemne…

Mimo, że w większych miastach woda jest chlorowana, to i tak powinniśmy zachować ostrożność. Należy wystrzegać się wody z nieznanego źródła, napojów z kostkami lodu (zazwyczaj zrobiony jest z nieprzegotowanej wody), o ile to możliwe najlepiej kupować gazowaną wodę mineralną (niegazowana może pochodzić z kranu – najlepiej sprawdzić, czy butelka nie była wcześniej odkręcana).Aby woda nadawała się do picia należy ją przegotować, bądź rozpuścić w niej tabletki uzdatniające wodę – wówczas będziemy mieli pewność, iż woda jest bezpieczna.Uważajmy też na inne napoje np. mleko i soki owocowe.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje