Jamajka - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 1420_iconslider.jpg
  • 1421_iconslider.jpg
  • 1422_iconslider.jpg
  • 1423_iconslider.jpg
  • 1424_iconslider.jpg
  • 1425_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Symbolem wyspy jest zmarły w 1981 r. wokalista Bob Marley. Niedaleko portu w Ocho Rios znajduje się wielkie muzeum idola. Jamajczycy do dzisiaj go uwielbiają, a jego podobiznę można spotkać na każdym kroku. Jest obecny na plakatach, breloczkach i w drewnianych rzeźbach. Jamajka słynie z powszechności marihuany, czyli ganji. Została ona rozpowszechniona na wyspie w początkach XVIII w., kiedy to sprowadzano tutaj do pracy zachodnich Indian. Tutejszy klimat i gleba znakomicie służyły uprawom tej rośliny. Rastafarianie używali jej w wielu ceremoniach religijnych jako, tzw. "wisdom weed", czyli "tytoń wiedzy". Obecnie używanie ganji jest nadal powszechne, ale nielegalne. Jamajczycy ciągle jednak walczą o zalegalizowanie upraw, powołując się na domniemane właściwości lecznicze marihuany.

Najsłynniejszą restauracją na Jamajce jest Casablanca, nazwana tak na cześć filmu z Humphreyem Bogartem. Podobnie jak w filmie restauracja podzielona jest na dwie części. W pierwszej może przebywać każdy. Aby zaś dostać się do drugiej, w której znajdują się gry hazardowe, trzeba uzyskać zgodę właściciela. W nocy lokal staje się jednak domem rozpusty, do którego schodzą się ludzie szukający przyjemności i zapomnienia. Warto odwiedzić tutejsze restauracje. Nie dają one może dobrych doznań estetycznych i daleko im do ekskluzwynych europejskich restauracji, ale jedzenie jest smaczne. Wyjątkowo bogate menu zawiera głównie potrawy z owoców morza oraz dania wegetariańskie.

Jednak samo wybrzeże nie daje turyście obrazu prawdziwej Jamajki. Aby poznać kulturę tubylców, należy udać się w głąb wyspy. Istotnym elementem na wyspie jest rolnictwo. Zatrudnia ono niemal trzy czwarte ludności zawodowo czynnej. Najważniejszą rośliną uprawną jest trzcina cukrowa oraz palma kokosowa, a także banany, kawa, kakao, drzewa cytrusowe. Hodowla odgrywa zdecydowanie drugorzędną rolę. Wynika to przede wszystkim z kultury i religii.

Pierwotna ludność Jamajki, Indianie Arawakowie, zostali wyniszczeni przez kolonizatorów. Obecnych mieszkańców kraju w większości stanowią potomkowie niewolników z Afryki. Najsłynniejszą grupą, z którą kojarzy się Jamajka to rastafarianie. Obecnie stanowią oni jednak tylko 5% ludności. W większości są wyznania protestanckiego. W 2003 r. Rastafarianizm został uznany przez "Constitutional Court of Jamajca" za "religię". Jego fundamentalne zasady wywodzą się z poglądów Marcusa Garveya, który głosił hasło "Czarne jest piękne" („Black is beautiful”). "Rasta men" wierzy w reinkarnację, pali marihuanę, nosi długie dredy i zazwyczaj jest wegetarianinem. Wierzy, że Jezus był człowiekiem czarnoskórym, a Bóg pozwoli mu kiedyś wrócić do swojej ziemi utraconej, którą jest Zion (Etiopia). Trudno od początku zrozumieć rzeczywiste znaczenie tego światopoglądu, ale sama muzyka przemawia przecież do ludzi z całego świata. Rasta i reggae są ze sobą nierozerwalnie związane.

Ludność Jamajki cechuje niezwykła różnorodność. Jest tutaj także bardzo wielu turystów, którzy tworzą wielokulturowy wizerunek wyspy. Jamajka z pewnością nie jest krajem dla rasistów. Główną grupą etniczną zamieszkującą Jamajkę są Murzyni. Stanowią oni 76 % całego społeczeństwa. Następnie są Mulaci, Hindusi, Chińczycy i Europejczycy.

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Jamajka Oferty

NPL-83614A-0.jpg
Jamajka / Negril
16-07-2019 / 6 dni
od: 1593 zł
 
NPL-83135A-0.jpg
Jamajka / Negril
05-05-2019 / 6 dni
od: 1701 zł
 
NPL-83949A-0.jpg
Jamajka / Montego Bay
30-09-2019 / 6 dni
od: 1751 zł
 
NPL-83ABUA-0.jpg
Jamajka / Montego Bay
10-09-2019 / 6 dni
od: 1922 zł
 
NPL-83026A-0.jpg
Jamajka / Discovery Bay
10-05-2019 / 6 dni
od: 1935 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

530_guide_randomarticle.jpg Cypr Północny, nowy raj dla...

Cypr  Północny  to  kraj  dziewiczy...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Neckermann Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Net Holiday Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.