Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Jamajka   /  Jamajka – Kultura i religia

Jamajka – Kultura i religia

Symbolem wyspy jest zmarły w 1981 r. wokalista Bob Marley. Niedaleko portu w Ocho Rios znajduje się wielkie muzeum idola. Jamajczycy do dzisiaj go uwielbiają, a jego podobiznę można spotkać na każdym kroku. Jest obecny na plakatach, breloczkach i w drewnianych rzeźbach. Jamajka słynie z powszechności marihuany, czyli ganji. Została ona rozpowszechniona na wyspie w początkach XVIII w., kiedy to sprowadzano tutaj do pracy zachodnich Indian. Tutejszy klimat i gleba znakomicie służyły uprawom tej rośliny. Rastafarianie używali jej w wielu ceremoniach religijnych jako, tzw. "wisdom weed", czyli "tytoń wiedzy". Obecnie używanie ganji jest nadal powszechne, ale nielegalne. Jamajczycy ciągle jednak walczą o zalegalizowanie upraw, powołując się na domniemane właściwości lecznicze marihuany.

Najsłynniejszą restauracją na Jamajce jest Casablanca, nazwana tak na cześć filmu z Humphreyem Bogartem. Podobnie jak w filmie restauracja podzielona jest na dwie części. W pierwszej może przebywać każdy. Aby zaś dostać się do drugiej, w której znajdują się gry hazardowe, trzeba uzyskać zgodę właściciela. W nocy lokal staje się jednak domem rozpusty, do którego schodzą się ludzie szukający przyjemności i zapomnienia. Warto odwiedzić tutejsze restauracje. Nie dają one może dobrych doznań estetycznych i daleko im do ekskluzwynych europejskich restauracji, ale jedzenie jest smaczne. Wyjątkowo bogate menu zawiera głównie potrawy z owoców morza oraz dania wegetariańskie.

Jednak samo wybrzeże nie daje turyście obrazu prawdziwej Jamajki. Aby poznać kulturę tubylców, należy udać się w głąb wyspy. Istotnym elementem na wyspie jest rolnictwo. Zatrudnia ono niemal trzy czwarte ludności zawodowo czynnej. Najważniejszą rośliną uprawną jest trzcina cukrowa oraz palma kokosowa, a także banany, kawa, kakao, drzewa cytrusowe. Hodowla odgrywa zdecydowanie drugorzędną rolę. Wynika to przede wszystkim z kultury i religii.

Pierwotna ludność Jamajki, Indianie Arawakowie, zostali wyniszczeni przez kolonizatorów. Obecnych mieszkańców kraju w większości stanowią potomkowie niewolników z Afryki. Najsłynniejszą grupą, z którą kojarzy się Jamajka to rastafarianie. Obecnie stanowią oni jednak tylko 5% ludności. W większości są wyznania protestanckiego. W 2003 r. Rastafarianizm został uznany przez "Constitutional Court of Jamajca" za "religię". Jego fundamentalne zasady wywodzą się z poglądów Marcusa Garveya, który głosił hasło "Czarne jest piękne" („Black is beautiful”). "Rasta men" wierzy w reinkarnację, pali marihuanę, nosi długie dredy i zazwyczaj jest wegetarianinem. Wierzy, że Jezus był człowiekiem czarnoskórym, a Bóg pozwoli mu kiedyś wrócić do swojej ziemi utraconej, którą jest Zion (Etiopia). Trudno od początku zrozumieć rzeczywiste znaczenie tego światopoglądu, ale sama muzyka przemawia przecież do ludzi z całego świata. Rasta i reggae są ze sobą nierozerwalnie związane.

Ludność Jamajki cechuje niezwykła różnorodność. Jest tutaj także bardzo wielu turystów, którzy tworzą wielokulturowy wizerunek wyspy. Jamajka z pewnością nie jest krajem dla rasistów. Główną grupą etniczną zamieszkującą Jamajkę są Murzyni. Stanowią oni 76 % całego społeczeństwa. Następnie są Mulaci, Hindusi, Chińczycy i Europejczycy.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje