Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Japonia   /  Japonia – Kultura i religia

Japonia – Kultura i religia

Na kulturę i obyczaje współczesnej Japonii nadal wielki wpływ ma bushido (kodeks samurajów) i konfucjanizm.To za ich sprawą tak dużą rolę odgrywa lojalność, honor, szacunek wobec starszych i zwierzchników, a także opanowanie i dążenie do ugody.Mimo wielu zmian w ciągu ostatnich dziesięcioleci, w społeczeństwie japońskim wyraźnie zaznaczają się tradycyjne obyczaje i system wartości. Przedkładanie dobra ogółu ponad własne spowodowało rozwój pracoholizmu w Japonii.

Dorosły Japończyk spędza w pracy minimum 60 h tygodniowo, przy czym bardzo często rezygnują z urlopów – nie chcą w ten sposób urazić zwierzchnika. Ma to poważny wpływ na życie rodzinne Japończyków – małżonkowie widują się bardzo rzadko. Zwykle to mężczyzna pracuje, dlatego kontakt ojca z dziećmi jest znikomy.

Do dnia dzisiejszego w Japonii zdarzają się małżeństwa aranżowane.Rola kobiety w społeczeństwie nadal jest dużo niższa niż mężczyzny. Często są dyskryminowane w pracy i życiu codziennym.Tradycja mówi, iż żona powinna bezwzględnie wykonywać polecenia męża, którego decyzje są wręcz święte. Jednocześnie to kobieta sprawuje pieczę nad domem i finansami. Mąż oddaje jej wypłatę, a żona wydziela mu kieszonkowe (po pracy mężczyźni chadzają do barów i restauracji – rozrywek szukają poza domem, co jeszcze bardziej skraca ich obecność wśród rodziny). Żona podejmuje również decyzje dotyczące dzieci – ich wychowania i edukacji.

Niezwykle ważną rolę w japońskiej kulturze odgrywa przygotowywanie posiłków i ich spożywanie.Wielki nacisk kładzie się na świeżość składników i ich podanie.Podstawą japońskiej kuchni jest ryż. Popularne są również makarony (szczególnie z mąki gryczanej i pszennej). Ze względu na silne wpływy buddyzmu mięso przez wiele stuleci było zakazane.Dzięki temu rozwinęła się tradycja spożywania ryb i owoców morza, które cieszą się tu niesłychanym uznaniem. Najczęściej serwowanymi potrawami z ryb są sushi, sashimi, tempura.W Japonii niezwykle popularne jest jedzenie surowych ryb. Ciekawym zjawiskiem jest przyrządzanie ryby fugu, której organy wewnętrzne zawierają niezwykle trujące toksyny. Dlatego przygotowywaniem trującej ryby zajmują się mistrzowie kuchni. W Japonii fugu uważana jest za prawdziwy rarytas. Sporą część menu stanowią zupy i potrawy sojowe.W japońskiej diecie znaleźć można również glony, wodorosty, paprocie, korzenie czy grzyby shiitake. Używany w japońskiej kuchni chrzan wasabi uważany jest za najostrzejszą przyprawę świata.W Japonii spożywa się duże ilości zielonej herbaty a najpopularniejszym alkoholem jest sake – wino wytwarzane z ryżu.

Japończycy produkują również własne piwa, wina i mocniejsze trunki – np. whisky. Japończycy często jedzą poza domem, dlatego tak bardzo rozwinęła się tam sieć gastronomiczna. W samym Tokio naliczyć można ponad 80 000 restauracji !

Dużą rolę w japońskiej kulturze odgrywa rytualne picie herbaty, które wiąże się z oderwaniem od spraw życia codziennego i medytacją pijących ten pieczołowicie przygotowany trunek.

Osoby, którym taka forma relaksu nie przypadnie do gustu mogą udać się do japońskiego teatru.Kabuki to teatr wielkiej ekspresji i wartkiej akcji. Wszystkie role grają mężczyźni przebrani we wspaniałe stroje i poddani ciekawej charakteryzacji.Bunraku to z kolei teatr lalek uznawany przez wielu za najwspanialsze tego typu widowisko na świecie.

Fani sportu powinni udać się choć raz na zawody sumo – narodowego sporu Japończyków. Ta japońska odmiana zapasów liczy sobie już kilkanaście stuleci i nadal jest niezwykle popularna wśród Japończyków.  

Język japoński uważany jest za największy język izolowany, czyli strukturalnie niepodobny do żadnego innego języka na świecie.Japończycy posługują się jednocześnie trzema systemami pisma : kanji, hiragana i katakana.W kontaktach z cudzoziemcami używany jest romaji, czyli alfabet łaciński. Nie jest to język tonalny, więc nauczenie się wymowy podstawowych zwrotów nie powinno sprawiać dużych problemów.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje