Jamajka - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 1426_iconslider.jpg
  • 1427_iconslider.jpg
  • 1428_iconslider.jpg
  • 1429_iconslider.jpg
  • 1430_iconslider.jpg
  • 1431_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Stolica Jamajki, Kingston, to ważny port morski i lotniczy kraju, stanowiący pierwszy punkt podróży przyjeżdżających tu turystów. Miasto założone zostało przez Anglików w 1693 r. w pobliżu zniszczonej przez trzęsienie ziemi w XVII w. miejscowości Port Royal. W Kingston znajduje się muzeum Boba Marleya, od którego zaleca się rozpoczęcie zwiedzania miasta. Do innych interesujących miejsc należy: Muzeum Narodowe, piękna posiadłość pierwszego czarnoskórego milionera na wyspie, tzw.: Devon House, Ogrody Botaniczne Hope, które zachwycają piękną, tropikalną roślinnością, Hiszpańskie Miasto wraz z Katedrą St. James stanowiącą wyjątkową mieszankę architektury hiszpańskiej z późniejszą brytyjską oraz oddalony o zaledwie 20 km Port Royal, w którym można zobaczyć fort obronny Fort Charles, budowle z okresu kolonialnego, a także poznać historie o słynnych piratach, takich jak: Henry Morgan czy Czarnobrody.

Ciekawą zabytkową miejscowością na Jamajce jest Falmouth. Leży ona na wschód od Montego Bay. Zachwyca przede wszystkim swoją kolonialną architekturą, ale także tworzącym się właśnie tutaj stylem jamajskim. Szybki rozwój miasta zapoczątkowany w XVIII w. pozwolił na założenie tutaj sieci wodociągowej wcześniej niż miało to miejsce w samym Nowym Jorku. W Falmouth warto odwiedzić ryneczek, na którym lokalna ludność sprzedaje swoje wyroby oraz dystrykt historyczny, gdzie znajdują się zabytkowe budowle w gregoriańskim stylu, takie jak: Centrum Handlowe i Historyczne Alberta Georga, rezydencja Johna Tharpa, dom plantatora Edwarda Barretta, Greenwood Great House, Martha Brae Rafters' Village oraz anglikański Kościół Św. Piotra. W Falmouth występują ponadto piękne piaszczyste plaże, które pozwolą na miły wypoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta.

Będąc na Jamajce nie można pominąć Blue Lagoon, czyli Błękitnej Laguny położonej nieopodal Port Antonio w Górach Błękitnych. Znajduje się tam przepiękne jezioro o szmaragdowych wodach i wapiennym podłożu. Legenda głosi, iż błękitne wody nie mają dna i zamieszkuje je potężny smok. Błękitna Laguna to także położone nad nią hotele i restauracje, gdzie można skosztować owoców morza oraz spędzić bajeczną noc nad jej wodami. Niedaleko laguny znajduje się także najwyższy szczyt wyspy Blue Mountain Peak, skąd przy bezchmurnym dniu można obserwować panoramę całej wyspy. Port Antonio to miejscowość nieco zapomniana przez turystów. Jest to jednak bardzo atrakcyjne miejsce. Znajdują się tu wspaniałe, dzikie i nieco skaliste plaże na czele ze słynną Frenchman's Cove i Long Bay, a lokalna ludność należy do najbardziej przyjaznych na całej wyspie. Miasto posiada także zabytki kultury kolonialnej. Jest tutaj obecny prawdziwy duch wyspy. Warto podpatrzeć w tym miejscu jak wygląda codzienne życie Jamajczyków.

Kolejną turystyczną miejscowością na Jamajce jest Ocho Rios. Nie różni się ona zbytnio od pozostałych na wyspie. Swoją sławę zawdzięcza położonemu nieopodal słynnemu wodospadowi na rzece Dunn. Efektowna kaskada opada z wysokości ponad 180 m po skalnych progach i rozlewa się tworząc leżącą u podnóża skał plażę. Chętni mogą wspinać się po śliskich kamieniach w górę. Idzie się gęsiego trzymając za ręce. Niezbędny jest strój kąpielowy, nieprzemakalne buty i dobra kondycja. Zabawa gwarantowana.

Miasto to słynie także z dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie czy żeglarstwo. Warto zobaczyć tu również lokalny bazarek, gdzie można kupić świeże warzywa i owoce oraz zaopatrzyć się w pamiątki z wyspy sprzedawane przez lokalnych artystów. W Ocho Rios znajdują się także jedne z bardziej ekskluzywnych hoteli na Jamajce.

Rio Grande to bajeczna rzeka spływająca z Gór Błękitnych. Nie lada atrakcja dla osób szukających przygody. Zaczynając w punkcie na wysokości 1000 metrów, za jedyne 45 dolarów, możemy udać się na jednej z bambusowych tratw, tzw. taksówkach w niespełna dwie godziny do samego ujścia rzeki w Morzu Karaibskim. Podczas tej podróży będziemy mieli okazję podziwiać piękną dolinę w kształcie litery "V", pola bananowe oraz podglądać jedne z największych i najpiękniejszych motyli świata.

Na koniec warto zobaczyć także Mandeville. Jest to jedno z lepiej zachowanych w angielskim stylu miast na Jamajce. Położone w górzystej części wyspy wygląda prawie tak samo jak 200 lat temu, a zabytkowe budowle, jak na przykład budynek sądu, dodają mu osobliwego uroku. Do najważniejszych atrakcji miasta należą: Park Cecil Charlton, Bloomfield Great House, Posiadłość Huntington Summit oraz osiemnastowieczne domy Marshall Pen i Roxborough

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

518_guide_randomarticle.jpg Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

449_guide_randomarticle.jpg Którą Wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie niemalże od zawsze uznawane są za idealne...

164_guide_randomarticle.jpg Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.