Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Izrael   /  Izrael – Zakupy i pamiątki

Izrael – Zakupy i pamiątki

Podróż do Izraela to nie tylko okazja do zgłębiania bogatej historii i kultury tego kraju, ale również wyjątkowa szansa na odkrycie lokalnych skarbów i unikalnych pamiątek. Planując zakupy pamiątek w Izraelu, warto mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii, które pomogą w pełni wykorzystać tę niepowtarzalną przygodę.

Izrael – gdzie można kupić pamiątki?

Kupić pamiątki w Izraelu jest banalnie prosto. Tamtejsi sprzedawcy czekają na turystów, którzy niestety często nabierają się i za mało wartościowy drobiazg płacą prawdziwe krocie. Warto zatem wykazać się rozsądkiem przy zakupie upominków dla bliskich. Turystom często wydaje się, że kupując na bazarach oszczędzają. Niestety to tylko pozory, w rzeczywistości bardzo często możemy kupić lepszy produkt w niższej cenie w sklepach czy galeriach. Sprzedawcy czasem umyślnie proponują zniżkę, która faktycznie nie ratuje naszego portfela, ponieważ „u konkurencji” i tak może być taniej – zanim coś kupimy, dokładnie wypytujmy o ceny w różnych punktach sprzedaży. Turysta, który zostawi w sklepie więcej niż 400 szekli ma prawo domagać się zwrotu podatku.
Stolica Izraela – Jerozolima słynie z bazaru w Starym Mieście, gdzie w wąskich uliczkach można znaleźć niemal wszystko – od ręcznie robionych biżuterii po lokalne przyprawy. Tel Awiw oferuje zarówno luksusowe butiki na Rothschild Boulevard, jak i artystyczne targi rzemieślnicze, takie jak targ Nachalat Binyamin. W innych miastach, takich jak Hajfa czy Eilat, również znajdują się tętniące życiem centra handlowe i targi, oferujące zarówno międzynarodowe marki, jak i lokalne produkty.

Izrael – Acre. Źródło: https://www.shutterstock.com/

Co warto przywieźć z Izraela?

Do jednych z najpopularniejszych pamiątek należą towary mineralne lub wykonane z mułu Morza Martwego. W jerozolimskim sklepie Dead Sea Gallery możemy po niższej cenie nabyć zdrowe, zawierające cenne minerały kosmetyki. Kupując możemy ubiegać się o bezpłatne próbki.
Z Izraela warto przywieźć kupione w Jerozolimie oryginalne sandały. Ponadto w przeciwieństwie do innych krajów – można wywozić antyki, niektóre zasługują na uwagę i pięknie będą prezentować się w domu. Za ok. 10$ możemy nabyć starożytną, rzymską monetę, a za ok. 250$ możemy nabyć grot strzały z czasów Abrahama. Stare Miasto w Jerozolimie słynie ze sprzedaży antyków, więc jeśli szukasz czegoś wartościowego – wybierz się właśnie tam.
Izrael to także państwo niezwykłej ceramiki. Słynna jest zwłaszcza ta ormiańska. Uwagę turystów przykuwają także fajki wodne, dzbanki, filiżanki i talerzyki. W celu ich zakupienia warto odwiedzić pchli targ w Jerozolimie bądź Nazarecie. Popularnością cieszą się także figurki z drewna oliwkowego w kształcie krzyża bądź wielbłąda. Ze znalezieniem ich nie mamy problemu, są bowiem dosłownie wszędzie.
Turyści nabywają chętnie wyroby z trzciny takie jak tace czy koszyki, a także wyroby szklane, które często okazują się być po prostu przereklamowane. W Izraelu panie z pewnością skuszą się na zakup biżuterii Beduinów czy biżuterii jemeńskiej.
Będąc w Izraelu na wycieczce warto również zakupić przyprawy i lokalne smakołyki. Polecamy szczególnie przyprawy, takie jak za’atar, sumak czy harissa. Kraj ten słynie również z oliwy z oliwek, tahini, daktyli czy słynnego wina izraelskiego.

Czy w Izraelu można się targować?

Targowanie jest częścią kultury zakupów w Izraelu, szczególnie na bazarach i w sklepach z pamiątkami. To nie tylko sposób na uzyskanie lepszej ceny, ale również okazja do nawiązania interakcji z lokalnymi sprzedawcami. Ważne jest, by podchodzić do tego z szacunkiem i uśmiechem – czasem może to być zabawne doświadczenie dla obu stron. W bardziej formalnych sklepach i centrach handlowych ceny są zazwyczaj stałe, ale zawsze warto zapytać o ewentualne zniżki.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje