Jamajka - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 1425_iconslider.jpg
  • 1420_iconslider.jpg
  • 1421_iconslider.jpg
  • 1422_iconslider.jpg
  • 1423_iconslider.jpg
  • 1424_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Symbolem wyspy jest zmarły w 1981 r. wokalista Bob Marley. Niedaleko portu w Ocho Rios znajduje się wielkie muzeum idola. Jamajczycy do dzisiaj go uwielbiają, a jego podobiznę można spotkać na każdym kroku. Jest obecny na plakatach, breloczkach i w drewnianych rzeźbach. Jamajka słynie z powszechności marihuany, czyli ganji. Została ona rozpowszechniona na wyspie w początkach XVIII w., kiedy to sprowadzano tutaj do pracy zachodnich Indian. Tutejszy klimat i gleba znakomicie służyły uprawom tej rośliny. Rastafarianie używali jej w wielu ceremoniach religijnych jako, tzw. "wisdom weed", czyli "tytoń wiedzy". Obecnie używanie ganji jest nadal powszechne, ale nielegalne. Jamajczycy ciągle jednak walczą o zalegalizowanie upraw, powołując się na domniemane właściwości lecznicze marihuany.

Najsłynniejszą restauracją na Jamajce jest Casablanca, nazwana tak na cześć filmu z Humphreyem Bogartem. Podobnie jak w filmie restauracja podzielona jest na dwie części. W pierwszej może przebywać każdy. Aby zaś dostać się do drugiej, w której znajdują się gry hazardowe, trzeba uzyskać zgodę właściciela. W nocy lokal staje się jednak domem rozpusty, do którego schodzą się ludzie szukający przyjemności i zapomnienia. Warto odwiedzić tutejsze restauracje. Nie dają one może dobrych doznań estetycznych i daleko im do ekskluzwynych europejskich restauracji, ale jedzenie jest smaczne. Wyjątkowo bogate menu zawiera głównie potrawy z owoców morza oraz dania wegetariańskie.

Jednak samo wybrzeże nie daje turyście obrazu prawdziwej Jamajki. Aby poznać kulturę tubylców, należy udać się w głąb wyspy. Istotnym elementem na wyspie jest rolnictwo. Zatrudnia ono niemal trzy czwarte ludności zawodowo czynnej. Najważniejszą rośliną uprawną jest trzcina cukrowa oraz palma kokosowa, a także banany, kawa, kakao, drzewa cytrusowe. Hodowla odgrywa zdecydowanie drugorzędną rolę. Wynika to przede wszystkim z kultury i religii.

Pierwotna ludność Jamajki, Indianie Arawakowie, zostali wyniszczeni przez kolonizatorów. Obecnych mieszkańców kraju w większości stanowią potomkowie niewolników z Afryki. Najsłynniejszą grupą, z którą kojarzy się Jamajka to rastafarianie. Obecnie stanowią oni jednak tylko 5% ludności. W większości są wyznania protestanckiego. W 2003 r. Rastafarianizm został uznany przez "Constitutional Court of Jamajca" za "religię". Jego fundamentalne zasady wywodzą się z poglądów Marcusa Garveya, który głosił hasło "Czarne jest piękne" („Black is beautiful”). "Rasta men" wierzy w reinkarnację, pali marihuanę, nosi długie dredy i zazwyczaj jest wegetarianinem. Wierzy, że Jezus był człowiekiem czarnoskórym, a Bóg pozwoli mu kiedyś wrócić do swojej ziemi utraconej, którą jest Zion (Etiopia). Trudno od początku zrozumieć rzeczywiste znaczenie tego światopoglądu, ale sama muzyka przemawia przecież do ludzi z całego świata. Rasta i reggae są ze sobą nierozerwalnie związane.

Ludność Jamajki cechuje niezwykła różnorodność. Jest tutaj także bardzo wielu turystów, którzy tworzą wielokulturowy wizerunek wyspy. Jamajka z pewnością nie jest krajem dla rasistów. Główną grupą etniczną zamieszkującą Jamajkę są Murzyni. Stanowią oni 76 % całego społeczeństwa. Następnie są Mulaci, Hindusi, Chińczycy i Europejczycy.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

488_guide_randomarticle.jpg Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś już...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

449_guide_randomarticle.jpg Którą Wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie niemalże od zawsze uznawane są za idealne...

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.